Джеймс Айвъри

Джеймс Айвъри не е сам. Те са трима и са чудо!

01:55, 22.02.2017
Джеймс Айвъри

Джеймс Айвъри не е сам. Те са трима и са чудо!

Айвъри-Мърчант-Джабвала е Космополитният синдром в киното!


Джеймс Айвъри е режисьор, Исмаил Мърчант е продуцент, Рут Прауъ
р Джабвала е сценарист. Тримата са най-дългогодишният неразделен екип в киното.

Джеймс Франсис Айвъри е роден на 7 юни 1928 година в Бъркли, Калифорния. Завършва Университета в Орегон, където специализира "Архитектура и изящни изкуства". Дипломира се в Киноуниверситета в Южна Калифрония с "Венеция: тема и вариации" - 30-минутен документален филм, който Айвъри замисля, снима, режисира и продуцира сам, изразявйки своята представа за града. Списание "Ню Йорк Таймс" го определя като "Един от десетте най-добри немелодраматични филми на годината".

Джеймс Айвъри започва в киното с "индийски период". Филмите са заснети в Индия, силно повлияни от стила на Сатяжит Рей и Жан Реноар. Вторият му филм "Сабя и флейта" е създаден изцяло по мотиви от индийски миниатюри в живописта, представени в американски колекции. Успехът му носи одобрението и гаранцията на Азиатското общество в Ню Йорк да заснеме "Пътят към Делхи".

През 1961 Джеймс Айвъри и Исмаил Мърчант основават продуценската компания "Мърчант-Айвъри Продакшънс", чийто първи игрален филм "Собственикът" е по романа на сценаристката Рут Прауър Джабвала. Това е началото на творческото трио - Айвъри-Мърчант-Джабвала.

17-те филма, създадени от компанията, са предимно екранизации на известни романи от класически и съвременни автори като "Европейците" (1979) и "Бостънчани" (1984) по Хенри Джеймс, "Прах и зной" (1983) на Рут Прауър Джабвала, "Джейн Остин в Манхатън" по Джейн Остин, "Квартет" (1981) по Джийн Рис, "Стая с изглед" (1985) и "Морис" (1987) по Е.М.Форстър.

Американският период на триото започва с "Роузланд" - първи филм на екипа със съвременен американски сюжет и трети, заснет в Америка след "Диваците" (1972) и "Лудо парти" (1975). И трите филма отварят вратата към скрит от погледите свят в затворена микровселена, където времето сякаш е спряло или не съществува - такива са изоставената пустош на "Диваците", ескравагантното имение в "Лудо парти" и последният танц в "Роузланд".


За Айвъри, Мърчант и Джабвала 90-те години на ХХ век продължават знатно и тежко с "Имението Хауърдс Енд" (1992) по романа на Е.М. Форстър, "Остатъкът от деня" (1992) с Антъни Хопкинс и Емма Томпсън, "Джеферсън в Париж" (1995) с Ник Нолти и Грета Скаки, "Да устоиш на Пикасо" (1996) с Джулиън Мур и Антъни Хопкинс.

Партньорството между продуцента Исмаил Мърчант и режисьора Джеймс Айвъри е най-дългото в историята на киното (44 години), регистирано в Книгата на рекордите "Гинес".

Заедно със сценаристката Рут Прауър Джабвала, триото остава безпрецедентно в изкуството да създаваш филми - с визуална красота, писхологическа дълбочина, забележително отношение към детайлите и усет към образците в литературата.

Актьорите, снимали във филмите на Айвъри-Мърчант-Джабвала, могат да се чувстват оценени и привилегировани - Антъни Хопкинс, Пол Нюман, Алън Бейтс, Джоан Удуърд, Ом Пури, Джеймс Фокс, Ванеса Редгрейв, Маги Смит, Джуди Денч, Грета Скаки, Ник Нолти, Джули Кристи, Ема Томпсън. От тук започва кариерата и на следващото поколение звезди: Даниел Дей-Луис, Хелена Бонъм Картър, Лили Собиески ...

Компанията "Мърчант-Айвъри" продуцира 48 филма, на пет от които Мърчант е и режисьор. Творческото трио работи заедно 40 години - от 1965 до смъртта на продуцента през 2005, който определя общия им път така: "Това е странен брак. Аз съм индийски мюсюлманин, Рут е германска еврейка, Джеймс е американски протестант. Някой веднъж ни описа като Триглавия Бог. А може би са имали предвид Триглавото чудовище".

ЗАД КАДЪР:
Връзката между Исмаил Мърчант и Джеймс Айвъри е не само професионална, но и интимна, и остава до края. И двамата успяват да запазят хармонията в личните си отношения и в общата им работа със синхрон, който се допълва от Рут Прауър Джабвала.

Националната художествена галерия в Лондон притежава портрети на филмовото трио Мърчант-Айвъри-Джабвала, въпреки че и тримата живеят в Ню Йорк и нито един от тях не е англичанин.

НОВИНИ


На въпрос "Кои са следващите велики филмови режисьори?", в интервю за FORA TV, Джеймс Айвъри отговаря, че "той се възхищава на удивителните постижения в технологиите днес, за които обаче липсват добре разказаните истории".


Неговата нова история се появява в "Призови ме с твоето име", адаптация по романа на Андре Асиман. Филмът печели първи "Оскар" за сценарий на 89-годишния режисьор Джеймс Айвъри, който става най-възрастния носител в историята на Американската филмова академия на тази награда, връчена на 90-та Церемония на 5 март 2018.

Златна Романова

ФИЛМИ на Мърчант-Айвъри-Джабвала:

"Квартет"

"Стая с изглед"

"Бостънците"

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад