С какъв произход и на какви цени е агнешкото за Гергьовден?
Българското агнешко отново е предпочитано пред вносното за Гергьовден, въпреки по-високата му цена. Потребителите избират да си купят по-малко количество прясно охладено българско месо, вместо замразено вносно от Румъния и Нова Зеландия. На какви цени се продава агнешкото в София преди празника, и как да сме сигурни в качеството на месото, вижте в следващия репортаж.
Килограм българско агнешко се продава в София средно между 12 и 16 лева. Вносното месо е с около 3 лева по-евтино и върви средно около 9-10 лева в магазините. Тази година клиентите не се оплакаха от спекула с цените заради празника.
"Както предни години има истерии и скачат с по няколко лева, тая година не усетих такова нещо да има, плюс-минус един-два лева е разликата в отделните магазини."
Във фермите в страната може и да се намери агнешко под 9 лева за килограм, но с предварителна заявка. По данни на Асоциацията на овцевъдите у нас, на българския пазар се предлагат около 800 000 агнета само от наши производители. И тази година българинът предпочита да си купи месо родно производство, дори да е по-малко като количество.
"Около 2 кг., повече - не. Около двайсет и няколко лева мога да си позволя, но не повече."
Качеството на месото и неговият произход са основното, на което държи българският потребител.
Ваня Янкова – продавач-консултант в магазин за месо: "Да, държат, има си хора, които си държат да е българско, да не е замразено."
Как обаче да разпознаем дали месото е прясно или не? Добрата новина е, че това е видимо и клиентите не могат да бъдат заблудени.
БНТ: По външия вид разпознавате ли го дали е прясно?
- Е, усеща се, усеща се, когато не е прясно, когато е било замразявано, такова е сиво, неприятно
Ваня Янкова – продавач-консултант в магазин за месо: "Ами цветът трябва да е розов и както казва докторката, като се натисне, за една минута месото да се върне в същия си вид."
Заради повишеното търсене на агнешко преди Гергьовден, Агенцията по безопасност на храните започна масови проверки по магазини и складове.
Неправилно съхранение на месото е най-честото нарушение, което установиха инспекторите. Въпреки солените глоби - между 250 и 2500 лева, все още има търговци, които държат месото във витрините при неподходяща температура.
Д-р Несрин Расим - инспектор в Българска агенция по безопaсност на храните: "Когато става препълване на витрините, тогава месото се запарва и може да доведе до слезяване и промяна в показателите."
Друго нещо, за което трябва да следим, докато купуваме агнешко, са документите за произход. Месото трябва да има и здравна маркировка.
Репортер: Яна Тодорова
Оператор: Любомир Милошев
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News