Все повече любители на бирата предпочитат крафт пивото. През последните няколко години у нас, освен магазини и заведения, в които то се предлага, расте и броят на местните призводители.
Никой не се наема да изброи видовете крафт бира. Това, което ги обединява, е, че не се произвеждат масово, направени са от висококачествени суровини, не съдържат консерванти и не са пастьоризирани. У нас определено има ниша за микропроизводство.
"Това е световен тренд, който малко със закъснение идва в България, от друга страна продуктите, които произвеждат големите компании, все повече падат в качество", каза Деян Иванов, главен пивовар в крафт пивоварна.
Крафт производството е философия, в която се използва класическа технология и много фантазия. Любителите на крафт пивото имат свободата да експериментарт с най-различни вкусове – като се започне от пиво с мед и люти чушки, премине си през подправките и кафето и се стигне до шоколада и плодовете.
"Тук говорим за един продукт, в който занаятчията, пивоварят отдава цялото си внимание. Част от бирите, които са крафт, също носят етикети като био, еко, веган", обясни Алдо Давидов, търговец на крафт бири.
Една крафт бира би била интересен подарък за празниците.
"Хубавата напитка винаги е подходяща с и без повод", смята Юлия Драганова.
"Повече от 50% от любителите на пиво са чували най-малко, а също така проучванията показват, че над 80% от хората са склонни да го потребяват", каза доцент Илиан Минков, икономист - ИУ-Варна.
Пазарният дял на занаятчийската бира в България е все още малък – около 1%, но има страни, в които крафт пивото заема повече една пета от годишното производство.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News