Основни моменти от историята на Европейския съюз

Измина месец от официалното откриване на българското председателство на Съвета на Европейския съюз. С изпълнението на своята вахта България ще се присъедини към споделената управленска отговорност за съюза – постижение на европейския демократизъм и гаранция за интеграционното равноправие. Какъв беше пътят на Европейския съюз дотук? Да припомним най-важните моменти от неговото развитието.

15:22, 11.02.2018
Основни моменти от историята на Европейския съюз

Древната идея да се противостои с единство срещу агресора добива реални измерения през 20 век. След краха на нацизма Старият континент, преживял вече две световни войни, търси път да се изправи от разрухата. В обединена Европа политиците виждат възможност за траен мир и за по-нататъшното ѝ развитие.

На 25 март 1957 г. в италианската столица са подписани два договора, от които се раждат Европейската икономическа общност /ЕИО/ и Европейската общност за атомна енергия /Евратом/. Договорите са ратифицирани от националните парламенти и влизат в сила от 1 януари 1958 г.

В единството си двата договора учредяват обща институция за мир и икономическо взаимодействие: Европейски икономически общности. С подписите си страните потвърждават своя стремеж да вървят към интеграция и в политическата област.


Европейският съюз (ЕС) е създаден с Договора от Маастрихт през 1992 г.

Договорът за Европейския съюз поставя началото на качествено нова общност на европейски държави, която обхваща не само за икономическата дейност, но и тясно сътрудничество в политическата сфера – външните работи, отбраната, правосъдието, сигурността, както и в областта на културата и образованието. Въвежда се гражданство на Съюза.

В документа е залегнала идеята за постепенно премахване на вътрешните граници и създаване на общо европейско пространство, в което да се осигурява свободно движение и пребиваване на хора.

Съгласно Договора от Маастрихт се създава икономически и паричен съюз, който да доведе до единна валута.


Икономическият и валутен съюз включва координация на икономическите и фискални политики, обща монетарна политика и ЕВРОТО / € / като общо разплащателно средство. Еврото се ражда на 1 януари 1999 г. като виртуална валута за безкасови разплащания и счетоводни цели. В банкноти и монети на пазара то се появява на 1 януари 2002 година.

В момента еврото е обща валута за 19 от 28-те държави в Европейския съюз. Използват го всекидневно близо 338.6 милиона души.

Страните, присъединили се след подписването на Договора от Маастрихт, в това число и България, са поели с договора за присъединяването си задължението да се включат във валутния съюз, когато изпълнят определени критерии.

България и Румъния станаха пълноправни членове на Европейския съюз на 1 януари 2007 година. Договорите за присъединяването им бяха подписани на 25 април 2005 година на церемония в Двореца на Великия херцог на Люксембург.

Договорът за присъединяването на България към Европейския съюз беше подписан от президента Георги Първанов, министър-председателя Симеон Сакскобургготски, министъра на външните работи Соломон Паси и министъра по европейските въпроси Меглена Кунева.

В следващите вече 11 години България осъществява трудни реформи и се доказва като равноправен член на Европейския съюз. Надеждите сега са, че българското европредседателство ще очертае нови хоризонти пред страната и региона.

Автор: Анна Долапчиева

----------------------

Източник за снимките: © European Union , 2017 / EC - Audiovisual Service


Председателство на ЕС: устройство на Съвета

Председателство на Съвета на Европейския съюз: цел и задачи

Европейският съюз на 60

ЕС на 60. Хронология на разширяването

ЕС на 60. Договорът от Маастрихт

ЕС на 60. Еволюция на институциите

ЕС на 60. Поглед към бъдещето на Европа на 27-те

ЕС на 60. Римските договори 1957. Акценти

ЕС на 60. Еврото

ЕС на 60. Брексит

ЕС на 60. Присъединяването на България и Румъния


Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад