Най-доброто от седмицата 05 - 11 февруари

Избрано от седмицата:

12:24, 05.02.2018
Най-доброто от седмицата 05 - 11 февруари

Борис Гончаров: Сигурно място в интернет няма



Стана ясно, че социалната мрежа фейсбук създава месинджър за деца между 6 и 12 години, който ще бъде контролиран от родителите. Засега тази апликация е активна на територията на САЩ, но може би съвсем скоро ще бъде достъпна и на много други места. В студиото на "Денят започва" разговаряхме с Борис Гончаров, експерт по информационна сигурност, за това какви рискове крие това.


Европейски форум за екоиновации в София


София ще бъде домакин на 21-вия Форум за екоиновации, свързани с качеството на въздуха. Форумът събира на едно място лидери в областта на иновациите и европейските институции, отговори за законодателните промени, нужни за по-чиста околна среда. Сред участниците ще има представители на компании и институции, които вече са успели да разработят и внедрят ефективни нови технологии или иновативни модели. Ще бъде обърнато внимание на замърсяването на въздуха, произтичащо от използването на енергия, транспорта и селското стопанство. Акцент в дискусиите ще бъде поставен също и върху осигуряването на финансиране за екологични иновационни решения.


Какво се случва в Съюза на българските филмови дейци - коментар на творците


Професионалните награди за българското кино съществуват и се раздават от 70-те години. С тях се отличават постиженията на българските артисти в областта кино. Как тези награди да се превърнат в истински професионални и да заприличат поне малко на другите такива форуми и проблемът само в Съюза на българските филмови дейци ли е, по темата в студиото на "Денят започва с култура" разговаряхме с Галина Тонева, продуцент, Росица Вълканова, продуцент, Костадин Бонев, режисьор, и Виктор Божинов, режисьор.


Бъдещето на научните изследвания и иновациите в Европа

Науката и нейното място в България - по тази тема в "Денят започва с култура" разговор с проф. Иван Димов, зам.-министър на образованието и науката, с ресор висше образование и наука.





Вдъхновение от Париж

След 40 години работа в областта на авторския плакат, художникът Симеон Кръстев ни представя живописна изложба в столичната галерия „Сезони”. Експозицията „Раздвоение” е резултат от престоя на автора в Сите Дез Ар в Париж. Вдъхновението от града, пресъздадено в платната на Симеон Кръстев – вижте в следващия репортаж!




Миомата - едно от най-често срещаните заболявания при жените


Миомата е напълно доброкачествен възел (расте бавно, не разрушава съседните тъкани и органи, не дава метастази). Образува добре обособени, плътни възли (такива тумори се наричат “солидни”, с което ги отличаваме от кистичните тумори – образувания, изпълнени с течност). Миомата не се превръща в злокачествено заболяване. Тя не е заплаха, но влошава сексуалните контакти и качеството на живот.



Нов вид измами - мними касиери събират пари

Представители на фирми за професионални домоуправители в Русе предупреждават зЗа нов вид измама. Зачестяват опитите на външни лица да се представят за техни служители, да събират такси за вход или за ремонтни дейности. Вижте какво съветват управителите на етажната собственост.



Двойният стандарт при храните и вредни ли са добавките?

Двойният стандарт при храните се оказва не само по отношение на основните им съставки, но и по отношение и на подобрителите или т.н. Е-та. В някои от храните подобрителите на цвят и вкус компенсират по-малкото съдържание на основната суровина. Двоен стандарт се наблюдава и при детските храни. Темата е част от приоритетите на българското председателство. За "Денят започва" по нея коментираха проф.Стефка Петрова и проф. Пламен Моллов.


Има ли цензура в съвременното изкуство?

Художествената галерия в Манчестър премахна викторианска живописна творба с изображения на голи момичета. Картината „Хилас и нимфите“ е на Джон Уилямс Уотърхаус и е създадена през 1896 г. Тя е част от колекция
подобни творби в галерията, озаглавена "В търсене на красотата", която кураторът Клеър Гануей описва като много старомодна, защото изобразява жените като пасивни красиви предмети или фатални жени.


Премиера на филма "Лили Рибката"

От 9 февруари в киносалоните в страната можем да гледаме "Лили Рибката". В студиото са режисьорът Ясен Григоров - режисьор, сценарист и продуцент на филма, както и малкият актьор Боян Григоров. Филмът е приказка и деца, и за възрастни, подходяща за цялото семейство. Такава е препоръката на Григоров.





Проф. Байкова: Малки количества и качествени храни - това ще спаси децата

"От пазара трябва да избягваме т.нар. джънк фудс - вкусни, атрактивни на външен вид, засищащи, но с нищожна хранителна плътност. С Наредба №37 за хранене на децата в детските заведения отдавна сме забранили присъствието на тези бързи боклучави храни в обектите за оглеждане на деца - детски градини и училища. Въпреки това те са широко достъпни и евтини, децата ги харесват", поясни проф. Байкова.

Байкова призова към "взаимна отговорност на производители, родители и цялата общественост за здравето на нашите деца".


Трябва ли да отпадне смяната на часовото време?

Смяната на часовото време започва преди повече от 100 години от Англия и постеленно завладява цяла Европа. Именно смяната на астрономическото с лятно часово време в края на март и връщането към астрономическо в края на октомври ще се обсъжда от Европарламента. У нас винаги през пролетта и есента спорим дали трябва или не стрелките на часовника да се въртят с час напред и с час назад. В студиото на "Денят започва" по темата говорихме с психиатъра д-р Цветеслава Гълъбова и Пенчо Маркишки от Института по астрономия.


Двуезично издание на поезия от Пабло Неруда

На 8 февруари в литературен клуб "Перото" бе
представено луксозното двуезично издание с избрани творби на Пабло Неруда. За сборника "Поезия" на чилийския поет и Нобелов лауреат в студиото говорят преводачът Никола Инджов и поетът и преводач Кирил Кадийски.




Как да се придвижваме с нает електромобил из София

Има страни в Европа, от които само можем да черпим идеи и да ги прилагаме на родна земя. Такъв е и следващият проект, с който ще ви запознаем. Той идва директно от Латвия и представлява споделено пътуване с електрически автомобили. Ако сте привърженик на зелената идея и се придвижвате из центъра, например – то те са една чудесна алтернатива. Вижте повече за този проект.



Трябва ли да има камери в детските градини


Да има ли камери в детските градини? Този въпрос колкото обединява, толкова и разединява родителите. В скандалния клип от бургаската детска градина "Брезичка" се видя как възпитатели посягат на деца. След случая много родители се обединиха срещу агресията и настояха да бъдат поставени камери в яслите и детските градини. Въпросът е дали това решава проблема и как? В студиото на "Денят започва" говорихме по темата с Йордан Йосифов от асоциация "Родители".



Бъдещето на междупланетарния транспорт

„Фалкон Хеви” (Falcon Heavy) – най-голямата ракета на частната компания „Спейс Екс” (SpaceX) на Илон Мъск, излетя успешно от космодрума „Кейп Канаверъл”.

Висока колкото 23-етажна сграда, тя изведе в орбита… електромобил на другата известна компания на Мъск – „Тесла”. По проект обаче може да носи до 70 т полезен товар.

Вижте прякото включване на Боряна Черганова.



Люксембург - познат и непознат



Люксембург е втората държава в света с най-висок брутен вътрешен продукт на глава на население след Катар. Заедно с Брюксел и Страсбург, това е една от трите официални столици на ЕС. Тук са седалищата на Европейския съд, на Европейската сметна палата и Европейската инвестиционна банка. Великото херцогство далеч не е само един град, а е разделено на 3 окръга и 12 кантона. А богатото му културно наследство привлича над един милион туристи годишно, което е два пъти повече от населението му. Какво още знаем и не знаем за Люксембург вижте в материала.


Защо с високото кръвно шега не бива?


Какво всъщност представлява високото кръвно налягане? Кои са основните рискови фактори за високо кръвно? Коя е правилната диета при хипертония? В "Здравето отблизо" вижте забавна, но и много образователна анимация защо не бива шега с него.





20 години от единствения златен медал за България от зимни олимпийски игри


На 9 февруари преди 20 години България печели първия си и единствен до момента златен медал от зимни олимпийски игри. На върха в Нагано 1998 стъпва Екатерина Дафовска след забележително представяне в индивидуалния старт на 15 км в биатлона.



Архитектурен шедьовър се руши в Батановци


100-годишна сграда се руши и разграбва в Батановци. Бившата фабрика "Струма" е архитектурен шедьовър, изграден изцяло от дървена конструкция, носеща тухлени стени. Сградата попада в абсурден лабиринт и е ничия собственост. Не е и паметник на културата. Инициативен комитет настоява за изясняване на нейния статут и съхраняването ѝ.




Ясен от страната на чудесата

В столичната галерия "Арте" през месец февруари може да се насладите на изящните графики на Ясен Гюзелев. Някои от тях са показвани, а други - не. Те са изцяло по сюжети от известните му илюстрации на "Алиса в страната на чудесата" и "Алиса в огледалния свят", "Пинокио" и "Оливър туист". Може да видите и графики на прословутите карти "Таро" по Леонардо.


За хората и природата

Това е разказ за хората, които смело преминават границите между света на хората и на животните, за тези, които често остават неразбрани заради любовта си към природата. Вижте репортажа на Биляна Бонева.





Най-голямото дело срещу боеве с кучета в България

Спомняте си случая отпреди две години, когато полицията иззе 50 питбула от фабрика за мебели в индустриалната част на Пловдив. Докато делото за боеве с кучета още продължава, вчера екип на БНТ установи, че в същата тази фабрика се отглеждат 12 кучета, собственикът на които - Иван Иванов не разреши да бъдат снимани, но с готовност показа документи за регистрация на животните с платени такси в община Пазарджик.



Благичка и нейната кухня с кауза

Тя е можела да стане доктор на науките, но избира да стане готвач. Защо? Ще разберете от Блажка Димитрова – "Благичка" и нейната кухня с кауза. Вижте.





Отблизо игуменката майка Екатерина


За живота близо до Бога и далеч от суетата. Майка Екатерина от девическия манастир в Белащица.










Явор Дачков: Страхът на хората перверзията да влезе в училище е съвсем нормален


Какви процеси протекоха в обществото, след като темата "Истанбулска конвенция" беше поставена на масата и стана публично известна в края на миналата година. Сега очакваме Конституционният съд да се произнесе дали Истанбулската конвенция противоречи на нашата конституция и какво точно означава този ход - забавяне на ратифицирането на този документ, който така или иначе ще бъде извършено. По темата разговаряхме с Татяна Буруджиева, социолог, университетски преподавател, бивш депутат, и Явор Дачков, публицист, журналист, богослов.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад