Игрите в Пекин бяха обезпечени, благодарение на изкуствения сняг
от БНТ
Обилен сняг вали на местата на Олимпийските игри в Пекин, но организаторите предпочитат изкуствения сняг за пистите, казвайки, че е по-подходящ за състезанията. Би Би Си обърна внимание на този факт, след като организаторите настояват да се използва точно изкуственият сняг.
Той е използван за първи път в зимните спортове през 80-те години на миналия век. Ванкувър 2010, Сочи 2014 и Пьонгчанг 2018 - всички разчитаха до известна степен на изкуствен сняг.
В Пекин обаче зимните снеговалежи са много малко, а обемът на изкуствен сняг, използван на тези Игри, е достигнал безпрецедентно високо ниво - над 90%.
В Националния алпийски ски център в Янцин е заложено почти изцяло на него. Смята се, че 49 милиона галона (222,8 милиона литра) вода са били използвани за производството на милиони кубични метра сняг.
Под микроскоп се виждат разликите в структурата на естествения и изкуствения сняг. Произведеният от машини е много по-плътен и съдържа много по-малко въздух в структурата си. Поради тази причина изкуственият сняг е по-твърд и по-влажен - и също така по-студен, което го прави по-подходящ за някои спортове.
Освен това, за домакините е по-лесно да се поддържа необходимото качество, а и количество по време на състезанията.
Процесът на производство на изкуствен сняг изисква енергия, както и сериозен финансов ресурс. Това беше един от основните проблеми, който притесняваше МОК, когато оценяваше градовете кандидати за домакини на Зимните олимпийски игри през 2022 година.
Екологичните притеснения обаче бяха оборени от китайците, които обявиха, че водата, използвана за Олимпийските игри, представлява по-малко от 2% от местните доставки. Също така те обявиха, че използваните снежни оръдия се нуждаят от 20% по-малко енергия от тези, използвани на предишните игри.
Последвайте нашия канал "Спорт по БНТ" във Viber!
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News