Най-доброто от седмицата 23 - 29.04

Избрано от седмицата:

18:06, 29.04.2018
Най-доброто от седмицата 23 - 29.04

Първо опитомяване на дивите коне


Ще препуснем буквално в миналото, хиляди години назад, когато започва връзката между човека и коня. Последните научни изследвания показват, че едни от първите, които са започнали да опитомяват конете са галопирали по нашите земи. Това беше доказано от учените палеонтолози от природо-научния музей, чрез въглеродно датиране на кости от потънало черноморско селище. За първи път учените имаха възможност и да направят ДНК анализ на тракийски коне. Каква история видяха назад във времето, репортаж на Мария Чернева и операторката Анна Андреева.




Нестандартно авиошоу над Кюстендил

Уникален модел на противопожарна ракета изработиха деца от клуб Зодиак" в Кюстендил. Нестандартния летателен апарат беше демонстриран по време на атрактивно авиошоу на стадиона в града. Това е поредното предизвикателство за малките ракетомоделисти, които преди време пуснаха в небето ракета, която полетя с гориво от череши.






Умберто Еко "Средновековното мислене"

На Световния ден на книгата и авторското право (23 април) в "Денят започва с култура" разговаряхме за книгата на Умберто Еко "Средновековното мислене". Това е компилация от статии, писани през почти 60-годишното му творчество. Фундаменталният труд е от цели 1000 страници. Тази книга е много учена, а същевременно и много достъпна за читателите. Повече за "Средновековното мислене" в студиото на предаването разказаха проф. Цачо Бояджиев и проф. Кристиян Банков.





Sony World Photography Awards избира най-добрите фотографии за 2018 година

Рекорден брой фотографии бяха представени на поредното издание на ежегодния фотографски конкурс Sony World Photography Awards /Сони уърлд фотографи ауърдс/. Това е единадесетото поредно издание на конкурса. Над 320 000 фотографии от близо 200 държави участваха в тазгодишния конкурс. Отличията са разделени в четири категории – професионалисти, аматьори, младежи и студенти Организатор на „Сони уърлд фотографи ауърдс“ е Световната фотографска организация.
Победителите бяха обявени на 19 април 2018 г. на церемония в Лондон. Вижте някои от фотографиите от тазгодишното издание на конкурса.



Какво да правим със старите автомобилни гуми?

Как със стари гуми да освежим откритите пространства около нас? Отговор на този въпрос дават младите хора от "Подлезно", които са се заели със задачата да съберат стари автомобилни гуми и с тяхна помощ да преобразят двора и площадките на детска градина "Олимпийче" в центъра на столицата. Повече за инициативата ще научим от самите тях в "Денят започва".




Сметките за парно и решението на ВАС - коментар

Тричленен състав на Върховния административен съд отмени формулата за дялово разпределение на сметките за парно. Решението не е окончателно и може да бъде обжалвано, но от Министерство на енергетиката вече обявиха, че заради казуса сградна инсталация готвят законови промени, които да защитят интереса на потребителите.

Доц. Димитър Деков, адвокат, и Атанас Тасев, енергиен експерт, коментираха това решение на ВАС в "Денят започва".




Какви да са депутатските заплати? Икономистите Мика Зайкова и Красен Станчев

Предложението на госпожа Корнелия Нинова за замразяване и намаляване депутатските заплати е предизборно, предстоят местни избори, заяви в "Денят започва" икономистът Мика Зайкова. Според колегата ѝ - икономистът Красен Станчев, е "доста безсмислено".







"Човешкото тяло – Науката в нас" - научна изложба или зрелище?

Световноизвестната изложба "Човешкото тяло – Науката в нас" пристигна в София. Това провокира дискусия дали това е изкуство или наука, дали използването на истински човешки тела и органи е злоупотреба, законно ли е, морално ли е – все въпроси, на които не може да се даде еднозначен отговор.

Противоположни позиции по темата се очертаха и в дебата в "Денят започва с култура". В студиото на предаването гостуваха продуцентът и мениджърът на изложбата - Езекиел Пена и Дан Фироиу, както и юристът Пламен Сивов и д-р Стоян Ставру - също юрист и преподавател по биоетика и биоправо.

Българи създават кът с български рози в Лондон

В центъра на британската столица ще цъфтят български рози. Повече за инициативата на българите в Лондон разказва младият юрист Бойко Боев, който е инициатор на идеята.





Слънчевият кръговрат на Светла Христова


В столичната галерия „Артур“ до 11 май може да видите изложбата „Слънчев кръговрат“ на Светла Христова. Интересното е, че тя е преводач на художествена литература от английски и испански език, а рисуването е нейната втора природа. Вече не брои изложбите си, но винаги ги представя между два превода. Повече в репортажа на Весела Петрова.



Каква е тайната на съвършения италиански сладолед?


Лятото без сладоледени изкушения не е толкова сладко. Но пък ако сте се отрекли вече от всякакви пакетирани храни с консерванти и пластмасови опаковки, винаги можете да си направите и домашен сладолед. Джелато можете да опитате буквално на всеки ъгъл в Италия. Но вече не е необходимо да изминете хиляди километри, за да вкусите съвършения вкус на италиански сладолед.



Бензин или дизел? Променя ли се автопаркът у нас?

България е заплашена да плаща солени глоби заради високите нива на замърсяване на въздуха. Състоянието на автопарка у нас е един от факторите за голямата концентрация на фини прахови частици. В "Денят започва" темата коментира Цветелина Цанева – изпълнителен директор на Асоциацията на вносителите на автомобили, и инж. Георги Илиев - собственик на автосервиз.



Граф Дракула - митове, легенди и действителност

Издигнатият през 13 век замък „Бран“ е разположен в близост до града със същото име и често е споменаван като "Замъкът на Дракула". Легендата за трансилванския вампир привлича всяка година десетки хиляди посетители в тази богата на културно-исторически забележителности част на Румъния. А какво знаем за Дракула и къде се размиват границите между мита, легендата и действително съществуващата историческа личност. Вижте във видеото на "Денят започва с култура".



Запознайте се с бита и културата на традиционното румънско село

Музеят на селото в Букурещ представлява етнографски парк с възстановени стари сгради от всички райони на Румъния. Тук са представени селски къщи в различни стилове, вятърни мелници, дървени църкви, воденици и дори стара панаирна въртележка. Човек има усещането, че наистина е попаднал в старо румънско селце! Музеят съдържа и изключително богата колекция от предмети на бита, изработени от местни занаятчии. Годишно музеят посреща над 500 хиляди посетители.


Наркотици и зависимости

Когато тичаме между задачите, най-често посягаме към чашата с кафе за ободряване. Кога обаче това може да се окаже зависимост? Към какво е пристрастена по-голямата част от населението на Земята, без дори да знае? Какво причиняват опиатите на организма и тялото ни? В студиото на "Здравето отблизо" беше биологът д-р Юлиан Караджов, който се занимава с проучване на опиати. Той е автор на две от най-популярните и изчерпателни издания върху темата за наркотичните вещества. С рапъра Венци Венц поговорихме за това как музиката може да отправя послания към младите хора, които са най-любопитни към света на наркотиците.



Лечебна гимнастика в битка с гръбначните изкривявания


Взирането в мобилните телефони все по-често става причина за гръбначни изкривявания. Неправилната стойка, докато разглеждаме социалните мрежи или пишем съобщения, натоварва гръбначния стълб, врата и може да доведе дори до мигрена.



Българският бизнес и Брекзит


Предстоящият окончателен развод на Великобритания с Евросъюза вече дава отражение върху бизнеса у нас. Някои от компаниите, които реализират своята продукция на пазара на Острова, вече са намалили износа си. Причината засега е само психологическа, казват от предприятията. Българите, които живеят във Великобритания обаче, не се притесняват от бъдещето. Казват: "Англия има нужда от нашия труд".



Археолози откриха непокътната римска гробница край Благоевград


Непокътната гробница от римско време откриха археолози край Благоевград. Това се случи по време на разкопките край село Покровник преди пускането на поредната част от магистрала Струма.Това е тракийско селище, разположено на площ от 120 декара – Скаптопара, или древният Благоевград.




Корупция в спорта

Спортният редактор Радостин Любомиров беше гост на голяма конференция във Варна, посветена на корупцията в спорта. Колко голям е този проблем? За какви приходи става дума?







https://www.bnt.bg/bg/a/zdravko-zdravkov-sofiya-tryabva-zda-nameri-svoeto-myasto-za-visokite-sgradi


Гост в "Денят започва с Георги Любенов" беше главният архитект на София Здравко Здравков. Той беше един от героите на изминаващата седмица. Колегите му от Столичния общински съвет го подкрепиха. Главният архитект беше глобен от Върховния административен съд и те решиха да съберат пари да платят глобата му. Санкцията е заради отказа му да задвижи процедура за строителство на 44-етажна сграда в кв. Стрелбище. Глобата е в размер на 13 000 лева.


Непознатата гъмза

Ако в Мелнишко твърдят, че Уинстън Чърчил е поръчвал всяка година по 500 литра хубаво мелнишко вино, дори по време на Втората Световна война, то във Видинско не остават по-назад. Световнизвестната Силви Вартан поръчвала всяка година, и то много често, по едно кашонче с новоселска гъмза.




Съвременните мъченици за вярата или страданието на християните в Египет


Един невероятно дълбок и разтърсващ разказ на баща и син, египетски християни, и тяхната непрежалима загуба на майка и сестра при атентат в коптската църква "Ел-Ботросея" в Кайро. Горан Благоев разговаря с писателя Александър Урумов и с Емад Ел-Тауил и Петър Ел-Тауил – само двама от героите на док. филм "9.57 ч. египетско време", заснет от Урумов в Египет. Едно откровение за душевните белези от преживения атентат, за това кое им дава сили да живеят днес, мразят ли атентатора и могат ли да му простят, в Кого вярват и как Му се доверяват, как възприемат днес света около себе си?



120 години БТА - история на България в снимки

120 години Българска телеграфна агенция - по този повод една много любопитна и много интересна изложба ще се проведе в рамките на фестивала "Фотофабрика". Откриването е на 30 май на Моста на влюбените до Националния дворец на културата. Мотото е: "Образите помнят вместо нас". Гости на Георги Любенов бяха куратора на изложбата доц. Георги Лозанов и началникът на фоторепортерите в БТА Владимир Шоков.



Какъв е пътят на марката от печатницата, до пощенската кутия?


Любовта между мъжа и жената стои в основата на едни от най-огнените танци в света. Именно от любов са били написани и най-красивите поеми, най-прочувствените мелодии, та дори и първата пощенска марка е вдъхновена от една любовна история.




Мира Добрева получи награда за документален филм


Научно-популярният филм на БНТ „Властелини на облаците“ бе отличен с награда от 14-ото издание на Международния филмов фестивал „На източния бряг на Европа“. Журналистката Мира Добрева получи престижното отличие вчера във Велико Търново. Тя и режисьорът Георги Торнев работят върху проекта повече от 4 години. За това време изминават хиляди километри, посещават четири държави от различни климатични области, за да заснемат най-добрите кадри.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад