Проблемите на млекопроизводителите

20:24, 22.12.2014

Следващите няколко години ще бъдат изключително тежки за млекопроизводителите в цяла Европа. За това алармират български фермери. Заради руското ембарго и отпадането на млечните квоти през 2015 изкупните цени на прясното мляко ще продължат да падат. Според млекопроизводителите това неминуемо ще доведе до изчезване на голям процент от българските кравеферми, които нямат висока продуктивност и оптимизирано производство.

Общо кравефермите в България са над 30 хиляди. Около 2700 са от най-високата първа категория. Но само малка част от тях са постигнали висока производителност и ниска себестойност на суровото мляко. Това са два от показателите, които са ключови за оцеляването в условията на криза. В тази ферма в град Брезник има около 200 дойни животни, които дават между 31 и 33 литра мляко на ден. Това е много над средния добив за страната, а с подобно количество могат да се похвалят само най-успешните ферми в Европа.

Николай Гълъбов, управител на кравеферма в гр. Брезник: "Това нещо се постига с изключително много работа, свързана с генетиката на животните, правилното хранене на животните, третирането, превенцията."

Основен проблем за фермата е намирането на качествена храна за животните. Това е принудило собствениците да започнат обработват близо 3 хиляди декара земя и сами да произвеждат всичко необходимо за отглеждането на кравите.

Николай Гълъбов, управител на кравеферма в гр. Брезник: "Аз мога да кажа, че в България е трудно да се разчита на производители на готови компоненти за хранене, затова много от фермерите се насочват към закупуване на собствено земеделско обурудване, купуване на земи и изцяло обработване и изготвяне на фуража от тях. От нас се изисква да бъдем и земеделци. Това ни отнема от енергията, от финансите и от самия фокус на нашата дейност."

Освен това за високото качество на прясното са нужни много внимание и грижи за животните.

Николай Гълъбов, управител на кравеферма в гр. Брезник: "За нас е много важно, изключително важно да обучаваме персонала. Той не е един фуражир или един човек от обора. За нас е много важно той да знае какво прави. Да знае какво иска животното, да е запознат изцяло с технологичния процес на фермата."

Иван Павлов работи във фермата през последните 5 години. Започнал е като обикновен фуражист, но в момента вече е един от най-опитните служители.

Иван Павлов, служител във фермата: "Трябва да има желание и трябва да имаш интерес, което тук при нас се получава. Има я коректността на собствениците, съответно и работникът е доволен."

Фермата ежедневно произвежда над 6000 литра висококачествено прясно мляко, което се изкупува от една от най-големите млекопреработвателни компании не само в България, но и в цяла Европа. Въпреки това, заради кризата в сектора, във фермата очакват изкупната цена на млякото да се понижи.

Николай Гълъбов, управител на кравеферма в гр. Брезник: "В сектора ще има 3-4 години, които ще бъдат много тежки. Цените, според мен, ще вървят надолу. Ще има заливане от качествено добро мляко на ниска цена от Западна Европа. Много ферми, според мен, ако не напрявят рязка промяна върху управлението си - тоест - не си преразгледат разходите, управлението, оптимизацията, мисля, че няма да могат да успеят да преминат тази вълна и този срив на пазара."

Според млекопроизводителите отпадането на ограниченията за производство на прясно мялко в Европейския съюз през 2015-та ще доведе до по-тежки последствия и от руското ембарго. Така броят на кравефермите у нас ще намалее драстично, а на пазара ще останат само тези, които могат да постигнат ниска себестойност на качественото прясно мляко.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Акценти
Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад