"Купувам българско": Сътресенията в млечния сектор през 2015

19:34, 28.01.2015

Цената на суровото краве мляко е паднала с близо 16% само през 2014 година. Това показват последните данни на Министерството на земеделието и храните. Причината е руското ембарго. Според експертите тази тенденция ще се запази поне през следващата една година. От една страна това най-вероятно ще доведе до поевтиняване млечните продукти. От друга страна, обаче, голяма част от семейните ферми може да изчезнат, а хиляди животновъди да загубят препитанието си.

В началото на април секторът ще трябва да понесе и още едно сътресение - тогава млечните квоти за млекопроизводителите в Европейския съюз ще отпаднат. Това означава, че големите европейски производители ще могат да се възползват от пълния си капацитет и да произвеждат огромни количества прясно мляко без да бъдат санкционирани, каквато е практиката в момента.

Затова фермерите настояват за спешни мерки, които да им помогнат да преодолеят кризата. Животновъдите и млекопреработвателите се обединиха около тезата, че най-ефективният начин това да се случи е чрез извънредна финансова помощ, която да субсидира производството на всеки литър качествено българско мляко.

От Министерството на земеделието и храните заявиха, че работят по пакет от мерки, които да неутрализират негативните ефекти от руското ембарго и премахването на млечните квоти. За целта от Министерството ще преговарят с Турция и други страни в Азия, които в близкото минало са били традиционни консуматори на български млечни стоки, за да осигурят нови пазари за българското производство. Освен това се обмисля и облекчаването на административните изисквания за кандидатстване за голяма част от схемите за подпомагане на животновъдите.

Същевременно малките млекопроизводители приеха скептично новината за мерките в защита на сектора, която от Земеделското министерство планират през тази година.  В момента практиката държавата да субсидира всеки литър качествено прясно мляко има в съседна Румъния. Според млекопреработвателите тази мярка е решила голяма част от проблемите на фермерите. Заради тази помощ в момента румънското прясно мляко е по-евтино дори от българското и се конкурира успешно с нашата суровина на българския пазар.

Въпреки усложнената ситуация от Аграрното ведомство заявиха, че нямат данни за фалити на фермери или преработватели от млечния сектор заради руското ембарго и че не очакват такива и през 2015-та.

Дали, обаче, всички тези мерки, които от Министерството на земеделието обещаха да предприемат, ще помогнат за решаването на проблемите в сектора - предстои да видим.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад