Само за месец Регионалната инспекция по околната среда и водите откри цели 26 нерегламентирани сметища в област Пловдив. Изхвърлените отпадъците са основно по поречията на реки и дерета. Кметовете на населените места са получили предписания в едномесечен срок да почистят замърсените речни корита. В противен случай ще бъдат глобени от 1400 до 10 000 лева.
Вижте картата на незаконните сметища в България.
Най-много нерегламентирани сметища са открити в общините Хисаря, Калояново и Първомай.
Пластмасови опаковки, голямо количество битови отпадъци и храстовидна растителност откриваме в коритото на река Пясъчник, която преминава през хисарското село Старосел. Местните хора твърдят, че замърсяването е от години.
Соня Тодорова – жител на с. Старосел: „Кой си изхвърля отпадъците в реката? Явно несъвестни хора... Това е навик от много отдавна така да се изхвърлят, пък и други замърсители има по-големи“.
Според кмета на Старосел отпадъците в реката не са изхвърлени от жителите на селото. Боклуците са придошли от проливните дъждове през миналото лято. Сега за почистването на реката и нейното корито е нужна тежка техника. Нужни са 200 000 лева от Междуведомствената комисия по бедствия и аварии.
Иван Жутев – кмет на с. Старосел: На последната сесия на комисията през април не бяха разгледани и одобрени нашите проекти. Имаме нужда от едрогабаритна техника, която кметство Старосел няма и не може да разреши така създалия се проблем.“
За непочистени корита с актове вече са глобени кметовете на общините Първомай, Карлово и Хисаря.
Доц. Стефан Шилев – директор на Регионална инспекция по околната среда и водите-Пловдив: „Глобите за кмет на кметство са от 1400 до 4000 лева, а за кметовете на общини от 3000 до 10 000 лева“.
След реките, екоинспекторите започват проверки и за замърсени участъци около пътните настилки в населените места.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News