Филм за световноизвестния художник Андрей Лекарски по БНТ2
Поредицата „Съвременници“ на БНТ2 продължава с филма „Хляб от бронз“, който ще бъде излъчен на 5 декември (понеделник) от 21:45 часа. Филмът на Юрий Дачев представя едно от най-авторитетните имена в съвременното европейско изкуство – Андрей...
Поредицата „Съвременници“ на БНТ2 продължава с филма „Хляб от бронз“, който ще бъде излъчен на 5 декември (понеделник) от 21:45 часа.
Филмът на Юрий Дачев представя едно от най-авторитетните имена в съвременното европейско изкуство – Андрей Лекарски. Само трима българи - Христо Явашев-Кристо, Жорж Папазов и Андрей Лекарски, имат творби в Музея на модерното изкуство в Париж.
На 2 декември Андрей Лекарски отбелязва своята 76-та годишнина. Само няколко дни по-късно зрителите на БНТ2 ще имат възможността да видят документалния филм „Хляб от бронз“.
Животът на именития художник е изключително богат, прекосяващ различни епохи и държави, а самият той не обича равносметките, нарича себе си „номад“ и не изневерява на чувството си за хумор. Остава му верен, дори когато разказва пред зрителите за кражбата, на която става жертва в България съвсем неотдавна – открадват част от артистичната му серия бронзови хлябове.
Филмът ще пренесе зрителите в лятото на 2016, в къщата на художника край гр. Бяла и ще ги направи свидетели на откровения за увлечението по старите автомобили и мотоциклети, на спомените за София и Париж, на размисли за избора на любопитството като житейска гледна точка. Със самоирония, фантазия и талант Андрей Лекарски „омесва“ пред камерата на БНТ2 живота си, както прави с необикновените си бронзови хлябове...
Андрей е потомък на генерал Крум Лекарски – първият българин, участвал на олимпиада (Париж 1924 г.). Два пъти е печелил най-престижното състезание по конен спорт в света - тридневната надпревара в Аахен (Германия), а през 1933 година наградата му връчва самият Гьоринг. Връща се от фронта като победител, става заместник-министър на отбраната и въпреки заслугите си, два пъти преживява драмата на политическите гонения.
Само на 13 години Андрей Лекарски заминава да учи изобразително изкуство в престижното училище „Суриков“ в Москва, следват художествената академия в София и Парижката академия за изящни изкуства. Във френската столица завършва и училище по кинорежисура и остава в Париж, където живее и до днес със семейството си.
Първата си самостоятелна живописна изложба подрежда в Мексико през 1970 г., а две години по-късно е първата му самостоятелна изложба като скулптор с единствен по рода си експеримент от кинетични гумени скулптури. През 1978 г. Музеят на модерното изкуство в Париж откупува картината му „Катя в страната на чудесата“.
През 1993 година площадът на френския град Нанси за първи път се превръща в галерия. Андрей Лекарски излага двадесетина свои работи. Особено впечатляваща е една от тях - гигантска подвижна ръка. Всяка вечер някой предизвикателно изправял средния й пръст срещу прозорците на кметството, а на сутринта общинарите го свивали. Това обаче не попречило българинът да получи орден и да бъде обявен за почетен гражданин на Нанси.
Първата в света билборд изложба също е дело на Андрей Лекарски. По-късно той започва да експериментира с компютърни изображения като поставя началото на дигиталната живопис.
Критиците го наричат „Рицаря на въображението“. Повече от 100 изложби са записани в творческото портфолио на Андрей Лекарски, а негови скулптурни творби могат да бъдат видяни във Версай, в парка на културния център „Пре Монтре“ в Понт а Мусон.
В понеделник (5 декември) от 21:45 часа в поредицата „Съвременници“ по БНТ2 гледайте филма „Хляб от бронз“ – сценарист и режисьор –Юрий Дачев, оператор – Анна Андреева!
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News