С близо 50% се е увеличил сивия сектор при производството на хляб в България през последната година. За това алармират от Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите. Според тях нарастващата сива икономика в сектора застрашава не само дребните хлебопроизводители, но и здравето на потребителите.
Нелегално произведеният хляб, тестени и сладкарски продукти често могат да се окажат некачествени или дори опасни за здравето. Причината - те на подлежат на никакъв контрол от страна на институциите.
"Обществените поръчки в своята цялост за доставяне на храна в детските заведения в училищата, социалните заведения, се изпълняват от сивия сектор, защото няма изискване спечелилите конкурса да бъдат регистрирани фирми производители в БАБХ, както и да докажат кой произвежда храната на нашите деца", поясни Марияна Кукушева, председател на Национален браншови съюз на хлебарите и сладкарите в България.
Лесно можем да познаем истинския хляб на пазара по срока на годност и традиционните съставки.
"Хляб, мая, вода, щипка сол. Той има срок на годност до 72 часа", обясни Марияна Кукушева, председател на Национален браншови съюз на хлебарите и сладкарите в България.
Освен сивото производство, друг основен проблем за българските храни остават евтините и нискокачествени хранителни продукти - внос от Европа.
"Българският продукт даже със всичките му Е-та е много по-чист, отколкото другите продукти. От къде дойдоха Е-тата, дойдоха откакто се отвори пазарът. Когато фалират фирмите, ще почнем да ядем от чуждите - храна винаги ще има. Въпросът е дали ще можем да си я позволим", попита Светла Чамова, председател на Съюза по хранителна промишленост.
Затова от всички сектори на хранителната индустрия призовават българския потребител да купува единствено качествените български продукти. Това е и основната цел на кампанията на БНТ 2 - Купувам българско.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News