Предизвикателствата пред бизнеса

18:42, 17.02.2015

Проблеми с кредитирането, пазарната реализация и тежките регулации. Това са основните предизвикателства пред работещия бизнес у нас. Голяма част от малките и средни предприятия не усещат подкрепата на държавата. Защо бизнесът се задъхва и какви са причините?

За да потърсим отговорите, отидохме в Ст. Загора - един от живите индустриални региони на страната. Срещнахме се с една дама. От това, което тя сподели прeд нашата камера, можем да кажем, че регулацията, нефукнциониращото електронно правителство, програмите за преквалификация на кадри, кредитирането, остарялото трудово законодателство и слабата държавна подкрепа за реклама на бизнеса са основните проблеми, които среща индустрия.

От години държавата се опитва да облекчи работата на частния бизнес с най-различни стратегии. Не е ли необходимо по-генерално решение на проблема?

Според ресорния вицепремиер за еврофондовете и икономическата политика Томислав Дончев всяко ново правителство идва с идеята за намаляване на административната тежест и се влиза в един порочен цикъл. Около 2 г. се прави анализ, а през останалите 2 г. се опитва да приложи мерки за намаляването и след което мандатът свършва и със следващото правителство нещата започват отначало. Той бе категоричен, че настоящият кабинет няма да влезе в тази схема. Според него намаляването на регулациите е тясно свързано с въвеждането на електронното управление, което също има нужда от преосмисляне.

Около рекламата на България по принцип винаги има полярни коментари. Да рекламира бизнеса задача има и Агенцията за малки и средни предприятия, която от днес има нов директор - Мариета Захариева. Задача на Агенията е именно да подкрепя бизнеса при реализацията му зад граница. Според Томислав Дончев обаче най-важното е всички ангажирани с тази задача институции да работят с бизнеса, а не всяка отделно за себе си.

От видяното в Стара Загова освен икономически, изплуват и проблеми с остарялото трудово законодателство и неадекватните програми за квалификация. Поправки в Кодекса на труда влизат утре за обсъждане в Парламентарната комисия по икономическа политика, внесени от левия депутат Петър Кънев. "За съжаление, въвеждането на почасово работно време не е включено в редакцията на норматива", заяви за БНТ депутатът.

Оказва се, че осъвременяването на Кодекса на труда е сложен процес, който включва освен политиците, но и Социалното министерство, синдикати и работодатели. На този етап проблемът остава отворен. Колкото до квалификацията на кадрите, Министерството на труда е готово да работи в тясно сътрудничество с бизнеса. "Един милион лв. сме заделили за обучението на 900 души по заявка на работодателите. Те трябва да заявят своето желание, след което се организира обучение на тези лица,  и работодателите дори посочват фирмата, която ще ги обучава", заяви Елка Димитрова - директор на Дирекция "Политика на пазара на труда".

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад