Избрано от "История.bg"

През 2017 година предаването "История.bg" отбеляза 5 години в ефира на БНТ. В тази статия ще ви припомним някои от броевете, излъчени през 2017-а и предизвикали най-голям зрителски интерес. Приятно гледане!

10:39, 30.12.2017
Избрано от История.bg

Капитан Петко Войвода /18.12.2017 г./

Петко льо, капитанине, Петко льо, командирине…

Борбените и силни личности винаги са ни скрепявали и са ни давали вярата да оцелеем в тежките времена на изпитания. Тяхната саможертва е съхранявала силата на народния дух и ние никога не трябва да забравяме делата им.

До големите имена на Левски, Ботев, Каравелов и Раковски в историческата ни памет заслужено намира място и романтичният образ на още един народен защитник – Капитан Петко войвода.

Какво дължим на гордия свободолюбив тракиец и как го почитаме днес?


Пътят на българите към Константинопол /20.11.2017/


Стремежът за завладяването на Константинопол избуява сред варварските народи по време на Великото преселение на народите от 4 до 7 век. Срещу „Новия Рим“ уменията си на завоеватели изпробват авари, славяни, перси, араби и руси, и едни след други остават безсилни пред серията от защитни укрепления и валове, построени от императорите Константин и Теодосий и надграждани и усъвършенствани постоянно.

Измежду многото обсади на „града на Константин“ се отличават обсадата на кутригурите от 559 г., обсадата от 626 г. на обединените авари, перси и славяни, както и обсадата на арабите от 716 – 718 г. През многовековната си история Константинопол пада на два пъти – през 1204 г., по време на 4-тия кръстоносен поход и през 1453 г. при завладяването му от султан Мехмед Фатих.


Октомврийската революция и България /6.11.2017/

Преди 100 години едно събитие преобръща колелото на историята. В ретроспекция изследователите наричат резултатите му „най-големия и зловещ социален експеримент на човечеството“.

Октомврийската революция в Русия разпалва пожара на болшевизма по света. Пожар, в чиито пламъци са изпепелени безброй човешки съдби, включително и в България.


България - 16 република на СССР /9.10.2017/

През не така далечната 1963 година другарят Тодор Живков, ръководител на Българската комунистическа партия, прави тайно предложение за сливане на България със Съветския съюз.

Тодор Живков: Когато след години България стане едно цяло със Съветския съюз, тя не ще загуби нищо от своя суверенитет и независимост. Ще бъде във всяко отношение суверенен и равноправен член на общото семейство на съветските социалистически републики.

1100 години от битката при Ахелой /18.09.2017/


Битката между българските войски, водени от цар Симеон Велики, и войските на Византия, водени от магистър Лъв Фока, доместик на схолите и главнокомандващ сухопътните сили на империята, се е състояла край река Ахелой, откъдето е добила известност като битката при Ахелой. Победата е за българската страна. Сражението е сред най-грандиозните в Европа през Средновековието.




180 години от рождението на Васил Левски /17.07.2017/

Той имаше почти среден ръст, пълен в снагата, с извънредно широко чело, с продълговата приятна физиономия, очи сини, мустаци тънки, ясно жълти, почти бели, коса тоже жълта. Скромното дяконче, псалтът, войняговският даскал, който не притежаваше нищо друго освен твърд характер, решителност и горещ патриотизъм.



Голямата екскурзия 1989 година /29.05.2017/


На 29 май 1989 година
в официално изявление на българската телевизия и българското радио Тодор Живков призовава българските мюсюлмани да напуснат страната.





"Черноризец Храбър и "За буквите" /22.05.2017/

За личността и делото на Черноризец Храбър и за неговото "Сказание за буквите" или просто "За буквите"

"Прочее преди славяните нямаха книги, но бидейки езичници, четяха и гадаеха с черти и резки. Когато се кръстиха, бяха принудени да пишат славянската реч с римски и с гръцки букви без устроение. Но как може да се пише добре с гръцки букви: БОГЪ или ЖИВОТЪ, или ДЗѢЛО, или ЦРЬКꙐ, или ЧАꙖНЬѤ, или ШИРОТА, или ꙖДЪ, или ѪДОУ или ЮНОСТЬ, или ѨЗꙐКЪ и други тям подобни. И така беше много години."



Светът за Априлското въстание /01.05.2017/

„Всеки народ има свое минало, което се изучава старателно от потомството. Ако човек се завземе да пише историята на българския народ от неговото подпадание под турското иго до освобождението му, то кое събитие би трябвало да държи първо място в нейните страници? Според нас: българските въстания, най-много Априлското, чрез които ние се опитахме да свалим от гърба си веригите на робството.“ – З. Стоянов, “Записки по българските въстания“



Цариците на Третото българско царство /10.04.2017/

Знаете ли, че в тревожните години след абдикацията на княз Батенберг, българската държава е стабилизирана чрез царска сватба. Венчавката на Фердинанд с принцеса Мария-Луиза слага началото на нова българска династия. На Мария-Луиза българският народ подарява диадема с безценни камъни в цветовете на българския трикольор, а специалният подарък за Фердинанд от майка му - принцеса Клементина, е златната каляска на френската кралица Мария-Антоанета.


Паисий Хилендарски и "История Славянобългарска" /14.03.2017/

"О, неразумне и юроде! Поради что се срамишъ да се наречешъ Болгаринъ и не четишъ по свои язикъ и не думашъ? Или не са имали Болгаре царство и господство? От всего словенского народа най-славни били Болгари, прво се они царове нарекли, прво они патриарха имели, прво се они крстили. За толико лета царствували и били славни и чуени по сва земла и много пути от силни римлане и от мудри грци дан възимали."

Възможно ли е една тънка книжка да възкреси цял народ за свободен живот? Как силата на словото и чистотата на простите думи запалват в сърцата на българите от края на 18 век огъня на родолюбието?



Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад