Най-доброто от седмицата 16 - 22 април

Избрано от седмицата:

13:07, 16.04.2018
Най-доброто от седмицата 16 - 22 април

Да се пуши ли отново в заведенията - позициите "за" и "против

Вицепремиерът Валери Симеонов заяви, че предлага промени в закона, които да разрешат пушенето в обособени помещения на закрито в заведенията за хранене. Веднага предложението му предизвика дебат в социалните мрежи. Аргументите на Валери Симеонов са, че забраната масово се нарушава в момента и тя пречи на малкия и среден бизнес в ресторантьорството. С Маша Гаврилова, коалиция "За живот без тютюнев дим", и Атанас Димитров от Браншовата организация на ресторантьорите обсъдихме в "Денят започва" трябва ли да се върне възможността в заведенията да се пуши в отделни помещения, както беше преди няколко години.


Кой беше Милош Форман?

Кратък видеопортрет на изтъкнатия режисьор припомня основни моменти от неговия живот и творчество. Милош Форман почина на 14 април. "Полет над кукувиче гнездо“, „Коса“ и „Амадеус“ са само част от филмите, с които ще го помним. Вижте материала на Десислава Дончева.



Затлъстяването - новата световна епидемия

Тема на "Здравето отблизо" през седмицата беше затлъстяването в световен мащаб. На 22 април ВМА стартира кампания срещу затлъстяването. Можете да си направите тестове. Гост в студито е ендокринологът д-р Весела Михнева.




Кой е Виторио Тавиани?

Виторио, един от прочутите братя Тавиани, почина миналата неделя на 88-годишна възраст. Името му става известно през 60-те години на 20 век. Режисьорът почти винаги работи с брат си Паоло. Повече за живота и творчеството на великия италиански майстор на киното вижте в репортажа.




ДНК пътешествие и къде могат да ни отведат гените

Вижте как един социален експеримент може да отговори на
въпросите не само кои сме и откъде идваме, но и какви трябва да бъдем.






Фитнес магията на Кайла

Успяхме да се свържем със световно известното Кайла Ицинес, която от съвсем обикновено момиче се превърна във фитнес гуру за милиони жени по света. Само 28 минути на ден да ви необходими, за да имате мечтаното перфектно тяло. Вижте и изпробвайте нейните упражнения.





Земеделие в градски условия


Нова интерактивна карта събира всички терени в София, които са подходящи за градско земеделие. Тази карта е разработена от "Визия за София" на Софпроект към Столичната община. Тя е създадена в резултат на няколкомесечни проучвания и издирване на тези подходящи терени, които могат да бъдат между блокове, градинки и всякакви междублокови пространства.



Награди за качествена журналистика и развитие на кадри „Димитър Цонев”


На 10 май фондация “Димитър Цонев” връчва награди за журналистика. В конкурса могат да участват студенти и действащи телевизионни журналисти. Студентите трябва да подготвят едноминутно видео на тема „Покажи добрия българин”. Фондацията иска да насърчи качествената журналистика и развитието на кадри, които ще работят в сферата.


Софийски международен литературен фестивал за деца и юноши

Първият Софийски международен литературен фестивал за деца и юноши се открива днес в Младежкия театър. Фестивалът е част от културната програма за българското европредседателство и представя съвременна европейска литература за по-малките читатели в нейното жанрово и културно многообразие.


Изложба представя в карикатури преполовеното Българско председателство


Темите за европредседателството оформят нашия ежедневен информационен поток, но днес ще ви покажем един по-различен поглед към Европейския съюз. Как можем да видим хумористичното лице на Европа – ще ни разкажат карикатуристите от изложбата "100 дни Отечество (евро)любезно".


Да караш велосипед, или защо колоезденето е положително


Днес се отбелязва Световният ден на велосипеда. В Националния политехнически музей в София по този повод е подредена експозиция, представяща историята на велосипеда. Освен че е евтино и екологично, придвижването с велосипед до работа всеки ден има постоянен благотворен ефект върху здравето.




Бистришките баби в Музея за история на София


В Регионалния историческия музей в София от 17:00 часа на 19 април ще има концерт на „Бистришките баби“. Те изпълняват местен репертоар на автентичен шопски двуглас, като някои от песните са много старинни и емблематични за софийския регион. Както знаете, групата е вписана в световната представителна листа на нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО.


Чувствената поетика и космополитност в творчеството на Валентина Турку

Валентина Турку е балерина и хореограф с оригинално присъствие и с над 125 балетни постановки зад гърба си. А през 2018 г. тя бе удостоена с наградата на „Прешерновия фонд“, която е най-високото отличие в областта на словенската култура.



100 години от рождението на Ингмар Бергман1

Гости в студиото на предаването са Владимир Трифонов - филмов програматор и гл. асистент д-р Надежда Михайлова - преподавател в специалност "Скандинавистика". С тях говорим за семинара в СУ "Св. Климент Охридски", посветен на "Вселената Бергман", който започва днес.

От д-р Надежда Михайлова научаваме, че семинарът е организиран по повод 25-та годишнина на специалност "Скандинавистика" в СУ и е част от множество събития през тази академична година, посветени на годишнината. Семинарът отразява различни аспекти от творчеството на Бергман - литературата, киното, театъра.


Опасността "бърнаут" и съветите на проф. Дроздстой Стоянов

Ако не сме се справили навреме със стреса на работа, може да се наложи да потърсим помощ от специалист. До какво може да доведе бърнаутът и как да се справим с това състояние?

В "Здравето отблизо" темата коментира психиатърът проф. д-р Дрозстой Стоянов - преподавател към Катедрата по психиатрия и медицинска психология, ръководител на секция "Невропсихиатрия и функционално изобразяване" в Комплекс за транслационна невронаука в Медицинския университет в Пловдив и хоноруван преподавател в Софийския университет "Св. Климент Охридски".



България 360 градуса - виртуален поглед към забележителностите на страната

Кои са 24-те все още незаснети обекта в нашата страна заслужават да бъдат заснети в пространството 360 градуса? На този въпрос ще отговорят желаещите да участват в конкурса, който започва днес. Той е част от един по-голям проект - "Сподели България и начините страната ни да стане част от интелектуалното пространство".



"Книги за смет"


Кампанията "Книги за смет" тази година ще бъде на 22 април. За първи път тя ще се проведе едновременно в пет града - София, Пловдив, Бургас, Велико Търново и Стара Загора. Срещу върната от вас пластмаса можете да вземете книга по избор. Повече за инициативата в студиото на "Денят започва" разказа Симеон Василев.




Започва фестивалът "Антистатик"

От 20 до 30 април в София е обявено извънредно положение! Започва фестивалът "Антистатик". Повече за него в студиото на "Денят започва с култура" разказаха Стефан Щерев, Ива Свещарова и Вили Прагер.





"Език мой": Изключения при бройните форми

В рубриката "Език мой" - минутите за книжовен български език в "Денят започва с култура", проф. Владко Мурдаров обърна внимание на изключенията при бройните форми и отговори на зрителски въпроси.






Хранене в очакване на лятото: как да отслабнем трайно

Битката с килограмите. Говори експертът по хранене проф. Стефка Петрова от Националния център за обществено хранене. Тя е дългогодишен национален консултант по хранене, експерт по храните и българският представител в СЗО по въпросите на храните. Според проф. Петрова независимо от сезона нашето хранене трябва да бъде разнообразно и здравословно. Съветът ѝ е: повече български плодове и зеленчуци.



Парад на лалетата в Балчик

Феерия от цветове в ботаническата градина на двореца в Балчик. В момента там цъфтят 30 хиляди лалета от 40 различни сорта. Да видим тази изумителна красота в репортажа на колегите ни от Варна.





Домашната градина през пролетта

Полезни съвети за градината у дома. От какви грижи се нуждаят цветята в
нея през пролетта. Ева Кикерезова ни среща в един столичен градински център с Таня Рангелова и Славея Баръмова. Ето какво ни съветват те.




За стандарта на храните говори омбудсманът Мая Манолова

Какъв път извървя омбудсманът от първите сигнали за двоен стандарт при храните до днес? Какви са очакванията и ще има ли резултат от усилията? За отговор на тези въпроси в студиото е Националният омбудсман Мая Манолова.





Помощ от „Вратичка за всички” за живота на младежите от институциите

Кой помага на неосиновените деца след като навършат пълнолетие? Разговор с основателя на фондация „Вратичка за всички” Ася Русанова и Зойко Миленков - млад илюзионист, преодолял сериозно здравословно препятствие благодарение на добри хора. От Ася научаваме, че фондацията започва отново да събира средства за т. нар. "преходни жилища" за младежи, напуснали домовете за деца, лишени от родителски грижи. Тя прикани всеки, който иска да помогне, да го направи дори и с малки суми.



Талант, посветен на вярата. Иконописката Лили Владимирова

Срещаме ви с Лили Владимирова, която рисува уникални
икони с 22-каратово злато. Част от нейните творби ще пътуват за изложба в една от най-известните галерии във Венеция. За вдъхновението на иконописката разказваме в репортажа на Милена Кирова и оператора Огнян Колчаков.




Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад