Няма да има квота за български храни в големите търговски вериги

Няма да има задължителна квота за български продукти в големите търговски вериги, решиха депутатите. Предложението на БСП за промени в Закона за храните не беше прието на първо четене. "За" промените гласуваха 102-ма народни представители, 19 бяха "против", а 90 се въздържаха. Текстовете предвиждаха поне 50% от млякото, млечните продукти, пилешкото месо и плодовете и зеленчуците да са български.

19:38, 13.09.2017

Промените в Закона за храните предвиждаха минимум:

- 70% от млякото и млечните продукти да са произведени в България.

- 50% от плодовете, зеленчуците и пилешкото месо да са български.

- 25% българско месо и месни продукти да има в магазините

- 75% вино и спиртни напитки

Предложението засяга търговските обекти с годишен оборот над 2 милиона лева. Според вносителите то щеше да даде шанс на българските производители да са конкурентоспособни на колегите си от чужбина. Така или иначе то не беше прието.

Идеята за промяна в Закона за храните предизвика остри спорове, които продължиха близо два часа.

Драгомир Стойнев - зам.-председател на ПГ на "БСП за България": "Искаме на потребителите да им е ясно, че там, където има наименованието "българско", означава, че основният продукт е произведен тук, в страната и основната суровина е българска. А не, както в момента някои правят българско сирене с вносно сухо мляко от Полша."

Според ГЕРБ има опасност с въвеждането на квоти за български продукти в големите търговски вериги да се стигне до дефицит на стоките и по-високи цени.

Делян Добрев - депутат от ПГ на ГЕРБ: "Така, както има санкции срещу Русия, срещу Северна Корея от западните държави по политически причини, вие всъщност с този законопроект предлагате ние сами да си въведем санкции - да кажем: ето сега тук само българско ще продаваме, както сега в Русия само руско се продава, щото никой друг не им продава заради санкциите. Вие искате ние сами да си наложим ембарго. Това звучи абсолютно абсурдно."

БСП, ДПС, ВОЛЯ и 7 депутати от "Обединените патриоти" гласуваха "за" промените в Закона за храните. Със 7 повече обаче бяха гласовете, отхвърлящи поправките - 19 от ГЕРБ бяха против, а 71 се въздържаха. "Въздържал се" гласуваха и 18 депутати от "Обединените патриоти", както и един независим.

Като изненадващ обрат определиха много производители гласуването на депутатите. Част от тях направиха сравнение с Румъния, където има изискване в големите търговски вериги поне 50% от храните, които се продават, да са от румънски производители. Фермерите поставиха въпроса: Кога българските закони ще започнат да защитават местните производители?

Повече за реакциите на производителите, вижте в репортажа.

Фермата на Олга Гълъбинова не може да изпълни условията на големите търговски вериги, защото не произвежда достатъчно мляко. Млекопроизводителят от Пазарджик обаче е готова е да увеличи животните двойно, ако се въведе квота за българските храни в големите търговски вериги, защото промяната в Закона за храните ще гарантира пазар за повече фермери.

"Има ли продажби, има и производство повече? "За една година с колко ще може да се увеличи?"

Олга Гълъбинова - млекопроизводител от с. Паталеница, Пазарджик: "Със 100 процента. Сиренето ни е с по-интересен, истински, български вкус. Различава се от другите сирена."

За регламентирано присъствие на българските стоки в големите магазини призоваха и от Асоциацията на свиневъдите в България.

Д-р Миленка Димитрова – управител на свинекомплекс "Голямо Враново", член на Управителния съвет на Асоциацията на свиневъдите в България: "За нас е важно да имаме ритмична гарантирана реализация. Защото нашите животни растат и прерастват, те трупат повече разходи, стават с по-ниско качество на месото и всичко е свързано."

С 3,6% се е увеличил вносът на пресни зеленчуци от чужбина тази година, показва анализ на земеделското министерство. Според производители близо 80% от плодовете и зеленчуците в големите търговски вериги не са български.

Красимир Кумчев – производител на плодове и зеленчуци: "Не е нормално в сезона на ябълкова кампания, която е в момента в големите хипермаркети да има ябълки не откъде да е, а от Чили."

За да оцелеят, все повече производители разчитат на фермерските пазари.

Добрян Добрянов - фермер от Угърчин: "Ще се стремим и ние да разширим бизнеса. Предимството е, защото повече хора ще видят българското. Това е най-важното. Истинско сирене. Всичко е натурални продукти, биопродукти."

Разлика във вкуса между храните от пазарите и тези, които се продават в търговските вериги намират и много потребители.

Кристина Цветанова: "Разликата във вкуса е коренно различна. Подозирам, че е узряло повече и е от истинско мляко. Няма сухо мляко. Има своите предимства."

"Какви са те на вкус?"

Кристина Цветанова: "При всички положения е прясно сирене."

Законопроектът ще бъде изпратен за нотификация в Европейската комисия, така надеждата на производителите, че ще се намери повече място за тях в големите търговски вериги, остава.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад