Журналистите на БНТ с над 16 000 минути коментар в ефир по време на Олимпиадата
Малко над 16 000 минути спортните журналисти на БНТ коментираха в ефир игрите в Сочи. Над 250 часа е телевизионната продукция, която националната телевизия представи на зрителите между 7 и 23 февруари по БНТ1, БНТ 2 и БНТ HD. Освен този обем, по новата...
Малко над 16 000 минути спортните журналисти на БНТ коментираха в ефир игрите в Сочи. Над 250 часа е телевизионната продукция, която националната телевизия представи на зрителите между 7 и 23 февруари по БНТ1, БНТ 2 и БНТ HD. Освен този обем, по новата програма БНТ HD бяха излъчени допълнително още 40 часа от зрелищния спектакъл на зимните спортове.
„Олимпийският екип” на БНТ ще се завърне в София на 24 февруари. Часове преди полета, журналистите ще продължат да коментират Олимпиадата в ефира на националната телевизия.
Екипът включва доказани професионалисти с дългогодишен опит в отразяването на големи спортни форуми. Сред тях са Методи Манченко /ръководител на екипа и водещ/, Камен Алипиев /коментатор на церемониите и ски алпийските дисциплини/, Цветелина Абрашева /коментатор фигурно пързаляне, шорттрек и водеща/, Петър Василев /коментатор ски скокове, бобслей и шейни/, Иван Петров /коментатор на хокей на лед и водещ на „Новини”/, Никола Ибришимов /коментатор сноуборд, ски свободен стил и водещ на „Новини”/, Антония Близнакова /коментатор биатлон и водещ на „Новини”/, Радостин Любомиров /водещ на „Новини” и репортер/, Евгени Николов /коментатор ски бягане, северна комбинация/, Георги Славчев /коментатор кърлинг и редактор/.
Трикратната олимпийска медалистка Евгения Раданова също се присъедини към екипа на БНТ и дебютира като водещ и коментатор в ефира на националната телевизия.
Едно от големите предизвикателства пред екипа на БНТ в Сочи бе реализацията на продукцията в HD формат. Това позволи на зрителите да видят в детайли красотата на зимните спортове в кристално качество и да усетят емоцията от състезанията.
Представяме ви впечатленията на олимпийския екип на БНТ, благодарение на който зрителите станаха съпричастни на едно от най-големите спортни събития за 2014 година.
Методи Манченко
Той е главен продуцент на Продуцентско направление „Спорт” в БНТ от 2001 година. Ръководител е на екипа на медията на последните пет зимни и летни игри, магистър по право от Софийския университет „Св. Климент Охридски”, спортен журналист и коментатор, автор на филми.
„Старото поколение на спортна редакция в БНТ говореше за олимпийските игри в Мюнхен през 1972 година като невиждано строителство и компактни обекти, невероятно удобен, широк и светъл пресцентър, добра организация на домакините. За разлика от немците, руснаците са построили за олимпиадата втори нов град – до стария Сочи, с две нови жп гари, олимпийския парк със стадион за 40 000 зрители и 4 ледени дворци на морето, включително писта, боксове и всичко необходимо за „Формула1”. Построени или напълно обновени са 4 курортни градчета – Есто Садок, Горки, Красная Поляна, Роза Хутор – магистралата се вие върху мостове и тунели по ждрелото на река Мзима, над които по северния и южния склон на Кавказ са разположени невероятни писти, стадиони за биатлон и ски бягане, ски-шанцата, леденият улей „Шейна”, лифтове, ски-съоръжения. От Сочи до градчетата се стига с нова електрическа железопътна връзка, влакът се казва „Ласточка” и ще остане нарицателно за устойчиво и разумно инвестиране за хората по време на олимпиадата.
Руснаците отказаха да ползват многомилионен софтуер, за да направят логистиката на този форум по западен „образец”. Изпратиха свои хора на всички ключови места в Лондон преди 4 години. И тук бяха перфектни – транспорт, сигурност, доставки, спазване на графици. И най-важното – опазиха живота и здравето на 3000 спортисти, 25 000 доброволци, 12 000 журналисти и телевизионери, десетки хиляди гости.
Преди 6 години в Китай за първи път реализирахме концепция със студио на място и подвижен тв комплекс, който събира и обработва цялата програма на в Международния ТВ център. Така, както правят всички модерни телевизии. В Лондон реализирахме първите излъчвания изцяло във Full HD. Сега нашият екип обработваше абсолютно цялата продукция във висока резолюция за новия БНТ HD канал. 16 часа на ден – 17 дни, плюс предаванията за БНТ1 и БНТ2, включванията в новините.
Най-голямото предизвикателство пред олимпийския екип бе да извършим прецизна предварителна програмна подготовка. Мисля, че нашият коментатор на ски-бягането и отговорен програмен редактор Евгени Николов се справи отлично с това. Изключителна бе помощта и на колегите в София.
Не съм изненадан от огромния зрителски интерес към игрите, защото това е най-големият спортен форум на планетата, веднъж на 4 години. Тук бяха и нашите спортисти и достойно се бореха за честта на България. Александра Жекова се превърна в герой и кумир за много деца.
Спортистът, с когото ще запомня тези игри, е един - Александра Жекова. Не е необходимо да казвам защо. Отборът е този на Русия във фигурното пързаляне. Плюшченко поведе тима и обраха златото в отборната надпревара. Волосожар и Транков спечелиха злато в спортните двойки, Аделина Сотникова детронира олимпийската шампионка Юна Ким. А руснаците имат и 15-годишното чудо Юлия Липницкая, останала пета при жените. Това бяха състезанията с най-висок рейтинг по БНТ.”
Камен Алипиев
Той е в БНТ от 1987 година. Отразявал е редица състезания, световни и европейски първенства по баскетбол, както и пет световни първенства по ски. Водил е студията на няколко големи футболни първенства, излъчвани по националната телевизия. В Сочи е седмата му Олимпиада /трета зимна/. Камен е единственият журналист от спортната редакция на БНТ, който е носител и на двете награди за спортна журналистика –„Братя Ексерови“ и „Людмил Неделчев-Люпи“. Той е второ поколение спортен журналист.
„Впечатленията ми от Зимната олимпиада са отлични. Едно от най-важните неща на игрите в Сочи е тяхната компактност, не трябва да се пътуват големи разстояния, олимпийските съоръжения за спортовете на закрито са на едно място и на не повече от десет минути пеша. Има нещо, което не е особено приятно - това, че на някои от състезанията в планината няма много зрители, което можеше да бъде избегнато с по-евтини билети или с организирани посещения на деца. Проектът Сочи е доста интригуващ и търси развитие в бъдещето, а основната цел е да се превърне в целогодишен курорт за увеличаващата се руска средна класа, затова и скандалите за корупция така бързо потъват в руските медии.
Няма големи изненади на олимпийските игри, в повечето случаи печелят фаворитите. В алпийските ски мога да кажа, че съм изненадан от титлите на Матиас Майер и Доминик Гизин (разделена с Тина Мазе) в спусканията за мъже и жени. Страхотно се представи Дария Домрачова, която взе три титли в биатлона, а аз съм най-щастлив от двете титли на Тина Мазе, която не беше убедителна през сезона и въобще от представянето на Словения, които показаха, че дори с толкова малки човешки ресурси могат да се постигат изключителни резултати! Това е пример и за доста от хората в българския спорт, които доста обичат да мрънкат и да търсят оправдание за представянето си винаги извън себе си!
Предизвикателствата пред нас са едни и същи – адски много работа и липса на време за почивка, които накрая на игрите ни превръщат в сомнамбули. Работният ден понякога продължава 16 часа и е трудно да останеш свеж. Най-голямото предизвикателство на тези игри беше пускането на HD канала.
Аз съм приятно изненадан от големия зрителски интерес и се надявам това да се превърне в трайна тенденция и да повиши интереса и на рекламодателите.”
Никола Ибришимов
Той е на 32 години и има зад гърба си 10-годишен стаж в БНТ. Отразявал е на място две световни първенства по футбол (2006 Германия, 2010 РЮА ) и едно европейско (2012 Полша и Украйна ). Част е от екипа на БНТ при отразяването на последните четири олимпиади ( 2008 Пекин, 2010 Ванкувър, 2012 Лондон, 2014 Сочи ). Завършил е в НСА.
„Приятно изненадан съм от Игрите в Сочи. Очевидно имах предубеждения относно готовността на Русия да организира олимпиада, но това което е направено е изумително. Построени са чисто нови градове, а ски зоната трудно може да намери еквивалент в Европа.
Напоследък често се прави паралел между финансирането на игрите във Ванкувър (бюджет около 8 млрд. долара ) и разходите за игрите в Сочи (над 50 млрд ). При подобно сравнение трябва да имаме предвид няколко неща. Първо, в Сочи всичко е чисто ново. Цели градове ( Адлер, Красная Поляна, Роза Хутор ) са построени почти от нулата. Нова инфраструктура - от канализацията до пътищата.
Вече имаме няколко имена, които ще останат в историята като емблема на олимпиадата в Сочи. Бих запoчнал с Оле Ейнар Бьорндален, който на 40 години стана най - успешният олимпиец с 13 медала. Има още много неща - от участието на Ванеса Мей в Алпийските ски до това, което прави Холандия в бързото пързаляне с кънки – без еквивалент - 21 медала. Безспорно отпадането на Русия от хокейния турнир е топ новина, а златният медал, който спечели за Русия американецът Вик Вайлд ( доскоро Вик Уаилд ) внася допълнителен щрих към пъстрата олимпийска картина.
Екипът на БНТ е скромен на фона на другите телевизии, с които работим в международния телевизионен център в Сочи. Като обем на работа БНТ покрива стандартите на най - големите европейски медии, чиито екипи са съставени от стотици журналисти и технически лица. За нас работата по време на олимпиада е преди всичко отговорност и удоволствие. С пускането на БНТ HD и присъствието на голям спортист като Евгения Раданова в журналистическия екип, ние наистина се доближаваме до най - добрите в бранша. Това се хареса на публиката в България.”
Цветелина Абрашева
„С всяка следваща олимпиада екипът на БНТ става все по-опитен и вдига летвата все по-високо. БНТ HD даде възможност за повече часове излъчвания на ден с най-високо качество на картина и звук. Огромният зрителски интерес към игрите в България означава, че нашата аудитория оценява уникалността на един подобен форум, който не може да се сравни с никое друго събитие. Освен това означава, че предлаганият от БНТ продукт е желан, търсен и най-важното - качествен.
Това, което ме впечатли особено, е че всички съоръжения тук са нови, компактно разположени и построени специално за игрите, което ги прави удобни и за зрителите, и за нас като журналисти. Работата ми като коментатор бе максимално подсигурена - като се започне от информационното обслужване, чудесната позиция на коментаторските места, достъпа до съоръженията и транспорта.
Останах очарована от представянето на Александра Жекова, а като цяло личната ми изненада в турнира по фигурно пързаляне беше това, че домакините останаха без представител при мъжете”.
Иван Петров
„Олимпиадата в Сочи прави впечатление със стройната си организация и прекрасни съоръжения. Няма и помен от огромното напрежение, което се получи след атентатите във Волгоград. Аз лично не видях нито един военен, полицията също е едва забележима. От спортна гледна точка, имаше страшно много изненади – поредното доказателство, че под петте кръга стават чудеса.
Моята изненада на игрите е Дария Домрачова. Преди няколко години тя бе нарицателно за разсеян човек с лош късмет. Хората й се подиграваха, когато стреляше права, вместо легнала и когато година по-късно на същото трасе простреля мишените в съседния коридор. Сега има 3 златни медала! Няма нужда от коментар…
Екипът ни вече е по-опитен и по-бързо се ориентираме в ситуацията. Имаме по-развит нюх към важните събития в огромния поток от информация.
Пускането на специалния HD канал безспорно е най-голямото предизвикателство. Заради него програмирането на събитията се превърна във висш пилотаж. Евгени Николов се справи перфектно с този ребус.
Не знам какви са били рейтингите от игрите, но дори един човек да сме привлекли към олимпийската кауза и да сме го запалили за магията на Игрите – значи сме си свършили работата.
Антония Близнакова
„Олимпийските игри в Сочи определено успяха да ме впечатлят. Въпреки че вече имам зад гърба си пет Олимпиади, тази е по-различна. Първо, спокойно можеш да говориш на български език и да те разберат; второ, усеща се сходството в характерите с домакините и това прави престоя ни тук много по-лесен. Още с церемонията по откриването видяхме неща, с които аз съм израснала – музиката, символите, всичко ни е познато.
На повечето олимпийски игри, колкото и да се стараят домакините винаги има някакви проблеми или неуредици с транспорта. Тук всичко е перфектно, почти не се чака. Вярно, че до трасето по биатлон аз сменям три автобуса, возя се с лифт и накрая вътрешен микробус, но всичко е така организирано, че само се прехвърляш от едното превозно средство на другото. В пиковите часове пускат допълнително автобуси. Разбира се, и невероятните съоръжения, пътища и хотели, които са построени. Такова нещо не съм виждала досега. Първоначално се чудех къде са отишли милиардите похарчени за игрите в Сочи, но сега като видях какво е издигнато от нулата дори ми се струва, че парите са малко.
Най-великият момент за мен е денят, в който Оле Ейнар Бьорндален стана най-успешният спортист в историята на зимните олимпийски игри, като спечели 13-ти медал в биатлона. Радвам се, че имах възможността да гледам на живо как се пише история.
За малкия, сплотен колектив на БНТ проблемът е натовареността. Ние сме коментатори, репортери, редактори – всичко в едно. Спим по 3-4 часа на денонощие, умората е много голяма, но тръпката и емоцията ни дават сила.
Много се радвам за високите рейтинги, защото българският зрител показва по-добра култура. Пошлите реалити програми отстъпват на спортната битка, на олимпийските добродетели, а това определено е радващо.”
Радостин Любомиров
„За мен Сочи бе дебют на Зимни олимпийски игри като коментатор. Това беше огромно предизвикателство, но се опитах да заразя всички зрители с духа на Олимпиадата. Преди две години бях част от екипа, който отрази летните игри в Лондон. През 2010 усетих и магията на Световното първенство по футбол в Република Южна Африка. В БНТ съм от 2006, но любовта ми към спортната журналистика е още от детските години. Специално за БНТ съм на мнение, че голямото предизвикателство бе синхронът между програмите на трите ни канала, в които излъчвахме състезанията от Сочи – БНТ 1, БНТ 2 и БНТ HD. Не съм изненадан от големия интерес към игрите, защото в България хората са с висока спортна култура. Ето защо събитие като олимпийските игри съвсем закономерно приковава вниманието на зрителите, които са жадни за спортни емоции.
Изненада ме представянето на Александра Жекова. Петото място на Сани в Сочи за много хора може да е с горчив привкус заради пропуснатата възможност за медал, но лично за мен е огромна крачка в развитието й като спортист. Дано през 2018 г. Сани вземе това, което сега й беше отнето, заради грешка на друга състезателка”.
Георги Славчев
„Лично за мен и за екипа на БНТ, който отразяваше Олимпиадата в Сочи, най-голямото предизвикателство бе да се справи с обема на работата и да задоволи високите изисквания на аудиторията. Не съм учуден от високата гледаемост на предаванията - все пак това е най-голямото спортно събитие в световен мащаб и е логично разбиращата и интелигентна българска публика да прояви интерес към игрите.
Това, което ме изненада приятно в Сочи, бе разнообразието при страните, които имат златен медал.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News