Фермери разпродават животни

20:10, 03.04.2015

Новините от кампанията "Купувам българско". Масови фалити на ферми и продажба на животни се очакват през следващите месеци. Причината за това е отпадането на млечните квоти за производство от първи април. От бранша смятат, че очакваният срив в млекопроизводството ще повлече и млекопреработвателния бранш. Днес зам.-министърът на земеделието и храните даде надежда на фермерите, като заяви, че България ще поиска подпомагане от ЕК.

Най-потърпевши от отпадането на млечните квоти са българските фермери. Преди повече от половин година с началото на кампанията на БНТ 2 "Купувам българско" повдигнахме въпроса за проблемите на производителите, както и на изчезващото животновъдство у нас.

Малко предистория.

През 1984 г. ЕС въвежда квоти, за да ограничи свръхпроизводството на мляко, от 2007-ма година България също влиза в Европейския пазар. От 2009-та година ЕК решава да увеличи с 1 процент производството, за да се адаптират по-лесно местните пазари и без сътресения да посрещнат отпадането на квотите, което се случи на 1 април тази година.

България през всичките тези години изпълнява около 40 процента от квотата. Сега се очаква страната ни да бъде залята от евтино мляко, произведено в Румъния и Полша. И сега цените, на които продават българските животновъди са изключително ниски - 45-50 стотинки, което е с почти 50 процента по-ниско в сравнение с миналата година. Освен това до месец се очаква цената още да се срине. Всичко това може да доведе до умирането на цял един бранш. В първомайско например от началото на годината са продадени над 500 животни. Нека да видим още за притесненията на фермерите и вариантите, които те предлагат, за да се спре този процес.

Фермерите разпродават животни

От 20 години Пенко Налбантов гледа крави в землището на село Поройна. Сега в стадото му наброява 100 глави добитък. Казва, че досега 2009-та година е била най- трудна за животновъдите, но сега нещата изглеждат трагични. Налбантов е съкратил част от работниците си, за да свие разходите, но въпреки това е на загуба.

СНХ: Пенко Налбантов – животновъд, с. Поройна: "В момента цената е почти навсякъде в Европа една и съща. Но там субсидията е голяма и се плаща на ферма, а не на глава. Ние не сме конкурентни. Не можем да се борим с тях."

Държавата носи голяма вина за фалитите в сектора, смята Налбантов. За пореден път страната ни е изпуснала всички срокове, за да договори с ЕК помощ за българските фермери. Например в съседна Румъния.

Пенко Налбантов – животновъд, с. Поройна: "А Румъния и предния период, и сега субсидира всеки литър по 16 стотинки и по тоя начин няма сив сектор, всеки си иска фактурата, всичко е регулирано по цялата верига, при нас не е така."

Държавата може да спаси сектора, ако намери външни пазари за износ на млечни продукти, смята Налбантов. С подобен търговски договор страната ни сега започва  износ на месо за Турция.

Ако няма качествено българско мляко, естествено и преработвателите ще пострадат. Засега те декларират, че ще подкрепят колегите си фермери, и ще продължат да изкупуват родна продукция. А днес от министерството обещаха отново да настояват за помощ от ЕК заедно с други 10 европейски страни. Там веднага след отпадането на млечните квоти в страните-членки на Европейския съюз, цената на вносното суровото мляко е спаднала с още 15 %. Така се подбива българският пазар, който и сега страда от негативните ефекти на руското ембарго за внос на мляко и млечни продукти. Яна Тодорова работи по темата.

За да продължи да съществува българското производство на  традиционни млечни продукти при новите условия, браншът има сериозна нужда от помощта на държавата, категорични са млекопреработвателите.

Симеон Присадашки - Асоциация на млекопреработвателите: "Най-важното е да има една субсидия за предаден литър качествено мляко официално, това го направиха нашите съседи от Румъния още преди 6 години.

За да се предотврати евентуална криза в млечния сектор, държавата ще търси помощ от Европа.

Цветан Димитров - заместник-министър на земеделието и храните: "България беше първата държава, която внесе искане за подпомагане на млечния сектор точно след отпадане на квотната система. Слава Богу, подкрепиха ни 10 държави, надяваме се, че все пак ще се вземе това решение."

Другият изход пред българските млекопроизводители са новите пазари извън Европа и Русия, към които някои от тях вече са се насочили.

Затова българското млекопроизводство засега може да разчита основно на пазарите, на които вече е наложило продуктите си с уникален вкус и качества, за които сме ви разказвали в редица репортажи в рамките на кампанията "Купувам българско".

За съжаление на потребителите цената на млечните продукти няма да падне драстично. Нашият призив към потребителите, който е и основен в кампанията на БНТ 2 "Купувам българско" е да избират качествено българско мляко и млечни продукти.

Мариела Хубинова

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Акценти
Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад