Кампания: "Купувам българско" - Как да познаем качественото кисело мляко с българска закваска

20:01, 27.10.2014

Продължава кампанията на БНТ 2 „Купувам българско”.  Днес ще ви кажем как да разпознаете качественото кисело мляко, приготвено от сурово с българска закваска. В това ще ни помогнат производители от  млекопреработвателно предприятие, което се намира в габровското село Велковци.

Не е тайна, че за приготвянето на киселото мляко някои производители използват консерванти. То обаче отстъпва по качество на направеното от истинско сурово мляко с традиционната българска закваска. Но как потребителите да го разпознаят?

Илиан Дянков – управител на млекопреработвателна фирма: "При самата консумация не могат да разберат, но по принцип ако едно кисело мляко, както нашето – ние работим с живи бактерии, бъде оставено в нормална среда, на топло помещение, то вдига киселинност и се надува. Това гарантира, че няма консерванти вътре в продукта."

Преди години бурканчето кисело мляко съдържаше отгоре плътен слой каймак, който днес не виждаме в нито един продукт. Това обаче, според производителите, не е гаранция за висока масленост.

Илиан Дянков – управител на млекопреработвателна фирма: "Не бих казал, че липсата на каймак определя качеството на едно кисело мляко. Все пак използваме модерни машини, които хомогенизират сместта и така млякото е еднородно."

И още един показател, по който да познаем истинското  българско кисело мляко.

Илиан Дянков: "По принцип трябва съвсем леко да отделя водичка."

Вкусът на млякото ни превръща в постоянни потребители на дадена марка. Затова хората предпочитат тези, за които са сигурни, че са с българска закваска. Като тази майка от Габрово, която тепърва ще захрани детето си с кисело мляко.

Веселин Кръстев – управител на млекопреработвателна фирма: "Работим с българска закваска, не използваме някакви допълнителни консерванти. Мисля, че за един качествен продукт трябва да се акцентира най-вече към доброто качество на суровото мляко."

Веселин Кръстев обяснява, че предварително проверяват условията във всички ферми, с които работят, за да са сигурни каква суровина купуват. Затова тяхното кисело мляко, сирене и кашкавал са по-скъпи. Не се страхуват от конкуренцията, притесняват се от по-евтините вносни продукти.

Веселин Кръстев: "Което ме боли е, че се вкарват примерно кашкавали, които се разфасоват така и се пакетират и излизат на нашия пазар."

Млекопреработвателите коментираха още, че българските производители изостават с модернизирането на техническото оборудване в предприятията, защото нямат достатъчно средства. Другият проблем, който не остана премълчан, макар и познат, са ниските субсидии в животновъдството.

Веселин Кръстев: "Моят апел към държавата е дано по-скоро станем пълноправни членове на Европа относно субсидиите за селско стопанство."

Защото родното кисело мляко се търси и в цяла Европа. Това предприятие редовно доставя продукта си на българските имигранти в Испания, Кипър и Англия.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад