Най-доброто от седмицата 25 февруари - 3 март

Избрано от седмицата:

11:00, 26.02.2019
Най-доброто от седмицата 25 февруари - 3 март

Български пенсионер отправи зов за помощ - не иска пари, а книги

Български пенсионер публикува зов за помощ. Той обаче не иска нищо материално или пари, въпреки различните си болежки, а иска книги. На необичайната молба вече са откликнали мнозина. Всеки ден в дома му пристигат пратки от цялата страна.

Подробностите от Румяна Стефанова и Румен Колев в Сутрешния блок на БНТ1.



Раздадоха наградите "Оскар" за 91 път. Кои са победителите, какви са посланията?


91-ата церемония по връчването на наградите "Оскар" в Лос Анджелис приключи. Кои са победителите?







Филмът "Лошо момиче"


Българският филм "Лошо момиче" е режисьорският дебют на актьора Мариан Вълев. Продуцент на филма е Българската национална телевизия. Той ще тръгне по кината на 13 април. Предстои негова закрита прожекция през месец март. Повече за филма в студиото на "Култура.БГ" разказаха Мариан Вълев и Боряна Пунчева, главен продуцент ПЦ „Студия Екран”.



Предимства и недостатъци на микотерапията

В студиото на "100% будни" бяха д-р Диана Дякова, хуманна медицина, гинеколог, микотерапевт, Борислав Пеев, ветеринарен специалист от гр. Бургас, синът на наш пациент, който премахна тумор на дебелото черво с помощта на микотерапия, и Гергана Харт, организатор и генерален секретар на Общество по лекарствените гъби България.



Има ли скок на цените на плодовете и зеленчуците?


Имате ли усещането, че зеленчуците постоянно поскъпват? Превръща ли се в лукс да си направим една шопска салата с оглед на цената на доматите и краставиците? Кои храни отбелязват най-голямо поскъпване? Чувствителна разлика в цените на едро и на дребно има в цялата страна. Надценката, която слагат търговците на някои пазари прави цената почти двойна. С колко поскъпват плодовете и зеленчуците от борсата до сергията в София, Пловдив, Варна, Русе и Благоевград?



"Обективът разказва": Женският поглед в българската фотография – Станка Цонкова

Рубриката „Обективът разказва” продължава да разглежда женския поглед в българската фотография - този път през творчеството на Станка Цонкова – Уша. Тя е известна с фотоекспериментите си от 90-те години на миналия век.

Това, което следва да видите, е симулация на изложба. Нейната цел е да разпали диалога на авторката с работата ѝ, през дистанцията на времето и енигматичната сила на мястото, където се намира.


Първият в света куклен театър със смесена и виртуална реалност


В началото на предаването ви показахме тези очила за виртуална реалност, които този път са в нестандартна роля. Те са част от постановката „Островът на съкровищата“, която преплита в себе си виртуални и физически обекти. Това е иновативен театрален проект, в който чрез очилата за виртуална реалност зрителите могат да проследят как актьори, кукли и 3D анимации се преплитат по един нов и въздействащ начин.




Призрачните замъци в Турция - между приказката и кошмара

В следващите минути ще се разходим до съседна Турция, за да ви разкажем за призрачните замъци, които се превърнаха в емблема на балона на пазара за имоти. Преди няколко години строителни предприемачи започват работа по амбициозен проект - градче, което изглежда като извадено от света на Дисни. Сривът на турската икономика, обаче, застига и приказните замъци, които остават необитаеми. Джанан Дурал разказва защо. Вижте във видеото на сутрешния блок на БНТ.



Самуел Финци: За мен театърът е необходимост и есенция на актьорската работа

Специален гост в студиото на "Култура.БГ" беше Самуел Финци с подробности за неговите творческите проекти в България и Германия.

"Когато преминах 50-те, нещата се поуспокоиха и си казах, че вече няма да се боря и ще се наслаждавам на това, което остава... Това дава някакво спокойствие от тук нататък да правиш нещата само за удоволствие", сподели той.

Накъде води джендър неутралното възпитание? Коментар на Ани Владимирова

Темата за полово неутралното възпитание на децата набира все по-голяма популярност в Европа, а вече и у нас.

Съвсем наскоро в българските училища учениците над 9-годишна възраст трябваше да попълват анкета, съставена от Европейската комисия, която се разпространява от Министерството на образованието. В анкетата учениците трябваше да отбележат пола си и се оказа, че вариантите за отговор не са два, а цели 4 – "момче, момиче, друго и предпочитам да не казвам.



Фигури от сняг - нова туристическа атракция край Сочи

Русалки, делфини и морски кончета радват туристите и местните хора в ски курорт край Сочи. Те са направени от сняг. Трудно ли е това? Подробностите от Ива Стойкова в Сутрешния блок на БНТ1.

Фантастични скулптури на морски създания и викингски кораби могат да се видят в ски курорта Красная поляна в Краснодарския край. Всички те са направени от сняг. Скулпторът Николай Гетман обяснява, че не е нужно специално оборудване, за да се направят фигурите.


Международно изложение на яхти в Дубай

Хиляди посетители се очаква да присъстват на тазгодишното издание на яхтеното изложение. То се провежда за 27-ми път и ще включва водни каскади и демонстрации с неприлично скъпите плавателни съдове. Една от основните атракции на експото е "летящата яхта". Тя е разработена от компания, базирана в Обединените арабски емирства.

Подробностите от Димитър Баларев в Сутрешния блок на БНТ1.


Студенти от НАТФИЗ с "Ние, духовата музика" по Йордан Радичков

Студентите от НАТФИЗ ни показаха откъс от техния спектакъл "Ние, духовата музика" по Йордан Радичков. Гости в нашето студио са Петринел Гочев – режисьор и студенти IV курс „Актьорство за драматичен театър“ от класа на проф. д-р Атанас Атанасов.




Хиалуроновата киселина - верен съюзник в борбата срещу стареенето

Процедура с хиалуронова киселина може да се окаже победител в борбата със стареенето. Подробности по темата можете да научите от д-р Елеонора Валянова – водещ естетичен дерматолог.




(Без)опасните хранителни добавки

Потребителите трябва да бъдат особено внимателни при употребата на хранителните добавки, защото те крият и някои рискове за здравето.

Кои са важните за сърцето храни, как да се предпазим от сърдечно-съдови заболявания, вредни ли са хранителните добавки, отговорите на тези въпроси дава д-р Райна Стоянова – експерт по здравословно хранене.



Ръчно изработени мартеници в село Забърдо

Ръчно изработена мартеница със собственото си име получи всеки един от жителите на родопското село Забърдо. При изплитането им е използвано специално наричане. Какво е то, вижте в репортажа на кореспондента ни от Смолян Величка Петкова.




Мартин Лутър Кинг - цветнокожият герой на Америка


90 години от рождението на Мартин Лутър Кинг. Гост в студиото журналистът Тома Томов, специалист по американската тема. Тома Томов разказа как е събирал информация за великия Мартин Лутър Кинг в едно преломно време, когато се е търсело човешко лице за социализма на изток и за капитализма на запад. Кинг, според Томов, е смятал, че в историята има предопределеност. Той е вярвал в победата на собствената си кауза при положение, че се отървеш от две неща: да си оправиш отношенията със смъртта и да нямаш никакво желания за богатство. И казвал: "Тогава вече си свободен".


1 март и легендите за мартеницата

Българската традиция да се връзват мартенички днес не е прекъсвана от повече от 1300 години.
Червено-белите украшения идват от времето на хан Аспарух. Той получил дар от сестра си под формата на китка, привързана към крака на лястовичка с бял конец. Червената багра се получила от кръвта на птицата, която си наранила крачето от конеца. Това се случило точно на 1 март. Традицията е на този ден всички българи да си даряват червено-бели мартеници за здраве, щастие и сполука.




Албум на българските опълченци

В студиото на "Денят започва с Георги Любенов" Тодор Пейков от Движение за национално възраждане "Оборище" представи своя впечатляващ албум, посветен на българските опълченци. Това е много повече от исторически труд, много повече от учебник. Какви мъки стоят зад създаването му?




Разликата между домашната и купешката ракия


Пред камера сме опитвали вино, ракия и какви ли не питиета, за да може от първо лице да Ви гарантираме качествата на продукта, за който Ви разказваме. Преди време в едно от изданията на "Бразди" Пеко Събев, почетен председател на Национално сдружение "Българската домашна ракия" обясни, че най-добри за правене на ракия са медните казани. В този брой продължихме разговора за качествата на нашата, домашно направена българска ракия. Разбрахме от каква ракия може да ни боли главата, както и каква е разликата между домашната и купешката ракия, както и конкуренти ли са големи и малки производители? А ние съветваме да пиете умерено и с удоволствие!


Българската църква и Освобождението


Горан Благоев разговаря с проф. дин Лизбет Любенова за изпитанията, пред които българският клир е бил изправен при избухването на Руско-Турската война от 1877-1878 г.; за баланса, който Екзархията е трябвало да поддържа пред Високата порта; за компромисите и/или послушанието пред освободителите и за отказа на руски свещеници да служат с българските им събратя, защото били схизматици.

Последното убежище на Васил Левски в метоха "Св. Георги Победоносец"

Метохът "Св. Георги Победоносец" в с. Черни Осъм е последното убежище на Васил Левски, от което той тръгва към своята гибел. Манастирът е разрушен през 1947 година, а селото остава без храм. Изчезва и безценната храмова икона. Сега на това свято място се съгражда църква, предимно от дарения. Стенописва я художникът Иван Мутафов, родом от селото. Дело – родолюбиво, на горди балканджии, чийто предци са бранили Троянския проход. С него ни срещат Емилия Савчева и операторът Иван Ненков.


Униформите на опълченците

Историята, която учим, е история на битките, победите, загубите и международните договори, прекрояващи държавните територии. Не по-малко любопитно е да знаем подробности около облеклото, въоръжението и бита на армиите, правещи история. Например това, че ботушите на войниците стават леви и десни чак през Първата световна война, а до този момент са еднакви. Повече за униформите на българското опълчение разказва униформологът Александър Въчков. Вижте във видеото.


Паметникът на Александър Втори в София

Паметникът на царя Освободител е сред най-внушителните паметници в София. Издигнат е в чест на Освобождението на България, в израз на признателността на българския народ към руския народ в лицето на руския император Александър Втори и като символ на българската свобода. Официалното му откриване е през 1907 година. Паметникът е сред големите постижения на флорентинския скулптор Арналдо Дзоки. Историята около създаването на паметника припомня Михаил Заимов.


Кой е Сейго Ямядзава?

Има една униформа, която се отличава от всички останали. Това е униформата на единствения японец, участвал в битките за Освобождението - самураят Сейго Ямадзава. Вижте неговата история!

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад