"Търси доброто" през 2016 година

21:45, 06.01.2017

Млада жена намери забравени пари на банкомат и търси собственика им в социалната мрежа.

Пенсионер продаде кравата си, за да направи паметна плоча за загинали войници.

Таксиметров шофьор от Русе помогна на полицията да залови телефонни измамници, обрали възрастна жена.

Анонимен благодетел от Варна дари 50 портрета на български възрожденци на едно от най-големите училища в града.

Шивашка фабрика в Русе плати лечението в чужбина на 2-годишно момче с детска церебрална парализа.

Това са само част от героите, които ви показахме в рубриката „Търси доброто“ през 2016 година. 70-те истории за жестове около нас, които превърнахме в новини.

Десетки хора помагат на семейство Маринови. Най-сериозната вълна от съпричасност предизвика историята на 9-членното семейство от столичния квартал „Редута“. Марин и Галя отглеждат 7-те си деца с около 500 лева на месец в приземно помощение. Само за няколко дни стотици българи от цялата страна помогнаха на семейството да стъпи на краката си. Едни дадоха пари, други изпратиха хранителни продукти, трети - дрехи и играчки за децата.

„Извън играчките си даваме сметка какво означава да отлеждаш седем деца и то, пак казвам, пълноценно отглеждане. Личи си, че това са обичани деца, обгрижвани деца. Деца, на които им е обръщано внимание“, каза Галя Мръчкова – мениджър на верига магазини за играчки.

„Даже не можем да се храним заради вълнението, просто много сме благодарни“, каза Марин Маринов.

Шивашка фабрика в Русе плати лечението на 2-годишно дете с детска церебрална парализа. 2-годишно момиче с детска церебрална парализа от Русе получи шанс за лечение в чужбина благодарение на шивашка фирма. След като от Фонда за лечение на деца отказват да отпуснат средства за операцията на детето, помощта изненадващо идва от работодателя на семейството.

„Фибротомия – това е една операция, която отпуска цялостно тялото на пациента – от челото до петите. Класическият метод за повлияване на ортопедичните последствия от детска церебрална парализа, е всеки месец – упойка и една-единствена точка се отпуска“, каза Виктория Рахнева.

Мултимедийно образование. Жителите на столичния район „Искър“ помогнаха на едно момче да получи достъп до учебните занятия в училището си чрез специално изградена мултимедийна система. 16-годишният Кристиян е в инвалидна количка, но вече участва в учебния процес чрез така наречената „адаптирана класна стая“.

„Един ден имаха обучение за евакуиране от сградата и аз казвам: “Какво ще е първото, което ще направите, ако чуете сирени?”, и аз бях изключително изненадана, че една голяма част от тях казаха: “Ами ще се погрижим за Кристиян”, каза Росислава Димова-класен ръководител на Кристиян.

Вики от Пловдив скоро ще има колело. В рубриката „Търси доброто“ ви разказахме и историята на 11-годишната Вики от Пловдив. Специално изработеното за нея колело беше откраднато. Само няколко дни по-късно Вики вече имаше ново, благодарение на бизнесмен. Той поръча нов специализиран велосипед и върна усмивката на Вики.

„Ще мога да си играя с приятелите! Най-накрая“, каза Вики.

Младежи от Русе получиха дрехи за бала. Неочакван подарък през 2016 получиха и социално слаби абитуриенти от района на Русе. Шивашки фабрики от града им подариха костюми и рокли за бала.

„Бяха щастливи, с усмивки, просто променени. Всички деца при нас са от социално слаби семейства“, каза Христина Петкова – директор на Средношколско общежитие – Русе.

Дарители зарадваха децата от клуб „Млад планинар“ в Петрич. Най-малките планинари от Петрич се радват на нова зимна екипировка. Победителите в конкурса за туристическо лого на Петрич – Светослав Иванов и Златко Каракашев дариха своята награда на децата от клуба „Млад планинар“.

„Мога да им кажа едно голямо благодаря“, каза Иван Траянов – ръководител на клуб „Млад планинар“.

Освен подадената ръка на човек в нужда, в рубриката „Търси доброто“ през 2016-та ви показахме и онези послания, които ни карат да помним и да пазим културата, историята, наследството.

Жители на видинско село възстановиха храма, който се е рушал 30 години.

Показахме ви как жители на видинското село Ружинци възстановиха сами храма „Света Петка“.Той се е рушал повече от 30 години.

Къщата на Яворовата любима Мина в град Елена е спасена и реставрирана.

Германец пък реставрира родната къща на Яворовата любима Мина в град Елена.

15-годишен ученик дарител №1 на библиотеките в Пазарджик. 15-годишният Кирил е най-големият дарител на библиотеките в Пазарджик. Момчето, което живее в социален дом за деца без родителска грижа е успяло да осигури над 2 хиляди тома за читалните в района.

„Всеки има нужда от книги. Реших в библиотеката, защото там ще стои с години, хората ще я четат, ще я връщат и няма смисъл просто да стои вкъщи и да събира прах. Нека, който има книги, всеки има книги, да ги дарява. Библиотеката е най-доброто място“, каза кирил Балдев.

Разказахме ви и парадоксалната история на възрастен мъж от благоевградското село Церово, който беше глобен за това че е отсякъл изсъхнал дъб от собствената си нива.

„Аз си продадох магарето, платих първата глоба, за втората - направих жалба и отидох да се жалвам“, каза Асен Канджев.

Историята на 70-годишния Асен Канджиев трогна българин, който от години живее в Германия. Той решил да помогне и се свързал с кмета.

„Той ми каза „Ще му помогна на този човек, да му платя глобите“. Благодаря на този човек, че е толкова добър и просто е решил да помогне на един възрастен човек“, каза Лефтер Едипов – кмет на Осеново.

Таксиметров шофьор помогна на възрастен човек в Асеновград. Диспечерка от таксиметрова компания в Асеновград трогна стотици потребители в социалните мрежи. Васка Георгиева изпраща таксиметров шофьор да помогне на обездвижен самотен възрастен човек да се нахрани.

Таксиметров шофьор от Русе помогна да бъдат заловени телефонни измамници. Друг таксиметров шофьор от Русе пък помогна на полицията да залови телефонни измамници, обрали възрастна жена.

„Много съм благодарна на шофьора, защото ако не беше той, всичко беше заминало. Беше човечен“, каза Тереза Бейкова.

За празника да даряваш. В разгара на лятото младо семейство от Варна превърна първия рожден ден на своите двама синове в благотворителна акция. Елена и Павел Раличкови събраха повече от 1000 лева и ги дариха за ремонт на детската площадка в градския зоопарк.

„Решихме, че вместо подаръци за децата, гостите биха могли да оставят паричките, които биха отделили за тях и да ги дарим за възстановяване на детската площадка. И нашите деца ще играят там, и вашите, и на всички“, каза Елена Раличкова.

Дарение за изоставени животни. Подобно на семейство Раличкови Мария и Жельо Петрови от Пловдив посветиха пъвия рожден ден на своята дъщеря в помощ на бездомните животни. Те дариха събраните средства от празненството на организация в града, която осигурява дом и лечение на изоставени животни.

Помощ по висша математика в метрото. В рубриката „Търси доброто“ ви разказахме и за една случайна среща в софисйкото метро между момче, което има трудности в решаването на задачите и момиче-математик. Само след няколко спирки момчето получило листче с решението на сложната задача.

„Вярвам, че когато правиш добро, то ти се връща по някакъв начин като в една поговорка – като се усмихнеш на огледалото, то ти се усмихва обратно“, каза Аксения Пенкова.

Направи добро на пътя. В началото на тази година започнахме и поредицата „Направи добро на пътя“, за да ви покажем историите на тези, които са помогнали на непознат на улицата или са получили наочаквано помощ.

Първа награда за „Търси доброто“ в конкурса „PR приз“. Каузата на Новините на БНТ2 да търсим доброто и да показваме положителните примери навсякъде около нас получи първа награда в категорията „PR проект на медия“ от конкурса „PR приз“.

„За мен наградата за рубриката "Търси доброто" на Новините на БНТ2 е знакова. Очевидно има надежда добрите новини да се превърнат в новини, а не както до сега се смяташе, че добрата новина не е новина“, каза Екатерина Генова – директор на Дирекция "БНТ Свят и региони".

„Търси доброто“ намери добрите новини.

Дарение за изоставени животни.

„Има много добри хора и трябва да ви кажа, че добрите хора може и да са повече от другите, но просто остават в сянка“, каза Албена Биандова – Анимал Хоуп.

Ние ще продължим да разказваме вашите малки истории за големите постъпки, защото вярваме че доброто е заразно. Важно е да го забелязваме.

Пловдивско читалище получи дарение две пиана.

„Хора, благодаря ви от сърце и е хубаво, че има хора, които не са забравили, че човек не живее само с хляба и ни подадоха ръка“, каза Татяна Николова – читалище „Съвременник-1986“.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад