По-строги правила за търговските вериги
Народното събрание прие почти с пълно мнозинство на първо четене промените в Закона за защита на конкуренцията, известни още като „Закон за търговските вериги“. Проектът беше внесен в предишния парламент, но тогава президентът Росен Плевнелиев наложи вето с мотив, че по този начин ще се промени и Законът за храните. На второ място той посочи, че липсва оценка за въздействие върху потребителите и че промените можа да доведат до поскъпване на храните.
Ако промените минат и на второ четене, търговците с годишен оборот над 50 млн. лв. ще трябва да съгласуват с Комисията за защита на конкуренцията типовите договори, които подписват с производителите. Промените предвиждат още отпадане на таксите, благоприятна позиция на стоките върху стелажите, както и тези за реклама в рамките на обекта. Сега производителите плащат за изписване на реклама върху количките, както и таксите за стелажи варират в зависимост от това дали попадат лесно в зрителното поле на потребителя или са на затънтено място. Приетите днес промени предвиждат и отпадане на сега действащите териториални ограничения за доставки. Депутатите искат да да се създадат условия за защита на българските производители. Това е нещо, за което самите производители и ние в кампанията „Купувам Българско“ се борим вече 7-ми месец.
"Ако доведе до повишаване на цените на храните, за това трябва да са виновни търговските вериги, тъй като производителите няма да завишат стойността на продукцията", обясни Симеон Присадашки, заместник-председател на Асоциацията на млекопреработвателите.
Богомил Николов от гражданското сдружение „Активни потребители“, коментира, че липсва оценка за въздействие на закона и изрази съмнение, че цените в търговските вериги може да се повишат. От асоциацията на търговските вериги продължават да смятат, че промените са опит за държавна намеса в пазарните отношения.
"Това е един изключително вреден законопроект, който ще навреди както на търговските вериги, така и на българските производители, така и на българските потребители. Българският потребител ще плати цената на тези свръхрегулации чрез повишаването на цените на хранителните стоки, което неминуемо ще се случи. По дефиниция, когато има свръх регулация, се увеличават административните разходи и и се вдигат цените. Второ, този закон реално намалява конкуренцията, а намалената конкуренция също вдига цените", обясни Йордан Матеев, изпълнителен директор на Сдружение за модерна търговия.
Според него, забраната да се предоставят допълнителни услуги, например логистика, ще доведе до увеличаване на цената между 3 и 5 процента.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News