Росен Плевнелиев: Президентската институция бе център на стабилност и гарант за приемственост

11:00, 18.01.2017

Един безспорно много труден, но достоен и успешен мандат приключи. Това бяха думите, с които президентът Росен Плевнелиев започна заключителната си пресконференция, на която отчете свършеното от президентската институция за последните пет години.

Държавният глава подчерта, че неговият мандат е бил съпътстван от рекорден брой международни кризи - мигранти, терористични атаки, "паралелно протичащи кризи в региона и света". Във вътрешнополитически план политическото противопоставяне е довело до парламентарни кризи, ниско доверие в институциите и граждански протести. "В мандата работих с пет правителства и три парламента", подчерта Росен Плевнелиев и посочи 2012-2013 година като особено критични.

ПлевнелиевСпоред него двете, назначени от него служебни правителства, са внесли в държавата спокойствие в обществото и са превели успешно държавата през кризите. "Президентската институция бе център на стабилност и гарант за приемственост", заяви президентът и уточни, че това не е институция на "силната ръка, а на баланса". За него смисълът в политиката е да овластиш гражданите и за това е стартирал инициативата "Диалог с гражданите", създадени са Изборен борд и обществени съвети във всяко министерство. "Въведох пряката демокрация в страната. Горд съм да бъда първият български държавен глава, инициирал референдум. В рамките на мандата се проведоха първите три национални допитвания", припомни Плевнелиев.

Той подчерта, че "вече пето правителство изпълнява националната програма за развитие "България 2020". "Аз осигурих тази приемственост", заяви президентът и допълни, че е задал "стратегически национални приоритети като иновациите, електронното правителство, електронното гласуване, модернизацията и свързаността, дуалната система на образование, енергийната ефективност, либерализация и деверсификация".

Отчет„В моя мандат се създадоха над 70 хил. нови добре платени работни места“, каза Плевнелиев. Президентът подчерта, че е водил икономическа дипломация, в следствие на която двустранната ни търговия с Китай и Турция се е удвоила, а стокооборотът с Румъния е многократно по-голям. „Посетих неведнъж Германия. Постигнахме рекорден стокообмен от над 6,3 млрд. евро. Днес Германия е нашият най-голям пазар. Бяха договорени и построени десетки нови немски фабрики“, каза Росен Плевнелиев.

Той се гордее, че е първият български президент, осигурил доставка на газ от алтернативен доставчик, от което нашите компании и икономика печелят.

„През 2013 г. стотици хиляди българи протестираха срещу енергийните монополи. В края на мандата електроенергийният пазар е изцяло либерализиран, а гражданите и фирмите са свободни да избират своя доставчик на ток. За първи път разработваме собствени източници на природен газ в шелфа на Черно море“, подчерта държавният глава.

Той благодари на всички, които допринасят за мащабната програма за модернизация, провела се през мандата. „Строят се магистрали, пречиствателни станции, метро, хиляди други проекти“, допълни Плевнелиев.

Той подчерта, че икономиката на България е в подем и имаме втория най-добър ръст за държава-членка на Европейския съюз – 3,6%, а безработицата е на рекордно ниско ниво от 7,1% според Евростад. „Държавният фискален резерв е рекордно висок, както и ръстът на експорта“, каза държавният глава.

„Назначеното от мен служебно правителство на Марин Райков въведе правила за прозрачност в управлението на държавните пари изцяло в интерес на българския народ, а не на олигарсите“, подчерта той.

ПрезидентПлевнелиев припомни, че е била направена и важна крачка в процеса на реформиране на съдебната система, включително с промяна на Конституцията и Закона за съдебната власт.

„Днес голямата тема в обществото е за справедливостта на страната. Всички сме длъжници на народа и носим отговорност за ниското доверие на гражданите в институциите. В международен аспект водих последователна политика за активно членство на България в ЕС и НАТО“, каза още Росен Плевнелиев. Като убеден европеец още в началото казах ясно – ЕС за мен не е външна политика, а моето семейство. Така и действах през целия мандат.

Правя голяма разлика между руския президент и руския народ. Не одобрявам водената от руския президент политика, поясни президентът. „Не пестях критиките си към него за водената политика за преразпределение на сфери на влияние. Това е много опасна политика“, заяви Плевнелиев.

„Не бяхме троянски кон. Бях категоричен, че България е господар на собствената си съдба. Бях изправен пред многобройни предизвикателства. Водих балансирана и принципна външна политика. Категорично осъждах потъпкването на принципите на международното право и върховенството на закона“, добави Плевнелиев.

Допринесох за утвърждаването на България като надежден съюзник и партньор, гарант на мира и сигурността в евроатлантическото пространство и европейските ценности. В моя мандат България бе добър съсед в региона, доверен партньор в ЕС, силен съюзник в НАТО.

"Ние с президента влязохме заедно на 22 януари 2011 година като екип и излизаме като екип на 22 януари тази година", заяви вицепрезидентът Маргарита Попова в началото на изявлението си по повод приключващия мандат.

ПоповаТя сподели, че лайтмотивът на работата им през последните пет години е бил "с очи за България". "Всички колеги знаеха, че нашите теми са разположени в руслото между закона и словото. Всички работиха просветено и вдъхновено", подчерта вицепрезидентът.

Попова посочи, че разделението в обществото ги е съпровождало в почти целия мандат. Това е проблем, който мъчи снагата на държавата ни и обществото ни, мъчи народа ни вече години наред". Това означава поредица от тежки и трудно решими социални конфликти, тежки противопоставяния, за които не се търси съгласието, единението и компромиса, а безсмисленото противоборство, коментира тя. "Не може да се стигне далеч, не може да се решават национални задачи, ако не преодолеем проблемите с омразата и с агресията, които са реална последица от разделението в обществото", категорична бе Маргарита Попова. Според нея е много важно да разберем "колко ни струва това, кои са вдъхновителите, това нашенска работа ли е - вътрешна, или не съвсем".

Вицепрезидентът обърна внимание и на "умиращото чувство за справедливост у хората", като друга сериозна последица от разделението в обществото. Справедливостта означава всеки да носи личната си отговорност. Когато обаче сме разделени, личната отговорност се размива и се "предоставя някак си удобно на общото" и така справедливостта умира, обясни Попова.

"Единението е задача на тази (президентската - б.р.) институция. Не го очаквайте от нито една друга в държавата, нито от партийните централи", посъветва тя.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад