Козунаци за Великден от кампанията „Купувам българско“
Фирма за производство на хляб и тестени изделия от Хасково подкрепи кампанията на БНТ2 „Купувам българско“ специално за Великденските празници. Двайсет хиляди празнични козунака, носещи разпознаваемия зелен стикер, вече са в магазинната мрежа в страната. Специалното изделие е приготвено по адаптирана домашна рецепта с качествени продукти и внимание към потребителите.
Според представители на хасковската фирма кампанията „Купувам българско“ е наложителна, тъй като подкрепя родното производство, което все повече намалява. Това е причината те да обозначат част от своята продукция с логото на кампанията.
Павлина Сарчева - технолог: "Тъй като ние сме лидери в производството на козунак, просто трябва да дадем един такъв пример на всички останали колеги и най-вече да покажем на клиентите, че правим качествени стоки."
В завода е практика да се адаптират домашни рецепти, максимално доближени до натуралния вкус. Продукцията им е оценена и в други страни, където се изнася. В България козунакът се появява около 1920 година след Първата световна война.
Павлина Сарчева - технолог: "Иначе като начало той идва от Франция. Там се нарича Брьош. И, емблематичната реплика на Мария Антоанета, която в повечето случаи се превежда „нека ядат пасти, като няма хляб“, всъщност е „нека ядат брьош“.
Познавачите на добрия козунак знаят, че е качествен, когато се къса на „конци“. Съставките се подбират внимателно, защото не всяко брашно е подходящо. Изисква се над час месене, за да се активират съставките. Търпение е нужно и за втасването, което продължава минимум 4 часа.
Павлина Сарчева - технолог: "Вие всички знаете, че козунакът е много капризно изделие. Това е тесто, което едва ли не трябва да бъде отгледано като малко дете. И най-важното, трябва да бъде така... с едно чувство произведен."
Галена Паскова: "Истинският козунак се познава по големия обем и лекото тегло."
Ако продуктът тежи повече, означава, че в него има много влага и не е изпечен добре. Това е другият важен признак при покупка. За съжаление вносът на евтини козунаци от чужбина вреди на българските производители. Хранителните вериги у нас предпочитат по-ниския клас продукти заради по-ниската цена. И така българският производител е принуден да сваля от качеството, за да влиза в ценовите параметри.
Павлина Сарчева - технолог: "Нашите продукти имат за цел да покажат, че всъщност възможно е да има качество на малко по-висока цена. Специално сме приготвили този козунак. Той е изключително богат, при него няма спестено нищо. Така че просто купувайте българското."
Освен добрият вкус българските изделия са винаги пресни. Това е още една причина да изберете продукт за празниците от кампанията на БНТ2 „Купувам българско“.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News