Нощта на изборите - II част

21:26, 25.10.2015

Във втората коментаторска група в НДК в изборната нощ с БНТ бяха Огнян Минчев, политолог, Нено Димов от Института за дясна политика, Васил Тончев, социолог, Даниел Смилов, политолог, и Антоний Тодоров, политолог

Левицата видимо се разцепи, като това са първите избори, които донякъде измерват това разцепление. Това заяви Антоний Тодоров. Той посочи, че всички партийни лидери, които се изказаха до момента, би трябвало да преброят не толкова процентите, колкото получените бюлетини за листите, защото те ще им дадат по-истинска представа за тежестта на партиите.

Според Даниел Смилов на тези избори сме получили един ясен отговор, а именно, че няма политическа реалност в страната, въпреки очакванията на лидера на ДПС Лютви Местан. Той припомни твърденията на някои политически лидери, че трябва да се изчака с провеждането на определени политики за след изборите, понеже ще има преформатиране. Днешните резултати показват, че това не се случи, а отложените действия, са всъщност загубено време. "Това, което е ясно е - водеща партия е ГЕРБ, но нейната легитимност не й достига за самостоятелно управление. Тя може да бъде водеща в една коалиция."

Васил Тончев подчерта, че около 1 млн. и 100 хиляди души са гласували за ГЕРБ, което не е достатъчно да се предявят претенции за водеща сила. Днес на изборите са гласували около 3 млн. души, каза той и припомни, че през 2011 г. избирателите са били 3 млн. и 600 хиляди. По думите му това говори за един по-голям скептицизъм и допълнително отдръпване на избирателите от политическите процеси.

Нено Димов открои факта, че на тези избори имаше предизвестен вот. "Още от самото начало беше ясно, че ГЕРБ ще победи. Още от самото начало беше ясно, че БСП ще загуби. Това се случва през последните 10 години. Това демотивира до известна степен". Той обясни, че при една реална битка, много повече хора щяха да отидат да гласуват. На практика победата на ГЕРБ е смазваща, а ако погледнем изобщо отношението опозиция към управляващи - разминаването е много сериозно. Може да се каже, че толкова силна победа десницата никога не е имала в България.

Огнян Минчев заяви, че аритметиката на вота очевидно се различава от политическия резултат. Според Минчев в България има нова политическа ситуация. ГЕРБ се придвижва към статута на хегемонна партия в страната, а България се придвижва като политическа система до това, което имаме в Унгария, Сърбия и Македония. "Всяка концентрация на власт е проблемна в условията на демокрация", обобщи той.

Огнян Минчев коментира и гласуването за референдума, като подчерта, че ДПС е единствената партия, която не само не е подкрепила гласуването за референдума, но и около 60% от гласувалите за ДПС не са гласували за референдума. Затова и гласувалите на референдума са с около 10% по-малко от тези на местните избори. 35% гласували на референдума представлява една победа за тези, които смятат, че зададеният въпрос е важен за политическото и националното бъдеще на България. Повече от две трети от гласувалите са подкрепили електронното гласуване.

Нено Димов обясни, че електронното гласуване не отменя другия вид гласуване. Просто чрез него ще се качи активността на едни граждани, които не са по-малко българи от нас и които имат право да гласуват, но нямат техническата възможност. Що се отнася до задължителното гласуване, Димов подчерта, че не би го потвърдил, тъй като гласуването е право, а не задължение. За подобна промяна не е достатъчен референдум, а трябва да се промени Конституцията.

Според Васил Тончев референдумът имаше едни прекрасни намерения, които не бяха доведени до успешен завършек. Той вижда заплаха за увеличаване на купените гласове с приемането на електронното гласуване, ако не е осигурен механизъм, който да гарантира невъзможност за манипулация на вота.

Даниел Смилов каза, че сме свидетели на първия успешен референдум, тъй като 35% участие е много висок процент. Сега въпросът за електронното гласуване отива за разглеждане в парламента, където водещите партии са заявили подкрепа за референдума и за тях сега ще бъде много трудно да не гласуват за приемането на този вид гласуване.

Антоний Тодоров се спря на същността на проведения референдум, като обясни, че практиката да се правят референдуми заедно с национални избори и местни избори, е добра практика, защото това пести както време, така и средства. Той попита защо тези, които се бореха за "да" на този референдум, досега не предложиха промяна на Избирателния кодекс, с която да се въведе гласуване по пощата или отложено гласуване - практики, по които вече има натрупан опит в света и в Европа, и по които няма кой знае какви дебати.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад