Разширяване на производството и развитие на сектора, отчита шивашкия бранш в Русе през 2015-та година. Собствениците на шивашки предприятия са оптимисти, че тази тенденция ще се запази и догодина.
В Русе има около 150 шивашки фирми, а заетите в тях са близо 10 000 души. Много от собствениците им отчитат, че 2015-та година е била добра за бранша, тъй като са регистрирали ръст в производството от 20-30%. Антоанета Антонова е собственик на шивашка фирма и разказва, че много европейски дизайнери предпочитат да работят с производители от Русе.
Антоанета Антонова: „Това, че сме позиционирали в Русе много предприятия е атрактивно за нашите клиенти. България е модерна дестинация за работа, защото сме обучени, защото сме екипирани добре, оборудвани добре предприятия“.
Затова прогнозите за 2016-та година са оптимистични – производството ще се увеличи. Пречка пред това може да бъде единствено липсата на работна ръка. Във фирмата на Антоанета Антонова се трудят близо 70 човека, но тя би искала да назначи още.
Антоанета Антонова: „Имаме спечелени стажантски програми, по които от 4 човека, аз три месеца търсих един, с много увещания и с много загуба на време от моя страна, за да намеря един единствен човек“.
Ваня Христова работи в шивашката фирма от 15 години. Казва, че са я задържали колектива и динамиката на работата.
Репортер на БНТ2: „Защо според вас младите хора не навлизат в този бранш?“
Ваня Христова: „Не знам какво ги отблъсква, но си заслужава. Не е толкова страшно в производството, трябва да се опита. Те не си дават шанс дори и седмица да останат. Плашат се, от може би от динамичната работа, не знам.
За да избегнат затруднението с намирането на работна ръка, много от фирмите се лишават от възможността да разширят производствата си или са принудени да наемат шивачки от съседни градове и по-малки населени места.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News