Производители настояват за държавна помощ заради вноса от Китай
Конкуренцията на евтини китайски стоки съсипва родните производители - от това се оплакват собствениците на български фирми, които излагат продукцията си на Българския панаир на модата в Русе. Те споделят, че хит сред търговците в последната година e зареждането на магазини от китайски доставчици в Букурещ.
Цецка Ангова е собственик на семейна фирма за трикотажни изделия, създадена преди 10 години. Казва, че в годините на икономическата криза се опитват да оцеляват, като участват в пътуващи изложения на български производители. Въпреки желанието си, не успяват да създадат своя дистрибуторска мрежа.
„Мъчим се, пълзим и оцеляваме. Много пъти съм се питала, ето сега сме в Русе и други градове сме ходили, до сега един или двама търговци да са дошли да се поинтересуват от българска стока. Просто им е по-удобно или по-лесно или по-компактно да отидат на „Илиенци” или на Димитровград и да си заредят китайската стока“, каза Цецка Ангова-производител от Пловдив.
Илиян Шойлеков, производител на мъжки облекла, казва, че директният контакт с клиентите е много важен. Фирмата му, в която работят близо 30 души, се опитва да се справи с вноса на евтини китайски дрехи.
„Аз приветствам Вашата инициатива за подкрепа на българското производство. Не се учудвам защо - без да цитирам имена - ръководители на много високо ниво се появяват с шапка „Л-----а”, с тениска”П------спорт”, което е 100% китайско и по този начин не подкрепят българското производство“ , каза Илиян Шойлеков-управител на фирма за текстил от Ловеч.
И двамата производители смятат, че държавата трябва да води целенасочена политика, за да съхранява родното производство.
“Ако държавата пададе ръка и въведе контрол на достъпа на китайски стоки и турски стоки на българския пазар, нещата ще се изравнят и тогава хората ще имат възможност на избор... В момента избора е ниската цена”, каза Илиян Шойлеков.
Докато тази политика на закрила на родното производство не стане факт и двамата споделят, че ще се включват в изложения като това няколко пъти годишно, защото е единственият начин да налагат собствените си продукти у нас.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News