Продукция на БНТ в селекцията на престижен филмов фестивал

Документалната лента „Аз, ти и приятели“ е включена в състезателната програма на XVII Международен фестивал на червенокръстките и здравни филми.

13:35, 27.09.2017
Продукция на БНТ в селекцията на престижен филмов фестивал

Документалният филм на БНТ „Аз, ти и приятели“ е селектиран в състезателната програма на тазгодишното издание на Международния фестивал на червенокръстките и здравни филми. Автор на филма е Цветелина Атанасова, а лентата е представена за първи път в края на юни в рубриката „В кадър“ по БНТ1. Филмът ще премери сили с още 17 заглавия в категорията „Филми на Червения кръст и Червения полумесец“, сред които е селектиранa само още една българска продукция. Престижният фестивал ще се проведе от 12 до 15 октомври във Варна. В богатата съпътстваща програма на международния форум ще бъдат представени още три продукции на обществената телевизия.

Документалният филм „Аз, ти и приятели“ ще бъде прожектиран два пъти в рамките на международния филмов форум: на 13 октомври (петък) в Санитарно-оздравителен комплекс „Камчия“ от 16:00 часа и на 19 октомври (четвъртък) от 17:00 часа в Пленарната зала на Община Варна. Продукцията на БНТ е допусната от селекционна комисия с председател проф. д-р Темелко Темелков между рекордните 1890 филма от 107 държави, които тази година кандидатстваха за фестивала. Международното жури, което ще оценява заглавията, е в състав: председател – режисьорът Бепе Чино (Италия) и членове – Арман Пеккая (Турция), Карла Ронга (Италия), доц. Емануела Мутафова (България) и Павел Васев (България). Основна тема на XVII-тия Международен фестивал на червенокръстките и здравни филми е: „Агресия –Хуманност – Кино“.

Над 140 документални, късометражни и игрални филми от 47 държави ще бъдат представени по време на съпътстващата програма на фестивала. Специален акцент в програмата е „Ретро ателие“, в рамките на което на 15 октомври (неделя) в Санитарно-оздравителен комплекс „Камчия“ от 16:00 часа ще бъде показана още една продукция на БНТ от рубриката „В кадър“ – филмът „Елеонора – забравената царица“ с автор Елиана Димитрова. В разделът „Панорама документални филми“ от съпътстващата програма ще бъдат показани и две продукции на БНТ2 от поредицата „Съвременници“ – „Двамата Габровски“ на Екатерина Генова и „Прохождането“ по сценарий на Зоя Черешарова. Те ще бъдат прожектирани на 18 октомври (сряда) от 17:00 часа в Пленарната зала на Община Варна.

Международният фестивал на червенокръстките и здравни филми е най-авторитетният форум в областта, който се организира от 1965 г. от Българския червен кръст, под егидата на Федерацията на Червения кръст и Червения полумесец, Световната здравна организация и ЮНЕСКО. Фестивалът получава категория „А“, с каквато са фестивалите в Кан, Венеция, Сан Себастиян, и др. Освен значимо филмово събитие, Варненския фестивал на червенокръстките и здравни филми е и средище за обмяна на опит между световни и родни учени медици, здравни институции и дейци, кинозвезди, режисьори, кинокритици, журналисти, филмови продуценти и чуждестранни телевизии.

„Аз, ти и приятели“ (2017) е филм, посветен на планинските спасителни служби и по-конкретно на специалната група водачи на кучета. Той представя една от приоритетните дейности на Българския червен кръст – спасяването на хора при инциденти в планината. Филмът запознава зрителите с работата на планинските спасители – водачи на кучета и съжителството им с поверените им четириноги партньори. 30-минутният филмов разказ показва моменти от екипната работа на няколко оперативни двойки от „Планинска спасителна служба“ към БЧК, разкривайки любопитни подробности за специалните обучения на водачите и спасителните кучета по изграждането на връзка помежду им в мисията да помагат на нуждаещите се. Филмът отговаря още на въпроса какво мотивира доброволците планински спасители и инструктори да се отдадат на отговорната работа да спасяват човешки животи.

Автор на „Аз, ти и приятели“ е Цветелина Атанасова, режисьор - Борислава Димова, оператори - Анна Андреева и Атанас Атанасов, монтажът е дело на Диана Григорова, а продуцент Петя Тетевенска.

Документалният разказ „Елеонора – забравената царица“ (2012) на журналистката Елиана Димитрова и режисьора Олег Ковачев разкрива подробности от живота и делата на първата българска царица от Третото българско царство – Елеонора – съпруга на цар Фердинанд. Тя е основателка и покровителка „Самарянка“, което подготвя доброволки за медицинска помощ по време на войни и бедствия. За участието си в Балканските войни царица Елеонора Българска получава военен „Кръст за храброст“ и е първата жена с това отличие. Умира на 57-годишна възраст като завещава всичките си средства за благотворителност. Погребана е край Боянската църква, която спасява от разрушение с лични средства, по нейно желание като войник без никакви знаци на властта.

На 12 септември 2017 се навършиха 100 години от смъртта на царица Елеонора Българска. Освен по време на Международния фестивал на червенокръстките и здравни филми, на 27 септември (сряда) от 22:30 часа, филмът отново ще бъде излъчен в рубриката „В кадър“ по БНТ1. Оператор на документалната лента е Анна Андреева, а монтажът е дело на Цветослав Юруков. Заради културната си стойност копие от филма ще влезе в архива на историческия фонд на международния Музей на Червения кръст и Червения полумесец в Женева.

„Двамата Габровски“ (2016) е филмов портрет на двама от най-известните български лекари - професорите Стефан Габровски и Николай Габровски. Признати за авторитети в една от най-трудните области на медицината – неврохирургията, те са сред личностите, определящи водещото място на страната ни в тази сфера на медицината. Авторите – сценаристът Екатерина Генова, режисьорът Росен Елезов и операторът – проф. Цветан Недков водят зрителя по пътя на срещите и разминаванията между двамата лекари - баща и син - в професията и в живота. По някои теми те спорят, по други се допълват, но общото помежду им е отдадеността към лекарската професия. Камерата надниква в операционните на неврохирургията в Института „Пирогов“ в един обикновен работен ден и показва видяното без ретуш. Във филма участва и световно известният неврохирург - белгиецът проф. Брочи, който оценява нивото на българските си колеги и говори за световните перспективи за лечението на болести като Паркинсон и Алцхаймер.

За постиженията на друг лекар разказва документалната лента „Прохождането“ (2016). Главен герой на Зоя Черешарова е ортопедът Мирослав Живков от Варненската болница „Света Анна“, който осъществява своята мечта - да помага на хората да стъпят отново на краката си. Особено ценна е помощта му за новородени и малки деца с криво стъпало. Преди повече от 20 години д-р Живков открива метода на д-р Игнасио Понсети. Свързва се с именития лекар от Америка и тръгва по неговия път. Днес вече е излекувал повече от 450 деца и има собствен принос в Понсети-метода за лечение на най-тежките изкривявания или т. нар. "атипични стъпала". Филмът представя д-р Живков сред неговите пациенти и в разкази на много щастливи родители на излекувани деца, дори и зад Океана, където той е по-известен, отколкото в България. „Прохожденето“ е филм-алегория за израстването на самия лекар, за изучаването на нови методи и прилагането на световни технологии както в лечението на кривото стъпало, така и в удължаването на крайници и други детски малформации. Режисьор е Мариета Бобева, а оператор Неделчо Чавдаров.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад