Служебният премиер в ексклузивно интервю за БНТ и БНР

21:00, 29.10.2014

Дни преди края на мандата на служебното правителство, премиерът проф. Георги Близнашки направи своята равносметка в ефира на двете обществени медии – БНТ и БНР. Ексклузивното интервю беше излъчено на живо по двете обществени медии.

Добър вечер. Правителство номер 90 със своите 90 дни управление на България и заявка за 90% изпълнени ангажименти. Дойде време обаче за равносметката и за отговори на въпросите, които остават след това управление. В следващите 30 минути ще видите ексклузивното интервю на премиера Георги Близнашки пред Българската национална телевизия.

Добър вечер и от ефирното студио на Радио София. В студио 3 на Българското национално радио сме. Държавата в служебния мандат. 90 от 90 - как ще реши задачата кабинетът "Близнашки". Отговора търсим двете обществени медии в предполагаемия край на това правителство, което дойде със силна заявка за граждански гаранции.

БНТ: Добър вечер, господин премиер.

Георги Близнашки: Добър вечер и от мен.

БНТ: Готов ли сте да сложите точка на 90-я ден от това управление или имате сценарий и за многоточие, ако потиците така решат?

Георги Близнашки: Мисля, че е време за точка. Разбира се, вариантът с многоточието не трябва да се зачерква изцяло, защото политическата конюнктура след последните избори е твърде сложна, твърде фрагментаризиран е съставът на Народното събрание и това създава затруднение за образуване на правителство, но аз съм категоричен, че страната се нуждае от силно политическо правителство и мен лично много ми се иска това да стане. Примерно за 10 ноември.

БНТ: Ще имаме ли такова обаче в следващата седмица - в 90-я ден на служебния кабинет?

Георги Близнашки: Най-добре. Доколкото знам, в края на тази седмица започват консултациите с политическите сили, представени в Народното събрание от страна на президента на Републиката. И след като се направи един преглед на състоянието на народното представителство, очаквам някъде в средата на следващата седмица  да се възложи проучвателният мандат и да се надяваме, че той ще бъде реализиран пълноценно. Лично моето мнение е, че или ще имаме успешен първи мандат, или няма да имаме правителство въобще. Така че пак подчертавам - моето лично желание и внушение към основните политически сили е да постигнат съгласие, да намерят допирните точки на компромиса и някъде към 10 ноември да имаме съставено правителство.

БНР: Готов сте за точка. Анонсирахте и първия приоритет според Вас от дневния ред на новия парламент - актуализацията на бюджета. Правителството внесе проекта. Актуализацията е тест за Вас. Всъщност справедлива ли е тази актуализация, както е разчетена?

Георги Близнашки: Мисля, че е абсолютно справедлива. Аз много съжалявам, че актуализацията на бюджета не беше направена в края на мандата на предходното Народно събрание, защото това създаде огромни затруднения в работата на служебното правителство. Ние много често буквално изстисквахме бюджета, за да намерим средства за извънредните ситуации - пороите и наводненията, респективно справянето с последиците от тях. От тази гледна точка актуализацията е крайно необходима. Само да спомена примерно, че към момента на нашето встъпване в длъжност в началото на август над 80% от средствата в държавния бюджет, предвидени за публичната администрация, вече бяха изразходвани. Как се добавят и съкращенията, които бяха направени в последния момент - поредните 5%, с които се осигуриха тези 200 000 млн. помощ за Здравната каса. Държавната администрация буквално се задъхва и тази актуализация е крайно необходима. В това се убедиха и партньорите от тристранната... комисията за тристранно сътрудничество. Нека и политическите сили да подходят отговорно.

БНТ: Знаете ли обаче, че не оставихте впечатление за изстискване на бюджета, а нещо повече - оставихте впечатление, че в държавата няма криза, може би заради целта, която си поставихте - да внесете спокойствие в държавата? Можете ли да кажете обаче под колко милиона се подписахте и каква е цената на това спокойствие?

Георги Близнашки: Не мисля, че сме изразходвали крупни суми. Всъщност, средствата, които използвахме, бяха минимални. Длъжен съм да кажа, че още в самото начало трябваше да търсим решение с неразплатените сметки във връзка с първите потърпевши в Североизточна България - Варна и Добрич. Заварихме бюджета на Фонда за преодоляване на последиците от бедствията и авариите буквално изпразнен, трябваше да търсим допълнителни ресурси, там веднага отидоха едни 50 милиона.

БНТ: Не похарчихте ли, обаче , повече пари, отколкото разполагахте?

Георги Близнашки: Не, не мисля. Буквално до последно сме се опитвали да отговорим просто на потребности с жизнено важно значение, за да могат да функционират обществените системи и отделните ресори на управлението. Примерно, днеска мина точката, с която частично удовлетворихме исканията на БНР и аз съм много щастлив, че мога да съобщя тази новина тази вечер. Очакванията и потребностите са много по-големи9, но ние се опитваме да осигуряваме глътка въздух, за да могат да продължат тези жизнено важни институции да работят нормално.

БНР: Като говорим за похарчените, за планираните пари тук да кажете анализа за неизпълнението на приходите и преизпълнението на разходите, защо държавата се оказа в такава ситуация да харчи повече и да не си събира приходите?

Георги Близнашки: Много просто - защото в края на миналата година беше приет един нереалистичен бюджет, абсолютно необоснован от гледна точка на обществените реалности, бяха завишени силно очакванията за приходите, за да могат да изразходват спокойно повече средства и на практика, аз вече го казах, ние бяхме в едн9о много тежко състояние, когато поехме отговорността за управлението. Усещането, че се правят някакви значими разходи, дойдоха от обстоятелството, че ние заделихме от държавния резерв 750 млн. лв. за разплащанията по двете спрени европейски програми, по-специално програмите за околна среда и регионалното развитие. Това беше огромен риск, едно натоварване на бюджета, но ние го направихме напълно съзнателно, защото това се очакваше от нас, бяхме възприети на Запад като проевропейското правителство на България и още първите жестове бяха благоприятни - имам предвид одобряването на споразумението за периода 2014-2020 година и да съобщя добрата новина, тя е буквално от днес, що се отнася до програмата за околната среда - тя е оценена благоприятно от ЕК и до средата на м.ноември ще дойдат 700 млн. лв. Тоест рискът се оказа оправдан. Дано и другата програма - те имат, засъжаление, доста забележки по регионално развитие - дано и там намерим развръзка. Това ще ни даде едно спокойствие в края на годината, за да можем да завършим оптимистично.

БНТ: Да поговорим, обаче, и за лошите. Очаквания, казвате, има към Вас. Има ли очаквания за повече пари за МВР, защото давате много, за военни разходи и много по-малко за всички останали сектори? Това предвижда актуализацията, която Вие предлагате.

Георги Близнашки: Правим го с оглед на една доста тежка конюнктура, която съществува на европейския континент. Този конфликт в източните предели, кризата в източната част на Украйна имам предвид, налага да се предприемат мерки за укрепване, за модернизиране на Българската армия,  това се очаква от нашите партньори от НАТО и знаете, че там се поеха едни ангажименти на срещата на върха в Уелс за покачване в разходите на бюджетите на всички държави-членки и ние сме изключително притиснати, но не можем да не отговорим на тези очаквания на нашите партньори, като в тези разговори, аз съм длъжен да кажа, ние настояваме и към по-голяма щедрост и разбиране от страна на нашите партньори по линия на Североатлантическия пакт, така че да имаме една пълноценна модернизация на българската армия, знаете, че нашето общество е изключително чувствително по тази тема. Що се отнася до МВР, вие знаете, че предишното правителство увеличи заплатите, предвиди увеличаване на заплатите, без да осигури необходимите средства и това беше другият начин ние да бъдем притиснати буквеално в ъгъла и да се чудим как да се справим с тежката ситуация, в която бяхме поставени, затова актуализацията е отговор на тези проблеми, които Вие поставяте и адресирате към мен.

БНР: Неприемлив, казвате, че е бюджетът. Как си обяснявате вие този бюджет по този начин, който в момента спасявате и покривате дупки, зад който стои в крайна сметка и по-добър финансист?

Георги Близнашки: Какво да кажа. Аз бях от онези хора, които бяха на улицата през цялата последна година. Това правителство действаше под натиск - един много мощен натиск и мисля, че и най-подготвените експерти правят грешки, когато обществото не одобрява тяхното поведение.

БНТ: Това ли е причината за техните грешки?

Георги Близнашки: Аз предполагам, че те са направили бюджета с най-добри намерения, със завишени очаквания за един растеж...

БНТ: Така ли мислехте и когато протестирахте?

Георги Близнашки:... но мисля, че не си даваха сметка до каква степен обществото не приема техните начинания. По принцип отхвърлям този тип политическо поведение - да се опитваш да управляваш пряко волята на собствения си народ.

БНТ: Хубаво отворихте тема за протеста и да я свържем с една друга актуална тема, а именно КТБ. Днес призовахте да се отворят досиетата КТБ. Същото предвижда и законопроектът на г-н Йордан Цонев и на г-н Делян Пеевски. Предполагал ли сте, че ще се окажете на едно мнение по някакъв въпрос с г-н Пеевски?

Георги Близнашки: Не съм, не съм изненадан, защото това беше една от темите, които бяха в центъра на предизборната кампания и всички политически сили се опитваха да се приспособят към обществените очаквания. Това, което искам да кажа на нашите политици, тъй като тази тема е поставена на дневен ред отдавна - моят съвет е да започнат с актуализацията на бюджета, защото ние там сме предвидили необходимите финансови средства, за да се гарантират изплащането на онези влогове, които са в рамките на гарантирания размер. Без да се актуализира бъджетът, не може да се направи онова най-важно и най-съществено значимо нещо, което ще снеме напрежението в обществото, т.е. хората, които имат малки депозити, но изключително важни за тяхното всекидневие, трябва да получат достъп до своите средства. Така че нека започнат с актуализацията, а ще бъде много хубаво, ако се отворят досиетата, снеме се тайната. Мисля, че това ще предизвика доста сътресения, доста големи сътресения сред нашия политически елит.

БНТ: Кажете само, смятате ли, че законопроектът на г-н Пеевски е добър?

Георги Близнашки: Не съм го проучвал, за да мога да му давам оценка, но нямам нищо против да се отворят досиетата. Мисля, че обществото го очаква. Според някои наблюдатели това ще бъде един нов 10 ноември - имам предвид отправната точка на българския преход през далечната вече 89-та година.

БНР: Вие представяте ли си какво ще стане, ако Народното събрание разкрие банковата тайна за КТБ? И няма ли да ни тласне към нови обществени настроения?

Георги Близнашки: Който се занимава с политика, трябва да е готов да поема отговорност и да носи рисковете от последствията, които ще предизвикат неговите действия. Мисля, че нещата отидоха много далеч. И това, което ни казаха квесторите, които влязоха в КТБ за тази дупка от над 4 млрд. - това е нещо, което никой не е очаквал. Това е огромна сума и мисля, че тук трябва да се действа радикално.

БНР: Кабинетът "Близнашки" с реакция и към влоговете на българските граждани в КТБ. 2 милиарда лева се предлагат в полза на Фонда. Как да тълкуваме всъщност състоянието на Фонда за гарантиране на въпросните влогове?

Георги Близнашки: Там има доста средства, но не достатъчно. Доколкото знам те са днес предприели действия, за да преведат наличните средства към състояние на ликвидност, т.е. да могат да ги предоставят на гражданите...

БНТ: Е, да, ама казахте, че българите няма да плащат...

Георги Близнашки: Когато се вземе съответното решение. На мен много ми се иска да се направи още едно усилие, да се потърси стабилизиране на ситуацията. нека политиците в Народното събрание да намерят формулата на правилното решение. Лично аз много настоявам и Вие знаете за моя призив Цветан Василев най-после да се завърне в страната и да ни каже цялата истина - от начало до край. Мисля, че цялото общество го очаква, за да може картината да се изясни в нейната цялост, защото продължават спекулациите дали оценката на квесторите е правилна или не, настоява се за международен одит и т.н. Мисля, че неговото завръщане тук ще даде отговор на много въпроси и аз продължавам да упорствам. Един отговорен човек, на който хиляди, стотици хиляди български граждани са поверили своите средства, трябва да поеме изцяло отговорността за действията си.

БНТ: Вие разговарял ли сте с Цветан Василев през тези месеци...

Георги Близнашки: Никога...

БНТ: Или само през медиите изпращате послания?

Георги Близнашки: Никога не съм го срещал. Той ми изпрати две писма и моят призив за неговото завръщане в страната беше отговорът на неговите послания. Мисля, че той трябва да прояви отговорност и към хората, които са му се доверили, поверявайки своите средства, така и  към обществото като цяло.

БНТ: Кажете само ясно предлага ли служебният кабинет да се бръкне в джоба на българите, за да се покрият всички тези дупки, които виждаме сега в банката?

Георги Близнашки: Не мога да си го позволя да го направя към този момент, но една не малка част от основните политически сили се ангажираха с подобно решение в хода на политическата кампания. Нека те да предложат формулата.

БНР: Отиваме на вариант, при който едновременно ще се ликвидира КТБ и ще се разплащат влоговете. Как ще стане това практически?

Георги Близнашки: Значи, не искам да вземам страна по този въпрос - първата част на въпроса, който поставяте. що се отнася до влоговете - ние сме подготвили един законопроект, който ще бъде внесен буквално в следващите дни. Той е част от цял пакет от законодателни инициативи по темата. В частност предвиждаме именно тази възможност - да се даде шанс вложителите да получат достъп до своите средства. Става дума за дребните вложители. Такова е и изискването на Европейската комисия. Днес на заседанието на правителството изрично попитах министъра на финансите докъде сме стигнали по този въпрос. Той ми каза, че всичко е готово, изпраща проекта за съгласуване с ЕК и буквално в началото на следващата седмица той ще постъпи в Народното събрание, така че да се намери отговор на тази дилема, която Вие поставихте преди малко.

БНР: И сега към големите бедствия, към природните бедствия... Важно е за всички хора, особено за тези, които пострадаха от природните стихии в страната. кога държавата ще протегне ръка към тях. Междуведомствената комисия  днес излезе с предложение за 20 млн. лева...

Георги Близнашки: Още 20 млн. Нека да припомня, че самият аз председателствах първото заседание след конституирането на правителството и тогава се разпоредихме да се привлекат първите 50 млн. Те отидоха за районите в Североизточна България - Варна и Добрич, респективно Велико Търново, Мизия...

БНТ: Ще оставите ли обаче неразплатени сметки, като говорим за бедствията, които ни връхлетяха?

Георги Близнашки: Категорично не. С днешното решение на комисията се настоява за още 20 млн. Предполагам, че ние ще ги отпуснем на следващото заседание, надявам се - последното заседание на МС. Това е наш дълг към нашите сънародници. По този въпрос знаете, че аз се ангажирах с една морална кауза - след като разчитаме на европейската солидарност, имам предвид онзи фонд, който отпусна всъщност твърде малко средства. Ние заявихме, направихме апликационни форми за над 300 млн.  - получихме 10 млн. евро, защото имаше тежки наводнения и в съседни страни тук - на Балканите, и се оказа, че получаваме най-малко, но беше нещо, което е добре дошло...

БНТ: С парите...

Георги Близнашки: Аз призовах и нека да припомня - за национална солидарност. Ако не сме в състояние ние сами да си помогнем като национална общност, не можем да очакваме разбиране от всички останали и аз искам да благодаря на всички българи, които се отзоваха на този повик и по-специално на БЧК, който създаде организацията парите да стигнат до обикновените хора, потърпевши...

БНТ: С парите ще се справим всички заедно. Кажете обаче не подценихте ли ситуацията в Горни Лом?

Георги Близнашки: Значи, що се отнася до действията на държавните органи, те своевременно са подавали сигнали, отправяли са предупреждения, но знаете, че дори съдебната власт там е взела едни решения, с които това производство...

БНТ: Аз питам Вас като служебен премиер на това правителство.

Георги Близнашки: ... е продължило. Вижте, за мен това дойде като гръм от ясно небе. както, мисля, за повечето българи. Може само да се съжалява, че там където интересите са твърде големи, лесно се прекрачват ограниченията на закона. Това е просто един урок, една олеца на ухото за всички.

БНТ: Г-н премиер, защо не отидохте лично на мястото на трагедията?

Георги Близнашки: Защото най-напред там вече бяха заминали отговорните фактори от моето правителство - имам предвид вицепремиерът Йордан Христосков и министърът на вътрешните работи. Там беше и министърът на отбраната...

БНТ: Но Вие сте премиер...

Георги Близнашки: Лично аз съм противник на това масирано струпване на отговорни фактори на едно и също място . Това не променя ситуацията. Всички те бяха там. Хората, от които зависеше оперативното вземане на решения, бяха на място, осигуриха се екипите, които да разчистят терена след това страшно бедствие.

БНТ: Нямаше ли това да бъде знак за солидарност от ваша страна?

Георги Близнашки: Значи, не мисля. Аз съм противник на този стил, когато всички се изреждат на едно и също място да показват колко са великодушни. Най-добре е, когато всеки си гледа работата. Та от тази гледна точка моето пребиваване там - аз попитах необходимо ли е да замина, отговорът беше, че не се налага.

БНТ: Това беше най-голямата трагедия по време на вашето управление.

Георги Близнашки: Аз бях човекът, който буквално на следващия ден, докато моите министри бяха на мястото на събитието, взе решението за обявяването на националния траур, аз отправих обръщението към близките на загиналите и въобще смятам, че най-добре е, когато всеки си гледа работата, а не се увличаме по линията на популизма, защото мисля, че тези явления напоследък започват да дразнят нашето общество, когато всички се притичват и  се занимават с неща, които не са от тяхната компетентност. Мисля, че се нагледахме на подобни прояви, трябва да прилагаме по-друг стил на поведение, поне според мен.

БНР: Много смело тръгнахте в началото на Вашия мандат в защитата и гарантирането на едно от най-демократичните права, което е и европейска ценност - правото на избора, правото да гласуваме и то наистина да бъде справедливо. Доколко успяхте?

БНТ: Всъщност видяхме репортажите, видяхме лицата на купените гласоподаватели. Защо не се справихте? Защо ги видяхме отново в новинарските емисии?

Георги Близнашки: Става дума за едно болестно явление, което има широко разпространение в нашето общество и аз съм длъжен да кажа, че ние положихме огромни усилия, безпрецедентни усилия, каквито досега не са предприемани по оценката на Министерството на вътрешните работи. Успяхме да минимизираме покупката и продажбата на гласове някъде с 30%.

БНТ: Как се прави това изчисление, това е любопитно?

Георги Близнашки: Ще Ви дам един пример. Понеже много шум се вдигна, то обикновено след изборите започват да коментират и то най-често онези политически сили, които не са получили достатъчно очакваното представителство в парламента, респективно свързаните с тях неправителствени организации, истината е, че ние имахме едно много внимателно наблюдение върху огнищата, откъдето се разпространява тази зараза.

БНТ: Тоест отчитате 30% по-малко купени гласове по коментарите на политиците, така ли?

Георги Близнашки: Ще Ви кажа нещо много просто. Много просто. И на мен ми е странно защо никой не обръща внимание върху това обстоятелство.  В края на изборния ден нямаше обичайните струпвания в двора на избирателните секции на онези малцинствени групи, които стоят и чакат на тумби да дойдат брокерите и да започнат наддаването. Изборният ден завърши нормално в законово предвидения срок, той не беше продължен, както обичайно това се правеше досега. И това е показателно, че нещо се е случило в нашето общество. Подчертавам - не успяхме да се справим докрай, защото работим с една администрация, която е заварена и далеч не във всички случаи имаше готовност да ни съдейства в нашите добри намерения.

БНТ: Г-н премиер, сменихте 17 от 28 областни управители - тази администрация не Ви ли съдейства?

Георги Близнашки: Мисля, че областните управители по принцип се държаха добре и тези промени се отразиха благотворно по начало върху работата на този висш ешелон представители на държавата по регионите и по места. Не мисля, че сме отишли далеч. Аз съм го казвал и пак ще го повторя: критерият за мен беше съотношението на силите, което се получи след европейските избори. Отидохме малко по-нагоре, откровено казано, защото в последния момент част от областните управители се включиха в предизборните листи на различни партии. аз ги призовах да си подадат оставката, но далеч не всички се вслушаха в моя призив.

БНР: И затова Ви се налага много често да обяснявате дали това е реформа или е реваншизъм?

Георги Близнашки: Не мисля, че има форма на реваншизъм. Аз не можех да допусна хора, които участват в предизборните листи, да излязат в отпуска и да се надяват да се върнат обратно на своите места, това не се допуска никъде по света. Наложи се дори да порицая областния, бившия областен управител на Хасково, предполагам, че е вече депутат в Народното събрание, който дори си позволи да каже, че той е назначен от ДПС, а не от Близнашки и ня1ма намерение да си подаде оставката. Имаме все още една твърде ниска политическа култура, която се проявява дори на такива високи места в държавната администрация.

БНТ: С кого се съветвахте за назначенията и уволненията в държавната администрация през тези 90 дни?

Георги Близнашки: Длъжен съм да кажа, че зад цялата тази истерия, която някои се опитаха да създадат, се криеше недостигът на доводи и аргументи за пряк разговор с избирателите. След като си се провалил в управлението, трябва да измислиш теми, с които да ангажираш общественото внимание. Всъщност уволнили сме всичко на всичко 218 души - цифром и словом.  218 души, бройката стига до 400 с оглед лицата, които доброволно са напуснали или има настъпили размествания.

БНТ: Това е почти същото темпо както при кабинета Орешарски...

Георги Близнашки: Е,да, но ние спряхме своевременно...

БНТ: Просто имахте по-малко време...

Георги Близнашки: Чистката, която направи кабинетът Орешарски, беше потресаваща и той самият в едно свое изказване пред пленум на Националния съвет на

БСП каза, че хората, които са влезли в администрацията по тяхно предложение, далеч не са по-добри от онези, които са били уволнени. Всъщност ние

възстановихме редица авторитетни професионалисти, за да могат да продължат работата, която беше прекъсната преди една година.

БНР: Ако трябва да бъдем обективни, наистина много хора остават с впечатлението, че правителството прекали с правомощията си?

Георги Близнашки: Така ли мислите, аз съм изненадан.

БНТ: Надвиши ги.

Георги Близнашки: Не.

БНТ: Така казват вашите критици.

БНР: Затова Ви задаваме въпроса.

Георги Близнашки: Това ми е до болка позната тема, аз съм я разисквал, само да кажа, че ми беше лично много забавно, когато ми напомняха мои публикации по

темата "Служебно правителство", между другото аз съм един от малкото конституционалисти, които са писали по тази тема и това не е случайно. Аз бях навремето

човекът, който предложи фигурата на служебното правителство, та от тази гледна точка аз много добре знам за какво става дума.

БНР: Да завършим с послание.

Георги Близнашки: Изборите са основната ми грижа, естествено, и гарантирането на добра администрация. цялата работа е, че животът продължава и ние трябваше да продължим редица започнати реформи, да направим и подготвим няколко законодателни инициативи, с които, надявам се, ще успеем да се справим  в началото на следващата седмица. Внесохме и няколко стратегии, най-вече в сферата на образованието...

БНР: Предлагам да завършим с послание и то за живота на човека във властта и една ваша, любима книга на Иво Андрич - "Омер паша", от която и публично прочетохте част. Какво е Вашето послание?

Георги Близнашки: Иво Андрич е един от най-дълбоките познавачи на душите на балканските народи, неговото послание е много ясно: Търпението, умението да се чака, за да може човек да реализира всичките си намерения. Лично аз бях упрекнат, когато казах, че това, което очакваме е не просто смяната на една или друга политическа партия във властта, а ще се наложи смяна на политическия елит в България и казах, че това ще отнеме поне 7-8 години. Мнозина ме упрекнаха, че много бавно темпо налагам, аз смятам, че трябва да извървим този път и да стигнем, до едно ново качествено състояние на политическия живот в нашата страна.

БНТ: Ще видим ли Ваши министри в следващото управление?

Георги Близнашки: Ами има, има няколко изключително подготвени хора, аз вече на няколко пъти споменавам техните имена, ще се радвам ако останат и продължат напред.

БНТ: И понеже Вие дойдохте от протеста във властта, чувате ли се още, имате ли приятели в протеста?

Георги Близнашки: О, разбира се. Миналата седмица на 23 октомври, тогава, когато започна окупацията на Университета, представихме книгата на Ивайло Динев, лидера на Ранобудните студенти "Наш ред е!". Тя предизвика огромен интерес. Смятам, че едно ново поколение навлиза в политическия живот, създаде се една алтернативна публичност и на мен много ми се иска нещата да бъдат доведени до една успешна развръзка.

БНТ: Кажете за финал вашата политическа кариера как ще продължи? Преподавател или политик?

Георги Близнашки: Аз съм измежду първите нови политици, които навлязоха в политиката след 10 ноември 89 година, към днешна дата съм един от ветераните, мисля и че съм от най-опитните. От тази гледна точка ще се върна с най-голямо удоволствие към своите традиционни занимания - конституцуионното право имаме какво да направим все още.

БНР: Дипломатическа мисия?

Георги Близнашки: Не, категорично не. Нито дипломатическата мисия ме изкушава, нито  Конституционният съд - твърде ми е рано за това,. Връщам се в Университета, не съм казал все още последната си дума в областта на конституционното право, а това е една политическа материя от начало до край.

БНР: А имате и много спомени да пишете, доколкото разбираме...

Георги Близнашки: Не бързам със спомените, но аз съм длъжник на младите хора и искам да се върна към по-интензивна работа за тях. Ние сме длъжник на следващото поколение, което рано или късно ще трябва да поеме отговорността за бъдещето на страната на свой ред.

Благодарим Ви, че застанахте зад държавната формула 90 от 90-ия кабинет по обществените медии.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад