Звезди в ефира на БНТ в подкрепа на хуманността

Репортажи и срещи на живо показаха лицето на най-голямата бежанска криза след Втората световна война Българската национална телевизия показа от първо лице съдбата на сирийските бежанци в специално предаване, посветено на най-голямата бежанска...

16:59, 24.09.2015
Звезди в ефира на БНТ в подкрепа на хуманността

Репортажи и срещи на живо показаха лицето на най-голямата бежанска криза след Втората световна война

IMG_9606Българската национална телевизия показа от първо лице съдбата на сирийските бежанци в специално предаване, посветено на най-голямата бежанска криза след Втората световна война. С „Гласове на хуманността“ обществената медия се включи в инициативата на Българския червен кръст „Да защитим хуманността“, която ангажира повече от 190 държави.

Благородната кауза, излъчена на живо в ефира, обедини журналисти на БНТ, водещи коментатори, певци, артисти и бежанци, живеещи от години у нас, които подредиха в пъзел картината на една хуманитарна криза и призоваха за толерантно отношение към прогонените от родината си хора.

Зрителите на БНТ 1 видяха и чуха свидетелства от първо лице на репортерите на телевизията, които следят отблизо бежанския проблем. В студиото на БНТ журналистите на медията Иво Никодимов, Цвета Младенова и Александър Марков разказаха за срещите си с хората, бягащи от войната и коментираха кризата, разтърсила целия свят.

“Повечето от хората, които бягат, нямат ясна представа как ще уредят живота си в Европа. Свобода, нов живот, ново бъдеще – за повечето бежанци Европа е олицетворение на тези три неща“, коментира в студиото Александър Марков.

Освен репортерите на БНТ, гости в предаването бяха и журналистите Еми Барух, Калин Манолов и Емил Спахийски. „Европа се люшка между моралния утопизъм и моралния империализъм, но понякога хуманистичният патос може да направи лоша услуга при взимането на политически решения“, коментира Емил Спахийски. Еми Барух допълни, че за бежанската криза трябва да се говори с имена, а не със статистики. „Човек не може да съчувства статистически“, коментира тя.

Зрителите на БНТ 1 станаха свидетели на разказите на прокудени от войната бежанци, живеещи у нас, които споделиха съдбите си на имигранти, попаднали между капана на трафикантите и мечтата за по-добър живот, в търсене на надеждата по пътя на отчаянието.

„Трафикът на един сириец до България струва около 3000 долара, до Германия – 10 000 долара. Каналджийството в момента е много доходоносен бизнес“, сподели Нидал Хлайф, който живее у нас заедно със съпругата си Стурай Набизада и дъщеря си Лидия.

В ефира на БНТ прозвучаха гласовете на популярни български певци и групи - Поли Генова и „Ла Ти Да, група „Аналгин“ и вокалистът им Звезди, Васко Кръпката, група „Остава“ и вокалистът им Свилен, Силвия Кацарова, Йоана Драгнева и Ненчо Балабанов, Васил Гюров и група „Ревю“ и Йорданка Христова.

Част от тях, със съдействието на БНТ, се срещнаха с бежанци в лагерите у нас. Зрителите на телевизията видяха на живо срещите на Поли Генова, Звезди от „Аналгин“, и Силвия Кацарова с бежанците от лагерите в Овча Купел, „Враждебна“ и „Военна рампа“, както и срещата на Васко Кръпката със сирийско семейство, живеещо в София.

„Много е тежко, защото не можеш да помогнеш толкова, колкото ти се иска. Изкуството кара хората да се чувстват добре. То стига до всеки един човек“, коментира Поли Генова. „Начинът, по който ще се отнесем към тези хора, ще бъде начинът, по който ще ни отговорят. Много от нас, когато чуят за бежанци, погрешно си представят банда терористи, но това е погрешна представа, създавана от медиите и хората. Аз видях хора като нас, които искат да слънце, работа, нормален живот“, допълни Звезди.

Васко Кръпката разказа как като дете се озовал на границата със Сърбия, където му било казано, че който иска да избяга от България, е диверсант. „Дойдоха едни хора с куче, което започна да хапе човек в шинел и ни казаха, че това ще стане и с нас, ако се опитаме да избягаме. Аз цял живот се чувствам като беглец в собствената си държава, така че разбирам тези хора“, развълнувало сподели той.

На същото мнение бе и Свилен от „Остава“, който заяви, че българите трябва да подадат ръка на бежанците. „Да бъдеш човек в България и в целия свят е едно и също“, каза той.

Интересна бе срещата на Силвия Кацарова с хората от „Военна рампа“. Певицата поздрави сирийска бежанка и й каза, че би била щастлива да отиде у тях на гости. „Съжалявам, че се запознахме при такива обстоятелства“, каза Кацарова.

„Недопустимо е в 21-ви век хората да търсят по такъв начин по-добър живот за себе си. Нека Европа и Америка се намесят, за да спрем тази война“, призоваха Йоанна Драгнева и Ненчо Балабанов.

Йорданка Христова, която изпълни песента „Не заминавайте“, бе категорична, че виновните за тази криза трябва да понесат отговорността си. За всички тези катаклизми има някаква причина, има и някой виновен и този някой трябва да си понесе наказанието от целия свят. Искам да пожелая на тези хора да намерят по-скоро своя пристан“, каза певицата в ефира на БНТ.

По време на цялото предаване зрителите имаха възможност да подкрепят кампанията на БЧК, като дарят средства на изписания на екрана номер на SMS с цена 1 лв. и банкова сметка.

Акценти
Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад