Предаването „История.BG“ отбелязва 5 години в ефира на БНТ
„Онзи, който е забравил миналото,ще е принуден да го преживее отново“ Джордж Сантаяна
„История.BG“ е формат, който промени историческия дебат, защото за първи път в телевизионен ефир наложи разговор за националната ни история, различна от клишетата, догмата и пропагандата, видяна през спорни и различни гледни точки, историята като пълнокръвен разказ.
„История.BG“, едно от емблематичните предавания на Българската национална телевизия, стартира през есента на 2012 година по идея на г-жа Севда Шишманова, Програмен директор на БНТ1, като поредица от шест юбилейни издания, посветени на шест ярки събития от историята на България. Поради огромния зрителски интерес и оценката, с които българското общество посрещна и откликна на инициативата, „История.BG“ продължи като редовна рубрика на БНТ1 всеки понеделник от 21:00 часа.
„История.BG“ е едно от най-популярните, предпочитани и влиятелни телевизионни предавания в българския ефир. Предаване, което сложи мярка на патриотичната чувствителност и провокира интереса на най-широк кръг от българското общество към националното минало и съдба. Уникален проект, който се превърна в духовна кауза и мисия на обществената телевизия в изследването на българския живот и българската идентичност.
На 29 октомври се навършват 5 години от началото на „История.BG“. В годините проектът се разви като платформа за увлекателни дискусии на всички възможни нива и теми от българската хилядолетна и драматична история с водещите - Георги Ангелов, д-р Горан Благоев, д-р Андрей Захариев, Ирина Недева, Драгомир Симеонов и с участието на 196 забележителни български учени историци от цяла България – експерти в различните области на историческото познание, които в 155 издания около кръглата маса разказваха и дискутираха върху българското минало - от произхода на българите, през Великото преселение и заселване на Балканите, Средновековието, Игото, Освобождението, войните и Независимостта, до най-новата история на тоталитарната държава и времето на Прехода.
„История.BG“ предизвиква интерес и у младите с интерактивния си живот на страниците на Фейсбук и Туитър. Стабилните последователи на предаването са 30 000 души, а още десетки хиляди са „свободните” посетители, чиито мнения, въпроси и коментари се включват и експонират в ефир на екрана на БНТ1.
Единствено в „История.BG“ повече от 20 столични гимназии и 5 ВУЗ-а участват с възпитаниците си като активна, доброволна публика в студиото на живо.
Наблюдава се тенденция на ръст в аудиторията на предаването „История.BG“ с всеки следващ телевизионен сезон, като за сезон 2016-2017 тя е нараснала с 54.6 % спрямо предходнити три години и достига 241 501 зрители средно на предаване. Подобна тенденция на ръст има и сред аудиторията на възраст 18-34 години. За всички свои 155 излъчвания до момента, предаването е достигнало до 81 % от населението на страната на възраст над 4 години – 5 615 675 зрители са гледали поне едно от излъчените предавания. Профилът на аудиторията на предаването показва, че основният му зрител е високо образован, в икономически активна възраст и взимащ важните решения в своето домакинство. 40.4 % от зрителите на „История.BG“ са с висше образование; 60.7 % са на възраст между 15 и 64 години; 45.4 % са активно работещи и 62.6 % определят себе си като глава на домакинство.
За тези 5 години предаването е отличено с наградата на СБЖ за телевизия 2013-2014 г., „Златно перо“ – 2015 г. и специалната награда „Свети Влас“ 2017 г.
„История.BG” постига нивото на медиен феномен, способен да разпалва и обединява българското общество под знака на националното му достойнство.
Партньори на „История.BG“ в годините са: книжарници „Хеликон“, ИК „Изток-Запад“, ИК „Сиела“, ИК „Жанет“, ИК „Колибри“, ИК „Тангра ТанНакРа“, фирма „Салон“. Предаването се реализира с подкрепата на Българска банка за развитие.
Гледайте „История.BG“ всеки понеделник от 21:00 часа по БНТ1!
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News