Филм на БНТ предизвика обществен дебат за хората с психични и интелектуални проблеми
Филм на БНТ предизвика безпрецедентен интерес към проблемите на хората с психични и интелектуални проблеми и постави началото на обществен дебат по темата. Документалната лента на журналистката Мария Чернева „Под запрещение” бе показан снощи на...
Филм на БНТ предизвика безпрецедентен интерес към проблемите на хората с психични и интелектуални проблеми и постави началото на обществен дебат по темата.
Документалната лента на журналистката Мария Чернева „Под запрещение” бе показан снощи на голям екран в препълнения киносалон на Euro Cinema. Филмът разказва за съдбата на над 7 000 български граждани, поставени в специализирани институции, които на практика нямат никакви права.
„21-ви век донесе революция в човешките права, но една група хора остана отвъд нея. Така хиляди са зачеркнати от живота” – каза преди прожекцията авторът на филма Мария Чернева.
В последвалата дискусия участие взеха омбудсманът на Република България Константин Пенчев, социалният антрополог Харалан Александров, адвокатът от Българския център за нестопанско право Мариета Димитрова, преподавателят по медицинско право гл. ас. Стоян Ставру, родители на деца с увреждания, представители на неправителствения сектор. Те говориха за границите на човешката свобода, несъвършенството на българската законова уредба и къде е балансът между закрилата и автономията.
„Всички се раждаме с права и сме еднакво ценни. Въпреки отпора в юридическите среди, промяна трябва да има. Сезирайки Конституционния съд, исках да алармирам за този проблем и да се ускори влизането на законовите промени в пленарна зала. Знам, че един закон се пише лесно, но много трудно се променя мисленето”, заяви омбудсманът на Република България Константин Пенчев.
Припомнено бе, че Правосъдното министерство вече предложи поправки в Гражданския процесуален кодекс (ГПК) и в Закона за лицата и семейството (ЗЛС). Проектоизмененията предвиждат пълното запрещение да бъде отменено изцяло, а ограниченото запрещение да се използва само в изключителни случаи и то за определен период от време.
Участниците в дискусията коментираха, че промените са чакани отдавна, защото има поети от България ангажименти, произтичащи от ратифицирането на Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания. Освен това има и едно осъдително решение на Европейския съд по правата на човека по делото “Станев срещу България”, което е подробно описано и във филма на Българската национална телевизия.
Оптимистичната новина, която съобщиха от Българския център за нестопанско право е, че в момента се водят общо 7 дела в Добрич и Видин за отпадане на дискриминационната мярка „запрещение”.
Поради силния обществен интерес към темата, БНТ1 ще излъчи отново филма „Под запрещение” на 3 декември от 19:15 часа. Оператор на лентата е Атанас Атанасов, редактор Петя Тетевенска, а режисьор – Борислава Димова.
Гледайте документалния филм „Под запрещение” на 3 декември от 19:15 часа само по БНТ1!
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News