Извънредно студио: Преди първия парламентарен звънец

14:10, 27.10.2014

В 14 часа в сградата на Народното събрание под надписа "Съединението прави силата" ще влязат новите 240 избранници. За първи път депутати от 8 партии ще участват в работата на българския парламент.

В специалното студио на БНТ репортерите следят какво става в кулоарите и как преминават протестите около сградата на Народното събрание на групи граждани - срещу избора за депутат в Кюстендил на Александър Методиев, известен като Бат Сали, вложители на КТБ, а пловдивчани и срещу влизането на Анна Баракова от ББЦ като независим народен представител.

vlcsnap-2014-10-27-13h32m46s236Народното събрание трябва да тръгне с летящ старт, защото най-наболелите въпроси за решаване са от неговата компетентност - казусът "КТБ", актуализацията на бюджета, приемането на новия бюджет, законодателни мерки, свързани с усвояването на евросредства по оперативните програми, каза в извънредното студио на БНТ председателят на 38-то Народно събрание Йордан Соколов в коментара си за очакванията към новоизбраните народни депутати. Това как ще тръгне работата в Парламента ще подскаже дали има възможност да се състави стабилно правителство, отбеляза той и добави, че вижда сигнали в поведението на ГЕРБ, че това може да се получи.

vlcsnap-2014-10-27-14h05m04s158"Когато партийното поведение, трансплатирано в парламентарните реакции, се мотивира само от бизнес и се свързва само с такъв вид дейност, която сама по себе си никак не е за отрицание, тогава се раждат тези котерийни комбинации, тези безсмислени противопоставяния, това личностно фанатично обвинение и прочие", коментира другият гост в студиото - проф. Андрей Пантев, бивш народен представител от гражданската квота на "Коалиция за България". "Така че ние този път трябва да изразим едно обща надежда, че този Парламент ще успее поне малко да намали онова отблъскващо излъчване и влияние, което той продуцира сред българската общественост", добави историкът.

Социолозите Боряна Димитрова и Михаил Мирчев направиха кратка прогноза за бъдещето на 43-тото Народно събрание. Част от  vlcsnap-2014-10-27-14h07m28s53нещата, които трябва да се свършат, вече са на масата - мерки за укрепване на финансовата стабилност и в частност казусът "КТБ" и смяна на управителното тяло на БНБ, актуализацията на държавния бюджет, преодоляване на дисбаланса в енергетиката, бюджетът за следващата година, въпросите, свързани с пенсионната и здравна реформа, изреди Димитрова неотложните проблеми, които очакват бързи решения. "Един от много сериозните минуси на парламентите е да работят винаги на пожарен принцип, под натиска на обстоятелствата, а не да правят едно предвидимо, насочено напред във времето законодателство. Винаги този, който решава всички в спешен порядък, е осъден винаги да действа в спешен порядък, а не да има тази по-голяма степен на предвидимост, която всички ние желаем", отбеляза още тя.

 vlcsnap-2014-10-27-14h21m36s101"От една страна има забавяне и сега трябва да догонваме, от друга - властта е безкрайно нестабилна. Всичко това изглежда неприятно, но има един много голям плюс - каквото и правителство, каквито и парламентарни конфигурации управляващи-опозиция да се създадат, няма да има нито едно решение, което диктаторски да бъде налагано", каза Михаил Мирчев и добави: "От тази гледна точка разчитам, че тази нестабилност може да доведе до добри неща - всяко нещо ново делово да бъде обсъждано и много деликатно да минава в пленарна зала с малко гласове в плюс или да се оказва не са натрупани достатъчно аргументи и да не може да мине като решение в пленарна зала. Всъщност тази нестабилност може да повиши качеството на решенията на Парламента."

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад