Кръгла маса за предизвикателствата пред медийния сектор в Европа
Европейският комисар по въпросите на цифровата икономика и общество Мария Габриел откри днес (1 декември) първа дискусия у нас по актуални теми в медийния сектор в Европа, със съдействието на Представителството на Европейската комисия в България и Съвета за електронни медии. Основните теми, които бяха обсъдени по време на кръглата маса, бяха предложението за изменение на Директивата за аудиовизуалните медийни услуги и инициираната от ЕК обществена консултация относно фалшивите новини и онлайн дезинформацията.
На дискусията присъстваха представители на медийния сектор, доставчици на аудио-визуални услуги, изследователи, юристи, университетски преподаватели, и различни сдружения, свързани с проблематиката. Българската национална телевизия като домакин-разпространител на картина и звук от събитията по време на предстоящото председателство на Съвета на ЕС в България, бе представена от Зина Трифонова, член на Управителния съвет.
„Медийната общност у нас трябва да се възползва от възможността да участва пряко в консултативния процес по Директивата за аудиовизуалните медийни услуги и трябва да участва активно и отговорно. Опитът и предложенията на хората, които са пряко ангажирани в създаването и разпространението на медийно съдържание, са от ключово значение за ефективността на бъдещите разпоредби и са доказателство, че Европа се вслушва в гласа на всеки от нас“, сподели Зина Трифонова.
„Тази дискусия е възможност заедно, чрез вашите конкретни идеи и предложения, да продължим работата по търсенето на компромис по бъдещия текст на Директивата и да направим така, че нейното приемане да бъде един от успехите на Българското председателство“, сподели комисар Мария Габриел по време на срещата.
В първата част от дискусията комисар Мария Габриел очерта по-важните моменти от предложението на ЕК за изменение на реда за предоставяне на аудиовизуални медийни услуги, по които все още липсва съгласие, а именно – обхвата на Директивата, обема на европейска продукция, задължителен за доставчиците на нелинейни медийни услуги и въпросите, касаещи по-гъвкавото разпределение на рекламното време. Тя припомни, че през май 2016 ЕК предложи актуализиране на правилата на ЕС в областта на аудио-визията, свързани с популяризирането на европейската култура, със защитата правата на децата и с прилагането на по-ефективни мерки срещу словото на омразата.
Важно място в дискусията бе отделено и на темата за фалшивите новини и онлайн дезинформацията. Тази година ЕП прие резолюция, призоваваща Комисията да направи задълбочен анализ на правната рамка относно фалшивите новини и да провери възможностите за законодателна намеса, с цел ограничаване на разпространението на невярно съдържание. Вече е в ход обществено обсъждане, в момента ЕК формира експертна група на високо равнище. Нейното първо заседание ще бъде през януари, а през пролетта на 2018 г. трябва да бъде готов и доклада ѝ.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News