Представят 50 малко известни туристически обекта у нас

13:19, 27.01.2015

Малко над 60% от българите са готови да почиват в страната, но им трябва повече информация къде и как да го сторят. Това показва социологическо проучване, поръчано от Министерството на туризма.

За да “даде тласък” на вътрешния туризъм, от началото на февруари министерството започва кампания, която ще популяризира 50-те малко познати туристически обекта у нас.  За Каменните гъби, десетките градове-крепости и невиждани природни причудливости в България – разказва Александър Марков.

Сред 50-те непознати обекта у нас са Каменните гъби до кърджалийското село Бели пласт. Според официалния туристически портал на България – “България травъл”, скалните образувания имат формата на гъби и достигат до 3 метра височина. Местна легенда разказва, че гъбите са всъщност убитите дъщери на местния въглищар Радуил, който живеел в крепостта Перперикон.

Сред избраните дестинации е и Земенският манастир “Св. Йоан Богослов”, който е основан по време на Първото българско царство. Съхранен е непокътнат в продължение на 10 века и има уникални стенописи. Светата обител се намира на 70 км. южно от София, до град Земен.

В града-крепост Червен край Русе могат да се видят запазени замък, крепостни стени, 13 църкви и много жилища. До града се стига само с автомобил или пеш, като в близост са Ивановските скални църкви.

Еменският каньон до Велико Търново следва течението на р. Негованка. Десетки водопади и вирове предлагат чудни гледки на туристите. В района е и Еменската пещера, която е една от най-дългите в България и единствената у нас с асансьорна шахта. Заявката на туристическото министерство е, след като бъде създаден Фонда за туристическа инфраструктура догодина, да бъде подобрена средата и достъпността до 50-те избрани обекта.

Николина Ангелкова, министър на туризма: Аз лично още от старта на кампанията също ще стартираме посещения на тези 50 малко познати обекта и на място да мога да се убедя с това, което е включено в програмата и какво им е състоянието към момента. Включително и там, където е необходимо подобряване на средата и като цяло по-голяма социализация, това да може да се случи.

Йордан Петков, творечски директор на проекта: Има ужасно много места, които са красиви, които заслужават нашето внимание, които са интересни, които носят някаква информация. Но ние сме свикнали да ги игнорираме. Може да се опитаме да видим това, което се крие, пред очите ни.

И още малко познати места – в най-новия природен парк у нас “Беласица” – на границата с Гърция и Македония, можем да видим 1200 растителни вида и 120 вида птици. В близост до парка е мемориалният комплекс “Самуилова крепост”.

И не на последно място е Капиновският манастир до Велико Търново. Построен е през 1272 г. и към момента е действащ мъжки манастир. Кампанията на туристическото министерство ще продължи 10 месеца, за да разкрие скритите пред очите ни красоти на България.

По темата работи Александър Марков

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад