Филм на БНТ разказва 55-годишната история на „По света и у нас” през погледа на журналистите

В събота /25-ти юли/ БНТ1 ще излъчи филм, посветен на 55-годишната история на „По света и у нас”. Документалната лента ще върне зрителите към времената на обществени промени и важни събития. Историята е с начало 20:45 часа и ще бъде разказана от първо...

12:33, 23.07.2015
Филм на БНТ разказва 55-годишната история на „По света и у нас” през погледа на журналистите

В събота /25-ти юли/ БНТ1 ще излъчи филм, посветен на 55-годишната история на „По света и у нас”. Документалната лента ще върне зрителите към времената на обществени промени и важни събития. Историята е с начало 20:45 часа и ще бъде разказана от първо лице. Пред камерата на обществената медия застават 30 емблематични водещи и репортери, оставили своя отпечатък върху облика на „По света и у нас”. Спомените ще ги върнат назад към първите им професионални стъпки в БНТ, към предизвикателствата на журналистическата работа и приносът им в развитието на новинарството.

Техният ретроспективен разказ е своеобразен отговор и на въпроса защо „По света и у нас” е предаването, което винаги се е ползвало с най-голямо обществено доверие.

Във филма зрителите ще видят Димитър Игнатиев – един от първите говорители, който и до днес продължава да работи в националната телевизия. Асен Агов ще разкаже какви промени настъпват в информационните емисии в бурните години на прехода. Той започва в БНТ като международник, а по-късно става и водещ на новините заедно с Нери Терзиева. Международният кореспондент Явор Цаков ще си спомни отразяването на големи световни събития като атентата срещу папата, първите горещи събития в Афганистан през 80-те години и прочутата среща между Джордж Буш и Михаил Горбачов в Малта.

Журналистът Александър Късметски е човекът, който съобщава от малкия екран, че Тодор Живков е паднал от власт. Той признава, че и до днес се ядосва, защото е останал в историята с този факт, въпреки че неговата професионална биография е свързана с интервюта със световни лидери и хора на изкуството. Пак той е отразявал аварията в Чернобил и полета на българския космонавт Георги Иванов.

За първия си репортаж ще разкаже Уляна Пръмова, която постъпва като международник на „Сан Стефано” 29, а години след това става генерален директор на БНТ.

Пред камерата застава и Нина Спасова. Тя е първият български журналист, който предава новината за арестуването на медицинските ни сестри в Либия и дълго време отразява процеса там. Този разказ довършва Добрина Чешмеджиева, която е водещ на извънредното студио при освобождаването на нашите медици.

Събитията от 10 януари 1997 ще оживеят отново в спомените на дежурния екип на „По света и у нас” на този ден. Главен редактор тогава е Уляна Пръмова, водещ на информационната емисия – Димитър Цонев, а репортер - Севда Шишманова. Сегашният програмен директор на БНТ1 разказва и за репортажа, след който вътрешният министър Любомир Начев подава оставка.

Генералният директор на БНТ Вяра Анкова е другото знаково лице във филма. Тя става директор на новините през 2004 г. и решително променя облика на информационните емисии, които стават по-модерни и динамични, с осезаемо журналистическо присъствие. Тя е човекът, който променя часовите пояси на емисиите и въвежда интернет новините.

Радина Червенова ще ни върне към две ключови събития от нашия живот – радостта от падането на визите за българите и драматизма на датата 11 септември 2001 г.

Водещият на „Панорама” Бойко Василев ще си припомни началото, когато е бил едновременно репортер за студентското предаване „Ку-ку” и за „По света и у нас”. Бойко ръководи екипите, които отразяват изборите в България от 2000-та година, в която БНТ влезе в конкуренция. Той ще разкаже защо по време на избори журналистите управляват държавата и какво означава изборната нощ за екипите на националната телевизия.

Не е пропуснато развитието и на спортните новини в ефира на БНТ. Методи Манченко говори за създаването на спортната редакция, уточнявайки, че дори и преди половин век националната телевизия е имала пратеници на Олимпийските игри. А Камен Алипиев ще върне зрителите към олимпийските игри в Пекин, когато БНТ изгражда първото си самостоятелно студио. Благодарение на него обществената телевизия излъчва картина, различна от международния обмен, и акцентира върху българското участие.

Във филма участват още много емблематични журналисти на „По света и у нас”, чиито почерк аудиторията безпогрешно разпознава - Даниела Кънева, Даниел Чипев, Петя Тетевенска, Мария Чернева, Надя Обретенова, Светлозара Казасян, Ирина Цонева, Милена Цветанска, Йоана Левиева-Сойър, Мариета Фидосиева, Иво Никодимов, Галя Крайчовска, Елиана Димитрова.

Документалната лента е озаглавена „55 години „По света и у нас” - новинарски истории” и нейни автори са Петя Тетевенска и Надя Обретенова. Режисьор е Николай Василев, оператор - Недялко Данов и монтажист - Александър Димитров.

Гледайте в събота /25-ти юли/ от 20:45 часа историята на „По света и у нас“ през погледа на журналистите!

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад