Първи фестивал на сиренето в Сливница

20:15, 09.05.2015

Българските млекопроизводители са изправени пред редица спънки при реализирането на продукцията си на родния пазар. За този проблем алармираха фермери и търговци на мляко и млечни продукти от над 30 мандри в страната по време на първия фестивал на сиренето в община Сливница.

Семейство Боянови имат ферма в село Бърложница. Те отглеждат стадо овце и кози, и произвеждат сирене, кашкавал и масло повече от 15 години. Семейството продава продукцията си само на кооперативни пазари. Пробиването в търговската мрежа, според тях, е излишно усложнено.

Боян Боянов: "Искаме да ни се разреши с нашите номера на фермите да имаме право да си продаваме лично ние, а не прекупвачите да изкупуват от нас и да го продават на голяма цена. Иначе животновъдството няма да се възроди, ако не се разреши."

Семейство Боянови твърдят, че животните във фермите подлежат на строг ветеринарно-медицински контрол, който гарантира качеството на продуктите им. Според фермера сегашните изисквания за производство на млечни продукти затрудняват дребния производител.

Боян Боянов: "Ще трябва да има специални кофички и етикети, да имаш консерванти, за да не се разваля млекото... Ние искаме да продаваме истинско мляко, което да се консумира от тези, които го харесват. Не е нужно да се носи в ХЕИ. След като ветеринарният лекар ваксинира тези животни, след като аз отговарям за тези животни, за тази продукция, да можем да продаваме."

За българските търговци на млечни продукти, които вече са се реализирали у нас, пазарът също е ограничен. Младен Симов от Годеч продава продуктите си само в собствена магазинна мрежа.

Младен Симов: - Имате ли капацитета за големите търговски вериги? - Може и да имаме, обаче не желаем да работим с тях. - Защо? - Условията са тежки.

Затова в условията на силна конкуренция с по-евтините вносни продукти, производителите оцеляват, залагайки на уникален вкус и качество.

Младен Симов: "Произвеждаме млечни продукти, изключително само от наше родно мляко, от животни, които пасат нашите хубави билки."

Производителят е категоричен, че нищо не може да замени уникалния вкус на българското сирене.

Младен Симов: - Имитиращият продукт може ли да имитира вкуса на българското сирене? - Никога не може, първо това се доказва лабораторно, което е доста по-бавен процеас и по-скъп, но най-добре го доказват дегустацията на хората, които със собствените си рецептори доказват кое е истинско и кое - не.

Фестивалът на сиренето в Сливница е първият по рода си, който има за цел да популяризира българските млечни продукти. За купуването и консумирането на 100 процента натурални млечни продукти с българска суровина призоваваме и ние с кампанията на БНТ 2 "Купувам Българско", която подкрепя българските производители.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад