По-слаба розова реколта тази година

19:22, 06.06.2015

Розовата реколта тази година е значително по-слаба от миналогодишната. Това отчитат в края на кампанията по розобера производители от Стара Загора и Казанлък. Причината е силно дъждовната пролет. От сектора коментират, че се надяват през следващата кампания вече да действат законово еднодневните трудови договори. Според производители в тази посока определено има интерес от страна на бизнеса.

2015-а е една от трудните години за сектора, отчитат розопроизводителите.

Даниел Великов, розопроизводител: "Тази година особено не знам как ще изкараме. Труден е отрасълът, много труден, не знам..."

Утеха до някъде е, че световните нужди от розово масло са задоволени, така че няма да се стигне до сериозен стрес на пазара.

Заради проблемната тази година реколта количествата от розово масло и розова вода ще бъдат по-малки. Производителите настояват за подкрепа от държавата.

Неделчо Беличев, производител на розово масло: "Бих предложил на тяхното внимание да се мине към заплащане на килограм прибран розов цвят. Първо розата е символ на България. Второ за да го запазим, трябва по някакъв начин да подпомогнем това производство. И трето – сивият сектор ще изчезне. Всеки ще има интерес да декларира набраното количество и да получи съответно премията за прибран розов цвят. Това е справедливото."

Неделчо Беличев от 25 години се занимава с производството на розово масло. Включва се в кампанията на БНТ 2 „Купувам българско” заради нейната мисия - да стимулира и популяризира родното производство.

Неделчо Беличев, производител на розово масло: "Ние имаме странното усещане да загърбваме родното и да приветстваме чуждото. - А пък ние в света сме две страни производителки – България и Турция. И произвеждаме горе-долу 50 на 50 %. - По уредени ли са нещата в Турция. - Не искам да коментирам, но да – с две думи – да. Държавата помага сериозно там."

Инициативата на правителството за въвеждането на еднодневни трудови договори среща подкрепата на част от колегите на Беличев. По думите му тази година вече е късно, но за догодина още отсега има интерес.

Неделчо Беличев, производител на розово масло: "Ако не ни затрупат с бюрокращина, т.е. не се декларира в НОИ, НАП и т.н., аз мисля, че е добро начало."

По-трудното е да се убедят самите работници да подписват договорите, не крият работодатели.

Стефко Йорданов, розопроизводител: "Самите работници не го искат. Той иска да си вземе парите накрая, колкото е изработил. Повечето са роми, да не кажа всички. За него държавата не съществува. Държавата само когато му дава, тогава е хубава."

Иначе в Старозагорско опровергават твърденията от други райони в страната, че няма достатъчно розоберачи. Цената от 70 ст. за килограм е атрактивна и привлича цели семейства. Според производители по-сериозен е проблемът с мързела, който води до това стотици декари площи да пустеят, вместо да бъдат засети с рози.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад