"Свободни на този или на онзи свят" привлече вниманието на филмови експерти и студенти

Във филма на журналиста от БНТ Йордан Димитров за срещата на Георги С. Раковски и Васил Левски, участват проф. Пламен Митев, проф. д-р Пламен Павлов и студенти от НАТФИЗ

12:55, 17.02.2022
Свободни на този или на онзи свят привлече вниманието на филмови експерти и студенти

В сряда (16 февруари) БНТ и НАТФИЗ организираха прожекция и дискусия на последния филм на журналиста Йордан Димитров – „Свободни на този или на онзи свят“. В дискусията се включиха филмовият критик проф. Божидар Манов, проф. Пламен Митев, режисьорът Виктор Божинов и възпитаници на Филмовия факултет на Академията. Прожекцията и срещата между постановъчния екип и студентите е поредното събитие, резултат на сътрудничеството между Българската национална телевизия и НАТФИЗ, посветено на пълноценното образование и реализацията на съвременните български творци. Обществената телевизия ще излъчи филма „Свободни на този или на онзи свят“ в събота (19 февруари), от 19:00 ч. по БНТ 1.

 

"БНТ е най-големият продуцент на телевизионно кино в България, а Златният фонд съхранява в архивните си кадри знаменити филми и телевизионен театър с обществен принос. Наш приоритет като обществена телевизия е развиването на филмопроизводството и възможността за изява на талантливите български творци. Радвам се, че този процес продължава с филма „Свободни на този или на онзи свят“, в който срещаме подкрепата на ръководството и студентите на НАТФИЗ", сподели Маргарита Александрова, програмен директор на БНТ.

 "Днешната прожекция е естествено продължение на съвместното партньорство между БНТ като институция, която се опитва да възпита добрите нрави и да популяризира българската култура и НАТФИЗ, която обучава младите таланти на България. Партньорство, което продължава и във формата на „ТВ Академия“, която предоставя възможност на студентите и бъдещи творци да получат допълнителна професионална практика. Именно този филм, с участието на наши студенти, е лицето на това партньорство", каза доц. д-р Елена Тренчева, декан на Факултет „Екранни изкуства“

 

"В тази структура на филма, с персонажи и актьори, се подобрява комуникацията със зрителя. Филмите на факта, реализирани на големите продуценти, постоянно работят с актьори, правят пищни постановки. Всичко това се прави почти като игрално кино, но нашият случай не е такъв и не трябва да е такъв. Подходът на екипа на БНТ е правилен и аз го одобрявам. Това е полезна стъпка и има смисъл с тази структура да достигне до масовия зрител, което е много важно", заяви проф. Божидар Манов

"Като дългогодишен университетски преподавател знам, колко е трудно да предадеш историческа информация на младите. Този филм е една провокация като тълкование на личната история на Раковски и на Левски, но и провокация към нашето време. Филмът поставя въпроси, които ни вълнуват и днес, а това е смисълът на историческото познание. За мен, по-важно от този филм е да извлечем поука, защо не успяхме да постигнем мечтата на Левски за една свободна, силна и целокупна република в нашата татковина", каза проф. Пламен Митев.

 "Възхищавам се на Йордан за смелостта да покаже Левски и Раковски в образ, защото аз не посмях във „Възвишение“. Те са символи на една мечта, на един идеал. Това, което прави БНТ като поддържа тези важни теми е изключително ценно. Историята има смисъл да се снима", сподели Виктор Божинов.

 Йордан Димитров е водещ и автор на предаването „България от край до край“ по БНТ. Той е автор на редица филми, проследяващи чрез исторически факти и представящи чрез възстановски исторически събития за знаменитите българи. Йордан Димитров е сценарист и режисьор на филма „Свободни на този или на онзи свят“, продуцент Надя Обретенова, а оператор е Михаил Врабчев.

В лентата участват проф. Пламен Митев, проф. д-р Пламен Павлов, както и студенти от НАТФИЗ. Ролята на Васил Левски е поверена на Марио Василев, а другите два образа се изпълняват от настоящи възпитаници на Сценичния факултет на НАТФИЗ Теодор Каракачанов (Георги Раковски) и Николай Марков (легионерът). Заснети са автентични вещи на Раковски, част от колекцията на Националния военноисторически музей в София, както и оригиналното тефтерче на възрожденеца, съхранявано в трезора на БНБ.

 „Свободни на този или на онзи свят“ е посветен на първата среща между Васил Левски и Георги С. Раковски в Белград през 1862 година. Повествованието във филма се провежда от историците проф. д-р Пламен Митев и проф. д-р Пламен Павлов. Заснети са автентични вещи на Раковски, част от колекцията на Националния военноисторически музей в София, както и оригиналното тефтерче на възрожденеца, съхранявано в трезора на БНБ. През 1862 година Първа българска легия, създадена от Георги С. Раковски в Белград, привлякла много будни млади наши сънародници, които в следващите години щели да изиграят решаваща роля за освобождението на България. Сред тях бил и Васил Левски. Той и всички, записали се в легията, преминали през тежки изпитания, свързани с военното им обучение и битката с турския гарнизон в Белград. Дяконът се отличил с изключителна храброст по време на сражението. Смелостта му, а вероятно и спортните му постижения по време на подготовката на легията довели до заслуженото име - Левски, носещо силата на титла. Предполага се, че е бил наречен така от самия Раковски. Филмът връща зрителя в онези дни и пресъздава среща между Апостола и неговия вдъхновител Раковски. Разговорът между двамата е пресъздаден драматургично. Част от думите на Раковски са написани лично от него в забележителните му публицистични текстове. Те са вплетени в диалога за автентичност, а и за да се усети истинският дух на великия български възрожденец. 

 

Гледайте „Свободни на този или на онзи свят“ на 19 февруари, събота от 19:00 ч. по БНТ 1!

 

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад