Най-доброто от седмицата 2 април - 8 април

Избрано от седмицата:

13:15, 02.04.2018
Най-доброто от седмицата 2 април - 8 април

Защо над 70% от българите вярват в пророчества и суеверия


Три четвърти от българите вярват в пророчествата на Ванга, 40% смятат, че таен елит управлява страната, 73% чукат на дърво, всеки трети е ходил на екстрасенс, 36% вярват в съществуването на рая и ада. Това са данни от проучване на изследователски център Тренд по поръчка на вестник "24 часа". В "Денят започва" за вярванията и суеверията разговаряха Евелина Славкова, социолог от Тренд, и д-р Николай Михайлов, психиатър.




Опиатите - историята и мястото им в съвременното изкуство и култура

Изкуствоведите Радослав Механджийски и Теодора Константинова ни запознават с историята на употребата на опиати от древни времена до днес. Тя е съществувала при всички общества още от Древен Египет и от микенската култура. Свързвала се е с ритуалната дейност и преминаването от реалността към отвъдното, с придобиването на някакъв вид тайно, мистично знание, което не може да се придобие чрез нормалната логика. Повече по темата ще научите от разговора в "Денят започва с култура".



„Природна аптека”: Лечебните свойства на киселеца

Киселецът вирее почти навсякъде у нас. Като храна и билка се използват листата му (в някои рецепти - и меките стебла и корените), които се берат по време на цъфтежа, който по нашите ширини настъпва през юни и юли. Листата на киселеца са богати на оксалова и силициева киселина, на калциеви и магнезиеви соли, съдържат високо количество витамин С, както и каротин, флавоноиди и др.



Къде ще почиваме по Великден


Как да изберем най-подходящото място? Местата, за които не трябват резервации. Цените на екскурзиите. Непланирана ваканция: бързо, на близо и приятно. Идеи за незабравими пътешествия. В студиото са Юлия Вукова - блогър и пътешественик, Румен Драганов - директор на Института за анализи и оценки в туризма.


Космическият боклук и защитата от него. Думата на експертите


Колко опасен е за Земята космическият боклук? Колко космически боклук има в околоземната орбита? Падането на станцията "Тянгун 1". Как да изчистим Космоса от ненужните отломки? Как да се контролират ненужните обекти в земната орбита? В студиото са проф. Николай Натов - преподавател по Международно право и международни отношения в СУ; д-р Владимир Божилов - астрофизик в СУ и Ива Тошкова - студент по международно право в СУ.


„Расте, но не старее”. 139 години от обявяването на София за столица на България


139 години от обявяването на София за столица на България ще бъдат отбелязани днес. Дирекция "Култура" на СО организира в празничния ден поредица от културни прояви с вход свободен за столичани и гостите на града. Вече 139 години София е българската столица, а девизът ѝ е „Расте, но не старее”. Десетки прояви ще бележат празничния ден на града.


Как да защитим домовете си от кражби

Кражба от дома ни може да ни изненада, докато сме на работа, на почивка, на кратка екскурзия или дори когато спим. Сезонът на кражбите според масовото разбиране започва сега, защото хората оставят денем, а през лятото и нощем, прозорците на домовете си отворени, с което улесняват крадците. В студиото на "Денят започва" разговаряхме с оперативен служител от отдел "Противодействие на криминалната престъпност" в СДВР.



Има ли разлика в хранителната стойност на яйцата от свободни кокошки и в клетка?

Има ли разлика в хранителната стойност на българските яйца от свободни кокошки и тези, които са отглеждани в клетка? И какво е съдържанието на оцветители и консерванти в козунаците, които се предлагат в повечето магазини на Женския пазар в София? Отговорите на тези въпроси потърсихме в лаборатория, в която занесохме продукти за анализ. Какво показват резултатите от експеримента?




Лечебната сила на молитвата

Наближава Великден. Около такива дати се сещаме да посетим църквата, да запалим свещичка, да се помолим. И въпреки че в съвременния ни забързан свят някои смятат молитвата за отживелица или загуба на време, според научни данни тя носи реални ползи за нашето здраве. Вижте повече за лечебната ѝ сила от психолога Орлин Баев.





Майсторка прави великденски яйца по старинна руска технология


Майсторка на бижута и сувенири от Елена декорира за всеки Великден яйца по неизвестна у нас технология - бисеропластика. Старинното изкуство е много популярно в Русия, но Александра Гедз го е пренесла в България и дообогатила със свои елементи. Казва, че веднага се възприело у нас, тъй като е близко до всяко българско сърце.




Българка преподава на китайци български език


Люба Атанасова преподава български език на китайци. Тя е успяла да ги научи не само на езика, но и да пеят български песни, да танцуват български хора и да обичат нашата родина. Как тя пали тази любов към България толкова далече от родината си, там в Китай? Вижте!




"Да се изгубиш нарочно" из България"



"Да се изгубиш нарочно" е проект за пътешествия и приключения. Авторите

на проекта Крис Захариев и Анастас Шипков днес. Ясен Атанасов е третият

участник в "Да се изгубиш нарочно", но тази сутрин не успя да дойде в

студиото ни.




"Безумецът от Таро" - нов роман на Деница Дилова"


"Безумецът от Таро" е вторият роман на Деница Дилова. Премиерата на книгата е преминава снощи. Деница признава, че за нея този роман е предизвикателство, тъй като той е на сериозна тема, а тя самата предпочита шегата и хумора. Тя определи книгата като любовен роман.


Google и училище. Защо е важна дигиталната и социална грамотност на децата?

Google вече не е вече просто търсачка, той се превърна в нещо много повече - вече е факт иновативното приложение "Google Класна стая". За възможностите, които Google разкрива като част от образователния процес, и за навлизането му в българските училища в "Денят започва" говориха Деян Стаматов - бивш заместник-министър на образованието и директор на столичното 119 СОУ, Иван Иван - преподавател по информатика в 134 СОУ, Петър Кънчев - експерт от Центъра за безопасен интернет, и журналистът от БНТ Петър Георгиев.


Християнската музика и идеята за чистата Божествена същност

Как "звучи" Страстната седмица? Въпреки че рядко се дебатира по темата за християнската музика, а и рядко се слуша, тя е изключително важна. На Разпети петък в студиото на "Денят започва с култура" това беше фокусът на разговора с музиковеда и композитор проф. Нева Кръстева, диригента проф. Пламен Джуров и философа проф. Георги Каприев.


650 години Национална библиотека на Австрия

Националната библиотека на Австрия във Виена е една от най-красивите библиотеки в света, а тази година отбелязва 650 години от създаването си. Какво съхранява тя и каква е нейната история? Вижте репортажа в "Денят започва с култура".

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад