Коледен фермерски базар с български продукти в София

21:21, 18.12.2016

Коледен фермерски базар се откри днес на столичната улица „Оборище“. На него производители предлагаха екологични и био продукти за празничната трапеза. Част от приходите ще бъдат дарени на пострадалите хора в Хитрино.

От сутринта пред щандовете на Коледния фермерски базар започнаха да се образуват опашки. Инициативата даде шанс на над 70 български производители да достигнат директно до своите клиенти, които пък имаха възможността да изберат за празничната си трапеза вкусни плодове и зеленчуци, вина, млечни и местни деликатеси, пчелни продукти и сладкиши. Производители, които се присъединиха към кампанията на БНТ2 „Купувам българско“ и доказаха качеството на продуктите си, ги представиха на три щанда – за сурови био десерти и местни продукти.

Вихрен Димитров управлява свинеферма край Русе с над 45-годишна история. Основна спънка в развитието на бизнеса му е ограниченият пазар, на който предлага стоката си. Местните деликатеси, които произвежда не може да продава в големите търговски вериги заради неизгодните условия, които му предлагат в договорите.

"За съжаление веригите, които търсят само печалба, те развалиха пазара. И хората очакват като ние сме производители нещо да е евтино. Няма как да е евтино", обясни Вихрен.

Кайма под 6 лева например, според Вихрен Димитров, няма как да е истинска.

"Тя е много проста математиката. Трупното месо е месото когато се заколи животното. Базовата цена е на трупно месо. Примерно тя в момента е 4,70 с ДДС. В него естествено, че има около 15-20% кокали, нали които се обезкостяват. Обезкостен врат, които се продава по веригите за 5-6 лева ясно е, че той е омагьосван с третиране, че има в него вода и всякакви такива работи", каза той.

Проблемът с некачествените храни, които се предлагат на примамливо ниска за потребителите цена не съществува само у нас, смята Вихрен Димитров.

"Аз имам много съученици, които живеят в Англия и те викат тука няма истински бекон, няма истинско месо. Защото за съжаление и там веригите са убили пазара и там инжектират", разказа той.

Производителят смята, че българският пазар е залят с евтина и некачествена стока, която се внася предимно от Европа. А качествените храни, произведени там са с пъти по-висока цена.

"Примерно, ако отидете на такъв фермерски пазар в... ние участвахме в Страсбург миналата година. Цените са три пъти по-големи. И това е мит, че някъде има евтина истинска храна. Потребителите могат да си направят сметката кюфте за 19 стотинки - какво има в това кюфте, просто не е кюфте", смята той.

Димитър Димитров е търговски представител на плевенски месокомбинат. Местните деликатеси, които предлага отдавана са намерили място на витрините в големите търговски вериги, но фирмата се сблъсква с друг сериозен проблем - липсата на работна ръка.

"Заплатите са 50 лева на ден. Работят и намират си някъде другаде и в чужбина и заминават", обясни той.

Производителите се надяват инициативи като фермерските базари не само да върнат доверието на хората в българските продукти, но и да възродят интереса на младите към пренебрегвани с години професии.

От началото на месеца фермерският базар премина през Русе, Варна, Пловдив и Благоевград. Част от него е изложба, която представя постигнатото до този момент от кампанията на Новините на БНТ2 „Купувам българско“. Чрез нея и тази година ви призоваваме за празничната трапеза да изберете традиционни български продукти.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад