Председателство на Съвета на Европейския съюз: цел и задачи

В първия ден на 2018 г. България влиза в ролята на председател на Съвета на Европейския съюз по силата на възприетия в съюза ротационен принцип. Председателството е отговорна мисия. То насочва и стимулира работата на Съвета по законодателството на Евросъюза.

17:20, 03.12.2017
Председателство на Съвета на Европейския съюз: цел и задачи

Главна функция на председателството е да осигурява приемственост в изпълнението на неговата програмата, систематичност на законодателните процеси и сътрудничество между държавите членки. Председателството е честен и неутрален посредник.

1. Да планира и ръководи заседанията на Съвета и на неговите подготвителни органи

Председателството ръководи заседания на различните състави на Съвета (с изключение на Съвета по външни работи) и на подготвителните органи на Съвета. Подготвителните органи на Съвета включват постоянни комитети, т.е. Комитета на постоянните представители (Корепер), и работни групи и комитети, които разглеждат специфични теми.

Председателството следи за правилното протичане на обсъжданията, за коректното прилагане на Процедурния правилник на Съвета и на методите на работа.

Председателството организира различни формални и неформални срещи в Брюксел, както и в държавата, която го изпълнява.

2. Да представя Съвета в отношенията му с другите институции на ЕС

Председателството представлява Съвета в отношенията с другите институции на ЕС, по-специално с Комисията и Европейския парламент. Негов дълг е да се стреми да постигне съгласие по законодателните досиета чрез тристранни срещи, неформални преговори и срещи на помирителния комитет.

Председателството работи в тясна координация с председателя на Европейския съвет и с върховния представител на Съюза по въпросите на външните работи и политиката на сигурност. То подпомага тяхната работа. Понякога председателството може да поеме някои задължения вместо върховния представител, като например да представлява Съвета по външни работи пред Европейския парламент или да ръководи Съвета по външни работи, когато се обсъждат въпроси от областта на общата търговска политика.

Всяка страна, поела ротационното председателство, изготвя собствена програма с конкретни приоритети, които смята да реализира в 6-месечния период. Програмата й е в духа на общия план на предстоящите за разглеждане в Съвета теми, който е бил набелязан с другите две страни от „тройката“ председатели.

От 1 юли до 31 декември 2017 г. председател на Съвет на ЕС е Естония.

На 28-29 септември 2017 г. в Талин се събраха държавни и правителствени глави на страните членки на ЕС, за да участват в заседанието на Съвета на ЕС, посветено на дигиталната политика на съюза - един от приоритетите на естонското председателство.

Приоритетите на естонското председателство доразвиват стратегическата програма на Европейския съвет и общите цели, формулирани от държавите членки и институциите на ЕС в декларацията от Рим по повод на 60-ата годишнина от Договорите от Рим. Естонското председателство насочва усилията си към това да бъдат запазени общите ценности - благоденствие, сигурност, мир и стабилност в Европа. Талин търси практически решения да съхрани единството на Европа.

Талин: Замъкът Тоомпеа (12-13 в.), където е седалището на естонския парламент и естонското правителство

Талин: Замъкът Тоомпеа (12-13 в.), където е седалището на естонския парламент и естонското правителство

Още няколко красиви пейзажа от Естония ни помагат да опознаем страната, която председателства ЕС докрая на 2017 г.


Естонското председателство работи предимно в четири основни области: отворена и иновативна европейска икономика, безопасна и сигурна Европа, цифрова Европа и свободно движение на данните, както и Европа – устойчива и приобщаваща.




Правителството на България провежда публични дебати, в които да се определят българските приоритети за предстоящото ни председателство на Съвета на Европейския съюз.



Източник за снимките: © European Union , 2017 / EC - Audiovisual Service

Източник на снимките във фотогалерията за Естония: © European Union , 2017 / Source: EC - Audiovisual Service / Photo: Raigo Pajula

Четете още:

Председателството на ЕС: Устройство на Съвета

Европейският съюз на 60

ЕС на 60. Римските договори 1957. Акценти

ЕС на 60. Еволюция на институциите

ЕС на 60. Договорът от Маастрихт

ЕС на 60. Еврото

ЕС на 60. Хронология на разширяването

ЕС на 60. Присъединяването на България и Румъния

ЕС на 60. Брексит

ЕС на 60. Поглед към бъдещето на Европа на 27-те

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад