Алфа рисърч: 77 на сто от българите знаят, че гласуването в президентските избори е задължително

21:03, 27.10.2016

Бурни спорове в продължение на предизборната кампания досега и спешни промени в Изборния кодекс заради опцията "Не подкрепям никого" - в крайна сметка 9 дни преди изборите 53 процента от българите знаят за възможността да се гласува по този начин. Това показва национално представително проучване на "Алфа рисърч", проведено между 19-ти и 24-ти октомври. С изискването за задължително гласуване са запознати 77 на сто

от избирателите. Интересно е, че 18 на сто изобщо не знаят, че на 6-ти ноември ще има президентски избори и национален референдум.

Дали заради задължителното гласуване или по други причини, но за две седмици броят на твърдо решилите да гласуват за президент е нараснал от 61 на близо 66 процента. Ако тези нагласи се запазят, от "Алфа рисърч" очакват в първия тур на изборите да гласуват 3 милиона и 700 хиляди избиратели. Със сигурност няма да гласуват 21,6 на сто от хората. Близо 54 на сто от избирателите ще гласуват в националния референдум, а 27 процента категорично- не.

Близо 77 на сто от анкетираните заявяват, че са запознати със задължителното гласуване на тези избори. 23% отговарят, че не знаят за тази промяна в изборните правила. Колкото до позицията в бюлетината "не подкрепям никого ", тук броят на незапознатите е по-голям - близо 47 % срещу 53 на сто информирани за новата опция.

Оказва се, че над 50 % от анкетираните заявяват, че ще гласуват с "да" и на трите въпроса от Референдума като най-високо е одобрението - 58,8 на сто - за намаляване на държавните субсидии за партиите. Тези, които ще гласуват с "не"по трите въпроса са между 24 и 32 на сто от българите.

В същото време обаче възниква противоречие - хората изразяват съгласие с мотивите и на двете противоположни позиции. Те са съгласни едновременно и с тезата, че партиите трябва да получават субсидии, и с тезата, че ако субсидията е минимална, ще останат само партиите, на които хората имат доверие и които те са готови да финансират със собствени средства. Същото е положението и с въпроса за въвеждането на мажоритарния вот - 48% смятат, че гласуването за личности дава шанс за по-широко представителство, а 47 - точно обратното - че ще се ограничи представителството на избирателите, тъй като всеки район ще избира само по един кандидат. Най-парадоксална е ситуацията при задължителното гласуване - въпреки, че при предходния въпрос 51,6 на сто от анкетираните са казали "да" на задължителното гласуване, тук мнозинството от българите - 74 % - приемат аргумента против и смятат, че никой не бива да кара хората да гласуват задължително. А най-силният аргумент в подкрепа на задължителното гласуване, ограничаването на купения вот, получава едва 46 % подкрепа.

На въпрос доколко честни са изборите в тяхното населено място, 23% от анкетираните отговарят, че са честни. 43 на сто смятат, че в известна степен са честни, а 34 на сто - че не са честни.

Изследването е проведено между 19 и 24 октомври 2016 година сред 1013 пълнолетни българи.То е по поръчка и е финансирано от Института за развитие на публичната среда.

Автор: Елиана Димитрова

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад