Най-обсъжданите теми от кандидат-президентите в тази кампания

20:40, 01.11.2016

Външнополитическата ситуация и заплахата от бежанците - това са двете най-обсъждани теми от кандидатите за президент в тази кампания, отчитат експертите. Не липсва и вечното клише за президента - обединител на нацията. Прокрадва се език на омразата. Въпросите, които са неразделна част от речите на политиците, са и промените в изборното законодателство и квадратчето "не подкрепям никого". Какво още - анализ на социолога Първан Симеонов и политолога проф. Антоний Тодоров.

Посланията на политиците по време на президентската кампания тази година Първан Симеонов определя като класически, като по учебник.

Първан Симеонов - социолог: "Ако се опитам да обобщя посланията - те долу-горе изглеждат по следния начин: силен международен аспект, неимоверно по-силен в сравнение с предишни години. Очевидно защо - има геополитически преобразувания в света, има разбалансиране на западния свят и събитията в Турция, събитията на Североизток от нас - Русия, Украйна, несигурността пред ЕС, неизвестното политическо бъдеще на САЩ, предвид изборите. Всичко това кара мнозина да говорят за външнополитически теми."

В речите на почти всички кандидати Първан Симеонов усеща силен

национализъм с радикални послания на тема миграция и идентичност. Според проф. Антоний Тодоров обаче такъв дебат интересува повече елитите и по-малко - гражданите.

Проф. Антоний Тодоров - политолог: "Но всъщност гражданите се

вълнуват от много други неща. Има чувство за несправедливост в обществото. Например, не толкова, че е бедно, колкото че разпределението на богатството е несправедливо. Какво би

могъл да направи президентът ли - ами например да инициира и непрекъснато да поддържа дебат политически по този въпрос."

Тези теми като проблемите на днешния ден определено са

най-сериозната част от политическото говорене на кандидатите за президент. Причината според експертите - ситуацията е толкова динамична и вън, и вътре в страната, че се създава усещането за спешност, за турболентност на политическия процес като цяло. Така кампанията и изборите диктуват на политиците да бъдат свръхреактивни и това създава усещане за хаотичност.

Първан Симеонов - социолог: "Влезе темата енергетика, разбира се,

естетствено, влезе темата финансиране на политическите формации. Влезе темата за изборните правила."

И при тези избори - вечните клишета пак фигурират в публичното

говорене.

Проф. Антоний Тодоров - политолог: "Най-много, според мен, вървят

клишетата с единството на нацията и с отказа да се покаже, че всъщност по много въпроси ние имаме различия. По много въпроси ние не можем да постигнем лесно съгласие и когато не може да се постигне лесно съгласие и има разделение, тогава кандидатите за президент на чия страна ще застанат."

Много се говори и спори в кампанията и за задължението да

гласуваме, квадратчето "не подкрепям никого" и темата с референдума.

Първан Симеонов - социолог: "Всичко това изниква и съдържа една голяма опасност - опасността - трайно да свикнем с мисълта или да си самовнушим, че не можем да проведем смислени избори. Аз лично смятам, че ние българите не заслужаваме такова самообвинение, но за съжаление политическата прослойка прави така, че всички избори напоследък да са свързани със скандали на тема изборни процедури и изборни правила."

Според експертите, езикът на омразата, не толкова явно, но все

пак, се прокрадва в речта на кандидатите за държавен глава. Като цяло се влошава политическото говорене, става все по-неразбираемо и по-далечно от хората. А някъде в тази кампания витае и очакването за следващи избори, смята Първан Симеонов.

автор: Милена Кирова, m.kirova@bnt.bg

оператор: Данко Петков

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад