Работодатели представят пред студенти възможностите за професионална реализация

Работодатели от дървообработващия бранш представиха възможностите за работа в сектора пред първокурсници от Лесотехническия университет. Срещата под наслов "Запознаване с професията" се организира за втори път и има за цел да покаже пред студентите добрите примери за бъдещото им кариерно развитие.

20:05, 25.09.2017

Идеята за инициативата "Запознаване с професията", организирана от ръководството на Лесотехническия университет и Браншовата камара на дървообработващата и мебелната промишленост, идва, след като браншът усеща липсата на квалифицирани кадри, а университета от липса на студенти.

Доц. Живко Гочев - Декан на Факултет "Горска промишленост" в Лесотехническия университет:
"Тази година сме приели 100 човека, но за съжаление не можахме да попълним бройката, която трябваше да бъде 150 човека. Основната причина е, че малко хора завършват професионални гимназии, които са ориентирани към нас."

Други причини са демографският срив и предпочитанията на младите хора да следват в чужбина. За да повишат интереса на бъдещите студенти, от бранша предлагат:

Галин Господинов - председател на Браншовата камара по дъбообработваща и мебелна промишленост:
"За да стане едно нещо по-атрактивно, то трябва да бъде познавано. Ние много работим и продължаваме да работим и да популяризираме, да обясняваме какво е то мебелното производство."

Едни от най-успешните работодатели и възпитаници на Лесотехническия университет разказаха на студентите за добрите примери в дървообработването и мебелното производство. Геновева Христова от 15 години е управител на фирма, която работи основно за износ и предлага на работниците си социални придобивки и заплащане над средното за страната. Въпреки това обаче трудно намира работници.

Геновева Христова, управителна специализирана фирма за вътрешно обзавеждане:
"Липсата на квалифицирани кадри все повече се усеща. Ако допреди 3-4 години имаше недостиг, който се компенсираше по една или друга причина - например по-голямо натоварване и всякакви други форми на работа, сега вече наистина кадрите ги няма. Технолози и конструктори на мебели са най-големият проблем."

Вариант за решаване на проблема е вносът на квалифицирани кадри от чужбина. В дългосрочен план обаче образованието е най-доброто решение, а студентите, избрали да учат у нас, вече са направили своя избор.

Елена Колева, 4-ти курс "Инженерен дизайн":
"Смятам да се занимавам с мебели. Искам първо тук и евентуално после в чужбина, но определено съм решила тук да се развивам, защото знам, че има нужда от хора като мен."

За да мотивират допълнително младите кадри, от Браншовата камара наградиха 6 от най-добрите студенти от факултета по "Горска промишленост" с посещения на специализираните изложения за мебели и дървообработване в чужбина.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад