"Софийски адреси" в документалната поредица "София в един снимачен век"

18:35, 19.12.2015

Ако някой ден ви остане време за безцелна разходка, ако обичате киното или ви остава време да измисляте разни истории, обърнете поглед към софийските къщи, които подминаваме всеки ден и открийте колко много истории могат да Ви разкажат те.

Българското кино отрано открива характера и индивидуалността на софийските сгради, превръща ги не само в място за снимки, но и в свое вдъхновение.

Един скромен и незаслужено забравен филм от 1979 година носи специално посвещение на тази тема. Негов режисьор е Стефан Димитров и има простичко заглавие - „Къщата“. Създаден по книгата „Двоен живот“ на Григор Стоичков, филмът разкрива колко много житейски истории се крият зад фасадата на една софийска къща.

Домът на улица „Раковски“ често пъти е обект на спорове през последните години заради своя запуснат вид. Друг, на улица „Оборище“, също се руши. Киното, обаче, е запазило оригиналната сецесионна фасада - фамилна собственост на архитект Георги Фингов. Кадрите са живи до днес в ретро криминалето „Бронзовият ключ“.

Малко по-късно друга софийска къща, далеч от центъра, ще се превърне в снимачна площадка на световноизвестния гръцки режисьор Михалис Какоянис. Създателят на „Зорба Гърка“ ще я разпознае като най-доброто място за имението във филма си „Вишнева градина“ по едноименната творба на Антон Чехов.

Атмосферата на някогашен разкош, победен от забравата, очевидно е бил решаваща за избора това място да се превърне в естествен декор на филма. Подобна атмосфера къщата подарява и на първия филм на режисьора Стефан Командарев „Пансион за кучета“. На столичната улица „Кракра“ ни спира къщата от филма на режисьора Димитър Петков „Опашката на дявола“.

Дали само киното ще запази тези забележителни архитектурни шедьоври? Предлагаме по-оптимистичен финал на разходката – филма „Вчерашни целувки”. Домът, в който героинята на Стоянка Мутафова мръзне и празнува Коледа без електричество и телефон, днес е възстановен в целия му архитектурен блясък. Това е сградата на старото китайско посолство, близо до Народното събрание.

Няма да подминем и една друга сграда, запомнена като място на действие на една от най-обичаните български комедии – „Топло“. Домът и сега излъчва живот и топлина.

„Софийски адреси”е част от документалната поредица ”София в един снимачен век” и е водена умело от актьорите Христо Терзиев и Дели Добрева, по БНТ 2! Автор е Юрий Дачев, режисьор - Димитър Шарков.

Гледайте тази събота, 19 декември от 18,35ч. по БНТ 2!

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад