65 години пенсионна възраст в трета категория труд през 2037 г. (ОБЗОР)

20:50, 20.02.2015

Социалният министър предложи нарастване на възрастта и стажа за пенсиониране, повишаване и на осигуровките за пенсии. Това стана на първата от кръга срещи между социалните партньори, които до 31 март трябва да представят цялостен план за реформа на пенсионната система.

Намеренията на министър Ивайло Калфин обаче са скокът да не е рязък и затова той предложи схема за плавно покачване.

65 години пенсионна възраст за мъже и жени в трета категория труд през 2037 г. Това е крайната цел на мерките, които предлага Ивайло Калфин. Стъпката за увеличение, според Калфин, трябва да е с по 1 месец за мъжете и 2 за жените годишно.

Стажът за мъже и жени да се увеличава също с по 2 месеца на година, предлага още Калфин. Целта е да достигне 37 години за жените и 40 за мъжете през 2027-та. За работещите в първа категория Калфин предлага пенсионна възраст 57 г., а за втора - 62. Обмисля се и увеличение на осигурителните вноски от 17,8 на близо 22%, или с 4,5% до 2027 г.

Ивайло Калфин, вицепремиер и министър на труда и социалната политика: По тази схема ще го кажа в числа изчислими - за един работодател, който осигурява работник на 1000 лв. примерно, това би означавало през следващата година, ако влезе такава схема с 0,5% увеличение, месечно той да внася по 3 лв. повече на един осигурен работник, а работникът трябва да внесе 2, за да се стигне до тези 5 лв. увеличение.

Синдикатите тепърва ще предложат своите виждания за пенсионната реформа. Те обаче подкрепят увеличаването на осигурителните вноски.

Ася Генова, изп. секр. на КНСБ: Един такъв график ние сме представили. Дори нашият е с половин процент за всеки един от фондовете, малко различно сме ги разположили в годината, но се лаская да мисля, че колегите са сметнали, че е разумно това, което КНСБ предлага.

Работодателите са против повишаването на осигурителните вноски.

Димитър Бранков, Българска стопанска камара: Не приемаме това предложение по една основна причина. Допреди 20-25 години ние имахме двойно по-голяма заетост. Горе-долу тогава вноските бяха около 30% само за Държавното обществено осигуряване. И ако влезем със същата стъпка, това означава в момента да имаме 60% осигурителни вноски само към ДОО върху работната заплата. Нещо, което звучи абсурдно, очевидно.

Срещите между социалните партньори ще продължат до края на март всеки вторник. Следващият път ще бъде обсъдена възможността повече от веднъж да прехвърляме вноската си за втора пенсия между НОИ и частни пенсионни фондове.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад