Високотехнологичните машини се включват в битката с "изтичане на мозъци"

Един от основните начини да се преодолее кризата с кадрите в индустрията е професионалните училища и местната власт да си сътрудничат активно. В това са убедени фирмите от "Тракия – икономическа зона". Клъстерът обединява повече от 140 компании и освен, че привлича все повече чужди инвеститори, успешно подготвя и квалифицирани служители за нуждите на икономиката. Много от предприятията въвеждат и високотехнологично оборудване в заводите си. Заради съвременната техника много български специалисти, заминали в чужбина, вече се връщат в страната ни. Проблемите с набирането на кадрите и възможните решения са във фокуса на новата ни рубрика "Търсят се работещи българи".

19:10, 15.08.2017

Новото оборудване е изключително важно за това предприятие в Пловдив, където над 100 души са заети в производството на багери, фадроми и матрици за автомобилната и отбранителната индустрия у нас и в чужбина. С въвеждането на т. нар. машини–роботи не само се разширява гамата от продукти, които се правят тук, но и значително се улеснява работата на служителите.

Инж. Боян Тодоров: "Наричат ги работниците "умните машини", защото в 90% от случаите машините се управляват компютърно, от програми."
Инж. Иван Петков: "Само сложни неща работим тук - лазерни, безконтактни измервания. Това са революционни технологии. Уникални възможности имаме ние."

25-годишният специалист е убеден, че заради модерната техника, която се въвежда в предприятията, родните инженери работещи навън ще се върнат в страната и така ще се преодолее кризата с кадрите, която е все по–осезаема.

Инж. Иван Петков: "Гладът за кадри е много голям. Просто всичките квалифицирани кадри решават да бягат в чужбина, а това не е начинът."
Инж. Димо Зафиров – председател на Българска индустриална група: "Някои започват да се връщат. Това е, според мен, едно вълнообразно движение, което дава възможност да разберем, че създадем ли условия тук ще имаме и специалисти тук."

Именно в тази посока са насочени усилията на по–голяма част от компаниите в "Тракия – икономическа зона". Успоредно с привличането на инвеститори, фирмите обучават млади специалисти и най–добрите се наемат на работа.

Инж. Димо Зафиров: Ние тръгваме в посока да подготвяме още от студентската скамейка специалисти, които да бъдат подходящи за нас - при различни стажантски програми. Започнахме да привличаме индустрия, която изисква квалифицирани специалисти.
Инж. Пламен Панчев, председател на клъстер "Тракия икономическа зона": Освен че търсим кадри, основното, което правим – ние създаваме кадри. Залагаме на обучението. Залагаме всички заедно да създадем тези кадри. Това е предизвикателство пред държавата.

Така проектът за образователен борд на клъстер "Тракия – икономическа зона" и община Пловдив се развива успешно с подкрепата на още 8 общини и редица неправителствени организации.

Инж. Пламен Панчев: Това са повече от 50 предприятия, които активно си сътрудничат със средното професионално образование.

Клъстерът провежда и "Информационни дни на кариерата". В рамките на инициативата работодатели от "Тракия – икономическа зона" се срещат с безработни в цялата страна, като им представят позициите, за които се търсят кадри. По време на тези срещи най–голям интерес предизвиква заплащането, а тенденцията е то да нараства. Средната работна заплата, която фирмите залагат в своите бизнес планове, е близо 2 хиляди лева.

Инж. Боян Тодоров: Добрата заплата е нещо, което трябва да го има.
Инж. Пламен Панчев: В пловдивския регион хората могат да намерят своята реализация и няма нужда да напускат държавата.

Броят на заводите в икономическата зона край Пловдив вече надхвърля този в София и Варна взeти заедно. В компаниите са заети над 40 000 души, като тенденцията е в следващите 10 години тази цифра да се удвои. И само с привличането на подходящи кадри, регионът ще може да отговори на нуждите на инвеститорите.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад