"Ние имаме опасения, че ще се получи свръхпроизводство на сурово мляко в Европейския съюз, в рамките на целия Европейски съюз и както сега се насочва излишната продукция към България, най-вероятно излишното, готово, сурово мляко ще се насочи към България", казва Стефан Златанов - технолог и собственик на мандрата.
Сурово мляко в страната ни сега влиза главно от Румъния и Унгария на цена 50 стотинки за литър. Българското е по-скъпо, но по-качествено.
"Млякото, което днес влиза в мандрата, ние го заплащаме в момента на фермерите 75 стотинки, плюс ДДС", коментира Георги Динков- собственик на мандрата.
Още преди падането на квотите, чужди сирена и кашкавали, нереализирани в Русия, заливат българския пазар. Те са на ниски цени, но с неясно качество. Заради неконтролирания внос и кризата от началото на тази година няколко мандри в страната са преустановили дейност.
За да оцелеят, българските производители се ориентират към нови ниши и нетрадиционни продукти. За последните четири години в това предприятие са разработени над 10 нови вида сирена и кашкавали по рецепти, нетрадиционни за България. Това е вариантът за собствениците да противодействат на евтиния внос. Другата възможност да привлекат вниманието на потребителите е кампанията на БНТ2 „Купувам българско”.
Преди 20 години млекопреработвателните предприятия в България са били 900, припомнят представители на бранша. Сега мандрите в страната ни са само 180 и продължават да намаляват. За да продължи да функционира секторът, трябва подпомагането да е равностойно на другите страни-членки на Евросъюза, както и да се контролира вносът на млечни продукти в България, заявиха производителите.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News