Правителството за Мониторинговия доклад на ЕК - пълен запис

16:00, 27.01.2016

В Министерския съвет беше представен Мониторинговият доклад на Европейската комисия за напредъка на България в сферата на правосъдието и вътрешните работи от министъра на правосъдието Екатерина Захариева, вицепремиера Меглена Кунева, вицепремиера и министър на вътрешните работи Румяна Бъчварова и вицепремиера по еврофондовете и икономическата политика Томислав Дончев. Българска национална телевизия предаде на живо брифинга в Министерски съвет.

vlcsnap-2016-01-27-17h04m34s100Докладът е обективен и "го четем като обективна оценка на стъпките, предприети от България в сферата на съдебната реформа, борбата с организираната престъпност и борбата с корупцията", заяви Меглена Кунева. Тя подчерта, че се отчита наличието на политическа воля да се продължи напред, отбелязва се и липсата на развитие по определени случаи от страната на Парламента, но се изразява надежда, че това ще се случи. Положителните оценки трябва да ни дадат кураж, "за да продължим позитивния натиск, за да имаме конкретни резултати" от "добре замислените стратегии", каза вицеприемиерът и добави: "И стратегията за съдебна реформа, и стратегията за антикорупция са оценени много положително. По тях не е направена нито една забележка." Кунева убедено заяви, че България е способна да се справи с все още нерешените проблеми, "просто трябва да го направим".

vlcsnap-2016-01-27-17h03m05s225Правосъдният министър Захариева подчерта, че "не само има надежда, но има и желание, има и план за действие". Той ще бъде представен пред Съвета за съдебна реформа, който беше създаден, за да координира усилията на институциите за изпълнение на актуализирана стратегия за съдебна реформа. Това е подчертано в доклада като позитивна стъпка за ускоряване на мерките в стратегията, отбеляза тя. Важно е стратегиите да не останат на хартия и затова трябва максимално бързо да приемем законодателството, като приоритет на Министерство на правосъдието е до 10 март да бъдат внесени в Министерски съвет измененията на Закона за съдебната власт, уточни Захариева. "Крайно време е да спрем да гледаме на доклада като на документ, с който някой размахва пръст на България... Това е механизъм за партньорство", подчерта правосъдният министър и отново категорично заяви, че правителството ще свърши своята работа по отношение на законодателството, така че да има нормативна база за ограничаване на критиките.

vlcsnap-2016-01-27-17h03m50s166"МВР прие първия секторен план за борба с корупцията и в доклада се дава препоръка такива планове да бъдат разработени и от другите институции", отбеляза вицепремиерът и вътрешен министър Румяна Бъчварова . В сравнение с предишни доклади забележките към сферата на борбата с организираната престъпност са много по-малко. Връщането на ГДБОП в структурата на МВР и резултатите от шестте месеца ефективна  работа на службата се оценяват положително, продължи тя. Важни за работата на Вътрешното министерство са препоръките и заключенията в доклада, "че е необходимо осигуряване на всички необходими условия за ефективното функциониране не само на ГДБОП, но и на всички полицейски структури, ангажирани в борбата с престъпността и корупцията", каза Бъчваров и подчерта, че това е ключов проблем в сектора на сигурността, за решаването на който се полагат големи усилия.

 vlcsnap-2016-01-27-17h01m02s223Докладът е не само обективен, но и не ни казва нито едно нещо, което не знаем. Разлика е в това, че ако бъде казано в България, ще бъде оспорвано, но ако го видим в доклад на ЕК, тогава е безспорно, коментира вицепремиерът Дончев. Има ясни констатации, коментари, насърчения и препоръки по отношение на всяка от властите, на всяка институция, както и много ясно очертана правилна посока, каза той и добави, че се надява "Европейската комисия да е ключовият съюзник на българското правителство в усилията му да доведе до край съдебната реформа."

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад